Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętujemy 123. Urodziny Kina. Z filmem powstałym w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Na przełomie minionego i nowego roku świętujemy 123. Urodziny Kina. A także 110. rocznicę narodzin polskiej kinematografii. Wydarzeniem szczególnym będzie pokaz produkcji absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi.

Obchody rozpoczęto pod koniec roku w łódzkim Muzeum Kinematografii repremierą filmu „Szaleńcy” z 1928 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego (późniejszego twórcy m.in. popularnych filmów „Zakazane piosenki” i „Skarb”). Obraz był pierwszą polską superprodukcją i zarazem jednym z ostatnich filmów niemych. Opowieść o trójce przyjaciół przemierzających wspólnie bojowy szlak Legionów Piłsudskiego robiła wielkie wrażenie na ówczesnych widzach dzięki nowatorskim efektom pirotechnicznym, zastępom statystów i zrekonstruowanym scenom bitew.

Film poddany cyfrowej rekonstrukcji przez zespół Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, został wyświetlony ze ścieżką dźwiękową przygotowaną przez kompozytora Stephena Horne’a. W „Szaleńcach” wystąpili: Irena Gawęcka, Aleksander Starża, Bolesław Szczurkiewicz, Marian Czauski, Jerzy Kobusz, Marek Ożóg.

- Specjalnie na rynek zachodni przygotowano zwiastuny „Szaleńców”, zaś sam film odniósł niemały sukces w Stanach Zjednoczonych - zapewnia Joanna Zielińska z Muzeum Kinematografii.

Ci, którzy nie zdążyli na pokaz mogą w Muzeum Kinematografii obejrzeć kolekcję archiwalnych plakatów do filmów Buczkowskiego.

Dla miłośników współczesnego kina przygotowano specjalną projekcję filmu „Monument” w reżyserii Jagody Szelc z udziałem realizatorów - odbędzie się ona 21 stycznia od godz. 18 w kinie Charlie.

„Monument” to dyplom filmowy studentów wydziału aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi z 2018 roku; autorką scenariusza filmu i jego reżyserką jest Jagoda Szelc, także absolwentka łódzkiej uczelni. Opiekunem artystycznym przedsięwzięcia był Mariusz Grzegorzek. A w produkcji udział wzięli: Zuzanna Pawlak, Anna Biernacik, Paulina Lasota, Karolina Bruchnicka, Anna Bolewska, Weronika Asińska, Anna Bieżyńska, Paulina Walendziak, Magdalena Wieczorek, Marta Wiśniewska, Oskar Borkowski, Mateusz Czwartosz, Jakub Gola, Adam Gradowski, Dawid Ptak, Patryk Kabała, Adrian Brząkała, Jakub Matwiejczyk, Mateusz Więcławek, Jakub Zając oraz Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska.

Po raz pierwszy film został pokazany w maju podczas inauguracji 36. edycji Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Warto podkreślić, że „Monument” to kontynuacja już tradycji Szkoły Filmowej w Łodzi - tworzenia obok dyplomowych spektakli - dyplomowego filmu. Pierwszym był „Śpiewający obrusik” w reżyserii Mariusza Grzegorzka, następnie powstały „Kryształowa dziewczyna” Artura Urbańskiego i „Soyer” Łukasza Barczyka. Rozpoczęły się już zdjęcia do kolejnego dyplomu - „Warunki życia” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej, absolwentki reżyserii łódzkiej Szkoły. Premiera w maju 2019 roku.

Urodziny Kina nawiązują do rocznicy pierwszego publicznego pokazu filmu „Wyjście robotników z fabryki” braci Lumière - który odbył się 28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim przy bulwarze Kapucynów w Paryżu. W październiku 1908 roku odbyła się natomiast premiera obrazu „Antoś pierwszy raz w Warszawie” w reżyserii Georgesa Meyera, jednego z pierwszych polskich filmów fabularnych.

W filmowe obchody włączyło się też „Stare Kino” przy ul. Piotrkowskiej 120;, funkcjonujące w miejscu, gdzie w 1899 roku bracia Antoni i Władysław Krzemińscy uruchomili pierwsze na ziemiach polskich kino „Gabinet Iluzji”, w ówczesnej restauracji Adolfa Fiszera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki