Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbol dworca Fabrycznego trafi do Warszawy?

Andrzej Boratyński
Od dłuższego czasu w nocy świeci tylko sześć liter - "ód czna"
Od dłuższego czasu w nocy świeci tylko sześć liter - "ód czna" Artur Kostkowski
W ramach prac rozbiórkowych na dworcu Fabrycznym robotnicy w najbliższy poniedziałek zdemontują neon "Łódź Fabryczna". Na czas budowy nowego dworca może on trafić do Muzeum Neonów w Warszawie.

Demontaż rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 10.00. Już ponad 50 lat napis widoczny jest od ul. Kilińskiego. Od dłuższego czasu w nocy świeci tylko sześć liter - "ód czna". Niebieski neon jest własnością PKP.

Co stanie się z symbolem łódzkiego dworca ? Katarzyna Rumowska, rzecznik prasowy wykonawcy Fabrycznego, mówi, że decyzja jeszcze nie zapadła.

- To władze miasta Łodzi i PKP będą decydowały o tym co stanie się z neonem - mówi Rumkowska. - Nie zapadła też decyzja czy neon powróci na stare miejsce, po wybudowaniu dworca. Trwają prace projektowe. Są takie plany, żeby wykorzystać go artystycznie - dodaje.

Oznacza to, że łódzki neon może trafić do np. Muzeum Neonów w Warszawie. W Neon Muzeum znajdują się stare kolorowe neony z okresu PRL i lat 90. W muzeum potwierdzają, że władze PKP kontaktowały się z nimi w sprawie neonu z Fabrycznego.

- Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami PKP. W poniedziałek, po demontażu neonu "Łódź Fabryczna", rozmowy będą kontynuowane - mówi Witek Urbanowicz z Neon Muzeum w Warszawie. - Chętnie przyjmiemy neon do swojej kolekcji. Możliwe, że trafi do nas na czas budowy dworca, by powrócić na stare miejsce po oddaniu nowego Fabrycznego do użytku - dodaje Urbanowicz.

CZYTAJ TEŻ: Co zostanie ze starego Dworca Fabrycznego?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki