ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  „Świeże” powietrze w regionie łódzkim truje jak papierosy

  „Świeże” powietrze w regionie łódzkim truje jak papierosy

  Alicja Zboińska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  „Świeże” powietrze w regionie łódzkim truje jak papierosy

  ©Paweł Relikowski / Polska Press

  Najgorszym powietrzem w regionie łódzkim oddychają mieszkańcy Opoczna. Dwie godziny na dworze ma na nich taki wpływ, jakby wypalili niemal 11 papierosów. Wszystko przez zawartość szkodliwych substancji w powietrzu.
  „Świeże” powietrze w regionie łódzkim truje jak papierosy

  ©Paweł Relikowski / Polska Press

  Tak wynika z wyliczeń Polskiego Alarmu Smogowego, który przelicza zawartość w powietrzu bezno(a)pirenu na wypalane papierosy. W jeszcze gorszej sytuacji są mieszkańcy Suchej Beskidzkiej, gdzie nieświadome osoby „wdychają” dziennie aż 12 papierosów, w Rybniku natomiast 9.

  W niewiele lepszej sytuacji są mieszkańcy podłódzkich Brzezin. Powietrze jest tam na tyle zanieczyszczone, że - jak wynika z Polskiego Alarmu Smogowego - mieszkańcy wdychają tyle szkodliwych substancji, ile zwiera 8 papierosów. Na dalszym miejscu w tym zestawieniu znalazły się m.in. Zduńska Wola - 7,1 papierosa, Radomsko - 6,6 papierosa i Rawa Mazowiecka - 6,5 papierosa.

  Łodzianie są co prawda w dużo lepszej sytuacji niż mieszkańcy Opoczna, ale i tak powietrze jest na tyle zanieczyszczone, że przebywanie przez dwie godziny dziennie na dworze równa się wypaleniu 5,4 papierosa.

  - Złe wyniki to efekt tego, że wiele domów jest ogrzewanych w sposób tradycyjny, czyli opalanych węglem - mówi Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna. - Przemysł nie jest aż tak ekspansywny. Walczymy z tym niekorzystnym zjawiskiem. W mieście powstaje gazociąg. Będą go wykorzystywać firmy, ale zachęcamy też mieszkańców, by przyłączyli się do sieci. To ogrzewanie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i spowoduje zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

  W Opocznie realizowany jest program „Kawka”, w ramach którego można uzyskać dotacje na zmianę systemu ogrzewania - z węglowego na bardziej ekologiczny. Trwa zbieranie deklaracji chętnych. Podłączenia są planowane w najbliższych latach.  W zanieczyszczonym powietrzu wdychamy także tlenki siarki, azotu i amoniak. Smog zawiera również metale ciężkie. Wszystko to kumuluje się w naszym organizmie i zwiększa ryzyko zgonu, spowodowanego chorobami układu krwionośnego, oddechowego oraz nerwowego. Ale to nie koniec zagrożeń.

  - Wiele się mówi o skutkach wdychania szkodliwych substancji, jednak nie można zapominać, że to co unosi się w powietrzu, później spływa z deszczem do rzek, jezior i wód gruntowych - podkreśla Andreas Sygut z firmy Infraster, która specjalizuje się w oczyszczaniu wód opadowych.

  Mieszkańcy Łodzi oddychają pyłami niszczącymi płuca i powodującymi raka [INFOGRAFIKA]

  Z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi wynika, że powietrze w województwie łodzkim jest bardzo zanieczyszczone. Przekroczone jest m.in. stężenie pyłów PM10, czyli takich, których ziarenka są bardzo małe i nie przekraczają średnicy 10 mikrometrów (jednej setnej milimetra). Taki pył pochodzi głównie z pieców węglowych, w których palą łodzianie. Małe ziarenka łatwo dostają się do płuc i osiadają w nich głęboko. W konsekwencji łodzianie częściej skarżą się na choroby układu oddechowego. To nie koniec złych wieści dla łodzian. Przekroczone są także normy pyłu PM25, który jest jeszcze groźniejszy od PM10.

  Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia ludzie, którzy są stale narażeni na jego wdychanie, żyją krócej. Powoduje on bowiem astmę i osłabia płuca.

  Zbadaj jakość powietrza za pomocą telefonu
  • Pod koniec ubiegłego roku została uruchomiona aplikacja, która informuje o stanie powietrza w najbliższej okolicy. Chodzi o aplikację: „Jakość powietrza w Polsce”, w której dostępne są dane z bieżących odczytów ze stacji monitorujących stan powietrza, autoryzowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
  • Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie można pobrać dane, pochodzące bezpośrednio z około 140 automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska, rozmieszczonych w całym kraju. Aplikacja sama wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika, przy czym w każdej chwili będzie można sprawdzić informacje z pozostałych punktów pomiarowych. Aktualizacja danych będzie odbywać się co godzinę.
  • Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Przykładowo ocena dostateczna oznacza, że długie przebywanie na powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne.
  • Aplikacja jest bezpłatna. Bardziej szczegółowe dane, w tym archiwalne pomiary, można znaleźć na portalu powietrze.gios.gov.pl. Są tam też dostępne raporty tematyczne i analizy, dotyczące zanieczyszczenia powietrza w kraju oraz ocen jakości powietrza.  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powietrze w Łodzi czystsze niż w Brzezinach? Dobry żart!

  Powietrze w Łodzi czystsze niż w Brzezinach? Dobry żart! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Powietrze w Łodzi czystsze niż w Brzezinach? Dobry żart! Ktoś to zmierzył czy gdyba szacując na podstawie typów instalacji CO? Takie gdybanie to brednie pierwszej klasy. Owszem w Brzezinach PEC...rozwiń całość

  Powietrze w Łodzi czystsze niż w Brzezinach? Dobry żart! Ktoś to zmierzył czy gdyba szacując na podstawie typów instalacji CO? Takie gdybanie to brednie pierwszej klasy. Owszem w Brzezinach PEC zasila osiedla bloków i budynki samorządowe. Osiedla domów są zasilane przekrojowo, od węgla (ekogroszku), poprzez olej, po gaz (butle). Jednak ilość smrodzących kominów w Łodzi jest nieporównywalnie mniejsza. Ponadto brak wysokiej zabudowy i małe rozproszenie umożliwia łatwe wentylowanie Brzezin. Mieszkam w Brzezinach i w Łodzi. I czuje różnicę gołym nosem. Łódź śmierdzi dużo, dużo bardziej, intensywniej i szlachetniej...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powietrze w Łodzi czystsze niż w Brzezinach? Dobry żart!

  Powietrze w Łodzi czystsze niż w Brzezinach? Dobry żart! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  "Jednak ilość smrodzących kominów w Łodzi jest nieporównywalnie mniejsza. " - oczywiście powinno być "nieporównywalnie większa".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Też prawda

  Mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Najgorszym powietrzem oddychają mieszkańcy Łasku. Mamy samoloty, hałas, palenie plastiku i "prostytutki z PSL-u" w urzędach. Gorzej być nie może.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Straszne bzdury

  kkk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ile nikotyny zawiera smog?
  A ile substancji smolistych?

  Porównywanie smogu do dymu papierosowego jest zwyczajnie głupie, bo to różne mieszaniny.
  W ten sam sposób można porównać zanieczyszczenia...rozwiń całość

  Ile nikotyny zawiera smog?
  A ile substancji smolistych?

  Porównywanie smogu do dymu papierosowego jest zwyczajnie głupie, bo to różne mieszaniny.
  W ten sam sposób można porównać zanieczyszczenia rtęcią w tuńczyku do ilości wypalonych papierosów. Wyjdzie że porcja ryby odpowiada wypaleniu wielu tysięcy fajek ...bo papierosy nie zawierają rtęci, a tuńczyk może zawierać śladowe ilości.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ściema jakaś

  mk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Krakowski alarm smogowy twierdzi, że w Krakowie "wypala się" 2500 papierosów rocznie co stawiałoby Łódź o ponad 1500 papierosów przed Krakowem i czyniłoby ją najbardziej zanieczyszczonym miastem....rozwiń całość

  Krakowski alarm smogowy twierdzi, że w Krakowie "wypala się" 2500 papierosów rocznie co stawiałoby Łódź o ponad 1500 papierosów przed Krakowem i czyniłoby ją najbardziej zanieczyszczonym miastem. Poza tym nigdzie nie ma linków do tych danych, więc jak dla mnie są wyssane z palca. Nie mogłem ich sam równiez znaleźć. Wystarczy chwilę się zastanowić, żeby już po samym tytule zauwazyć, że coś jest nie tak. Mi to wyglada jakby kolejna fundacja "z d***" walczyłą o dotacje i się promowała na siłę. A Pani redaktor mogłaby włączyć myślenie podczas pisania tekstów....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  asdf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  jak to obliczyłeś że otrzymałeś taki wynik?! Zakładając jednakowe "palenie" przez całą dobę otrzymasz: 5,4x12( 24: 2h)x365 dni=23652 "papierosów"/rok...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd na błędzie błędem pogania

  MK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  W zajawce jest napisane 11 papierosów na 2h, a w samym artykule mowa o ilości fajek na dzień. Uznałem, że to pierwsze to błąd. Generalnie ten artykuł to jedna wielka nierzetelność dziennikarska.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  faktycznie

  MK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ahhh, teraz widzę, że faktycznie gdzieniegdzie w treści autor pominął kluczowe słowo "2 godziny". Czyli Twoje wyliczenia są bardziej zgodne z treścią artykułu, co tym bardziej potwierdza moją...rozwiń całość

  Ahhh, teraz widzę, że faktycznie gdzieniegdzie w treści autor pominął kluczowe słowo "2 godziny". Czyli Twoje wyliczenia są bardziej zgodne z treścią artykułu, co tym bardziej potwierdza moją opinię. Zatem tym bardziej uwierzę w jednorożcze niz to co ta Pani tutaj napisała;)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba

  asdf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  masz rację z tą ściemą...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dane dotyczą biernego przebywania na "świerzym" powietrzu

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  A byłbym wdzięczny za wyniki dla osób aktywnych - biegaczy, rowerzystów, itp. Może się okazać, że ścieżki rowerowe, szczególnie te wzdłuż najruchliwszych tras mają działanie zabójcze dla ich...rozwiń całość

  A byłbym wdzięczny za wyniki dla osób aktywnych - biegaczy, rowerzystów, itp. Może się okazać, że ścieżki rowerowe, szczególnie te wzdłuż najruchliwszych tras mają działanie zabójcze dla ich użytkowników.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skad świerzy a nie świeży mi się wzięło ?

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Przepraszam za tak koszmarny błąd

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo