Symcha Keller: a czy mordowanie świni prądem jest...

  Symcha Keller: a czy mordowanie świni prądem jest humanitarne?

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z Symchą Kellerem, przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, rozmawia Marcin Darda
  Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

  Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  W Polsce podtrzymano zakaz uboju rytualnego. Jak duży jest to problem dla łódzkiej Gminy Żydowskiej i o jak dużej społeczności mówimy?

  Pewien problem oczywiście istnieje. Żeby było jasne, jestem przeciwnikiem spekulacji na ten temat i pewnej hipokryzji, która w tym temacie panuje, a której ja kompletnie nie rozumiem.

  Na przykład?

  Mówi się o tym, że ubój rytualny to barbarzyństwo. Merytorycznie nie mogę się z tym zgodzić, aczkolwiek są sytuacje, w których może to tak wyglądać. Druga sprawa to fakt, że jest w Polsce zgoda na polowania, czyli zabijanie zwierząt dla czystej przyjemności. Czy to jest uczciwe i moralne? Nie.
  Zabijania prądem czy ogłuszania siekierą, jak niektórzy to robią w ubojniach, nie uważam za metody humanitarne. Jestem w ogóle przeciwnikiem cierpienia istot ludzkich i zwierząt, bo jesteśmy stworzeniami boskimi. To tytułem wstępu, a przechodząc do sedna powiem, że panuje straszny bałagan. Sprawa nie polega bowiem na uchwaleniu ustawy, która wprowadza zakaz uboju rytualnego, tylko na nieuchwaleniu poprawki pozwalającej na ubój przemysłowy. Dla społeczności żydowskiej to jest problem, bo nie możemy dokonywać uboju. Podejmujemy teraz działania, żeby zgodnie z deklaracjami, m.in. premiera i innych posłów, doprowadzić do porozumienia i sformułowania przepisu czy poprawki, według której pewien ograniczony ubój rytualny pod ścisłym nadzorem wszelkich służb mógłby mieć miejsce w Polsce na rzecz niewielkiej przecież naszej społeczności. Problem byłby rozwiązany, a obecna eskalacja tego konfliktu jest niepotrzebna. Chcę powiedzieć dobitnie, że bardzo szanuję polskie prawo i prawo polskiego społeczeństwa do takiego prawa, jakiego ono sobie życzy. Jestem obywatelem Polski od 1600 roku, bo tak długo mieszka tu moja rodzina i takie zasady zachowuje do dziś. Zatem jeśli taki zakaz jest, to rozumiem to i nie mam zastrzeżeń. Natomiast uważam, że zgodnie z poszanowaniem praw mniejszości, tak jak w innych krajach UE i USA, powinienem mieć możliwość zaspokojenia potrzeb religijnych moich podopiecznych w mojej gminie i potrzeb innych lokalnych społeczności w Polsce. Jeśli tak się stanie, sprawa dla mnie się kończy.

  Ale ubój rytualny na potrzeby lokalnych gmin żydowskich jest przecież dozwolony. Pozwala na to ustawa z 1997 r. o stosunku państwa do gmin żydowskich. To w czym jest problem?

  Znam te argumenty i się z nimi zgadzam, jednak opinie prawników i konstytucjonalistów w tej sprawie są różne. Jeśli rzeczywiście jest tak, że ta ustawa pozwala na ubój rytualny, to w obecnej sytuacji organy państwa powinny potwierdzić to na piśmie. Nie będzie wątpliwości i nie będzie problemu.

  Przecież rabin Michael Schudrich kilka miesięcy temu brał udział w uboju rytualnym, kiedy był już zakazany. Prokuratura sprawę umorzyła, gdy powołał się właśnie na zapisy tej ustawy.

  Zgoda, znam tę sprawę, ale to musi być sprecyzowane, by nie było niedomówień i nieprzyjemnej atmosfery. W ogóle nie rozumiem, dlaczego tak jest, że któryś raz już jakiś problem dzieli Polaków i niewielkie społeczeństwo żydowskie naprawdę bez żadnych podstaw. Żeby sprawa była raz na zawsze wyjaśniona, potrzebny jest zespół, którego członków wyłoni strona rządowa i strona żydowska. On powinien wskazać jedną interpretację ustawy, którą pan przywołał. Czy uznamy wtedy, że ubój rytualny jest legalny na rzecz społeczności lokalnych, czy też nie, werdykt przyjmę z pokorą. Jednak chodzi o to, by nie tworzyć antysemickiej atmosfery, niepotrzebnych agresywnych wypowiedzi. Tu trzeba spokoju, a ja szanuję i rozumiem prawo społeczeństwa, które nie chce mieć uboju rytualnego na skalę przemysłową.

  Mówi Pan, że eskalacja konfliktu jest niepotrzebna, tak jak niepotrzebna jest antysemicka atmosfera. Ale trudno się oprzeć wrażeniu, że tworzy ją strona żydowska, jak choćby oświadczenie izraelskiego MSZ, które zakaz przyrównuje do Holokaustu.

  A czy ja to wykluczam? Zgoda, to były wypowiedzi niestosowne, niepotrzebne i chyba zbyt emocjonalne. Ja się z nimi nie zgadzam i ich nie rozumiem, moje zdanie na temat jest inne. Uważam jednak, że eskalacja jest po obu stronach.

  Wspomniał Pan, że "merytorycznie nie zgadza się z tym, że ubój rytualny to barbarzyństwo". Ale gdy ogląda się te zdjęcia...

  A dlaczego nie pokazuje się zdjęć z uboju nierytualnego? Widziałem w jednym magazynie, jak mordowano świnię i przedstawiono to jako ubój rytualny, chociaż z oczywistych względów nim być nie mogło. Jeżeli się manipuluje opinią publiczną, to nie jest problemem pokazanie uboju rytualnego w takim kontekście, że jest barbarzyński. W takim momencie trzeba też pokazać ubój nierytualny, czyli zabijanie świni obuchem siekiery w stodole, ganianie kurczaka z siekierą po podwórku, zabijanie w ubojni prądem, kiedy zwierzę cierpi w nieprawdopodobny sposób. Zarówno przy uboju rytualnym, jak i nierytualnym istnieją i patologie, i uczciwe podejście do zawodu. Mój dziadek opowiadał mi, że był rzeźnik rytualny, który miał taką empatię dla zwierząt, że nawet potężne byki podchodziły do niego, dały się głaskać i kładły mu łeb na kolanach. Ten człowiek emanował miłością mimo swego zawodu, bo ludzie przecież mięso jedzą. Nie bądźmy więc hipokrytami. Są żydowscy rzeźnicy starający się maksymalnie zmniejszyć ból zwierząt i są żydowscy rzeźnicy, którzy tych cech nie posiadają. Dokładnie tak samo jest wśród rzeźników nieżydowskich. Sam byłem świadkiem, jak pewien rzeźnik gonił świnię po podwórku i bił po łbie siekierą. To był koszmar, którego nigdy nie zapomnę. Chodzi o podejście: czy to jest materiał i towar, który trzeba zarżnąć i sprzedać, bo to biznes, czy też robimy to, bo ludzie chcą jeść mięso, ale jednocześnie mamy współczucie dla tego zwierzęcia.

  Nie odpowiedział Pan jeszcze na pytanie, jak duże środowisko w Łodzi może spotkać problem z zakazem uboju rytualnego.

  W Łodzi to jest kilkaset osób, czyli ten ubój byłby raz na kilka miesięcy, bo przecież są chłodnie. Nie jest to zatem duża skala, ale ona istnieje. Prowadzimy przecież także charytatywną stołówkę i kuchnię, które przygotowują posiłki dla ludzi biednych i starych, a korzystają z niej również Polacy. W tym momencie musimy myśleć o imporcie mięsa, co może znacznie podnieść koszty i zmniejszyć zakres działania naszej stołówki.

  Rozmawiał Marcin Darda

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jedzenie mięsa nie jest humanitarne

  Ada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Żaden rodzaj zabijania zwierząt nie jest humanitarny. Mamy dowody na to, że można żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem, nie jedząc mięsa. więc każdy forma zabijania zwierząt służy tylko przyjemności...rozwiń całość

  Żaden rodzaj zabijania zwierząt nie jest humanitarny. Mamy dowody na to, że można żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem, nie jedząc mięsa. więc każdy forma zabijania zwierząt służy tylko przyjemności ludzi. Życie to największy dar. Nie my go daliśmy i my nie powinniśmy go odbierać. Zabijanie w imię wartości religijnych to przeżytek, którego należy się pozbyć, bo nie jest to czyn godny człowieczeństwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po co ten fałsz !nie ma zakazu uboju rytualnego, lecz zakaz przemysłowego uboju ponad potrzeby gminy

  Romka791 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  Żyd użyje każdego argumentu, prawdziwego lub nie, żeby załatwić swój interes. Do żyda nie dociera żaden, racjonalny, moralny itp argument, jeśli nie widzi w tym swego zysku. Oni znają tylko siłę...rozwiń całość

  Żyd użyje każdego argumentu, prawdziwego lub nie, żeby załatwić swój interes. Do żyda nie dociera żaden, racjonalny, moralny itp argument, jeśli nie widzi w tym swego zysku. Oni znają tylko siłę swego pieniądza, swej propagandy, organizacji wywierających naciski na rządy i instytucje dla ich interesu. To nie podoba się żydom, co nie służy ich interesom. Wszystko, co sprzeczne z ich interesem nazwą antysemityzmem. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Error

  Jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi się nie przygotował do wywiadu.
  Prowadzący dziennikarz też.
  W ubojniach w Polsce prowadzi się ubój z zastosowaniem dwutlenku węgla. Ta metoda...rozwiń całość

  Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi się nie przygotował do wywiadu.
  Prowadzący dziennikarz też.
  W ubojniach w Polsce prowadzi się ubój z zastosowaniem dwutlenku węgla. Ta metoda wyłącza świadomość i poczucie cierpienia.
  Mamy 2013 rok szanowni panowie !!!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a czy okrutne torturowanie noworodkow poprzez jest humanitarne?

  humanisci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

  zydzi lubia torturowac tych ktorzy nie moga sie bronic w imie religii, ideologii
  usprawiedliwienie sie zawsze znajdzie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Humanisci

  kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  oczywiście masz ogromna wiedzę historycznąna ten temat -- super!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zobowiązanie

  Fundacja Ius Animalia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

  Do: pana Symcha, pana Schudricha, pani Miriam Gonczarskiej i wszystkich, którym tak bardzo leży na sercu okrucieństwo polowań! Uroczyście oświadczam, że Fundacja Ius Animalia aktywnie poprze...rozwiń całość

  Do: pana Symcha, pana Schudricha, pani Miriam Gonczarskiej i wszystkich, którym tak bardzo leży na sercu okrucieństwo polowań! Uroczyście oświadczam, że Fundacja Ius Animalia aktywnie poprze wszelkie Państwa inicjatywy ustawodawcze zmierzające do zakazania tego procederu. Będziemy o zakaz taki walczyć z równym przekonaniem i zapałem, z jakim obecnie walczymy o utrzymanie zakazu okrutnego procederu uboju zwierząt bez ogłuszania.
  Dorota Wiland
  Prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMALIAzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jak przyjdą muslimy !?

  antybarbarzyńca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

  ŻADNYCH WYJĄTKÓW RELIGIJNYCH BO MUSLIMY NAS ZALEJĄ !!!!!!!! Ten argument praktyczny powinien przemówić do tych wszystkich zdegrengolowanych moralnie zer, którym kwestie etyczne obce. "Argumenty" że...rozwiń całość

  ŻADNYCH WYJĄTKÓW RELIGIJNYCH BO MUSLIMY NAS ZALEJĄ !!!!!!!! Ten argument praktyczny powinien przemówić do tych wszystkich zdegrengolowanych moralnie zer, którym kwestie etyczne obce. "Argumenty" że "ich mało wiec można zrobić wyjątek na potrzeby własne", pomijając ze nic nie zmienia w niemoralności tego barbarzyństwa, no więc ten "argument" nie przewiduje faktu, że co prawda muslimów obecnie jest (niby) mało, ale jest ryzyko że tu przypełzną w większej masie a wtenczas będziemy mieli jedno wielkie siedlisko bestialskiej zbrodni rytualnej "na własny użytek" tak jak w UK i Francji a co najważniejsze cała masę ICH . Bezwzględne wprowadzenie i bezlitosne egzekwowanie zakazu ur jak i wszelkich innych norm Cywilizowanego Człowieka ot choćby w temacie przemocy domowej i "nie zmuszania do określonego zachowania" byłoby najlepszym antidotum przeciw gangrenie która zabija już zachód. Jeżeli chodzi o Żydów to Kneset coś wspominał o "odbudowaniu społeczności Żydowskiej" - czy chcemy takiej "odbudowy", hę ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strzeliłem gafę

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Miało być anestezji, a nie eutanazji. To z pośpiechu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mnie ubój rytualny nie przeszkadza

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

  A z opisu podanego przez Jarka wynika, że jest on jednak łagodniejszy od ogłuszania. Nie mogę się tylko nadziwić, dlaczego ci wszyscy pożal się Boże miłośnicy zwierzat i przeciwnicy okrucieństwa...rozwiń całość

  A z opisu podanego przez Jarka wynika, że jest on jednak łagodniejszy od ogłuszania. Nie mogę się tylko nadziwić, dlaczego ci wszyscy pożal się Boże miłośnicy zwierzat i przeciwnicy okrucieństwa nie domagają się uboju z zastosowaniem eutanazji. Albo dlaczego nie przejdą na wegetarianizm. Obłuda i tyle.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Moja racja jest jedyna"

  CzerwonyKapturek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Ubój Rytualny czy też Religijny to sk.syństwo.
  Ubój przez rolników w przy chałupie to sk.syństwo.
  Ubój "tradycyjny" w rzeźniach to sk.syństwo.
  Teraz wygodnie usiądę i popatrzę na Ustawkę...rozwiń całość

  Ubój Rytualny czy też Religijny to sk.syństwo.
  Ubój przez rolników w przy chałupie to sk.syństwo.
  Ubój "tradycyjny" w rzeźniach to sk.syństwo.
  Teraz wygodnie usiądę i popatrzę na Ustawkę Religijną: Katolicy, Żydzi i Państwo od Islamu.
  Broni wolno używać jedynie "tradycyjnej": "antysemictwo", "faszyzm", "antyislamstwo", "antykatolictwo". W szczególnych przypadkach zezwalam na: "złodziej", "zboczeńcy", "oszołomy", "zielone lumpy", "pejsy".
  Biorę popcorn w łapę i jako ateista, weganin czy najbardziej "kochany" przez wszystkie strony zapraszam do boju. START !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Przewodniczący

  gosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  nie jest i żadne zabijanie jest ZŁE.. ale dokładanie kolejnego cierpienia zwierzętom i to w imię rytuału i kasy...nie przejdzie..wystarczy,że zwierzęta cierpią w ubojniach, fermach, schroniskach ,...rozwiń całość

  nie jest i żadne zabijanie jest ZŁE.. ale dokładanie kolejnego cierpienia zwierzętom i to w imię rytuału i kasy...nie przejdzie..wystarczy,że zwierzęta cierpią w ubojniach, fermach, schroniskach , na ulicy...i my z tym walczymy...Panie Przewodniczący...takie argumenty są słabe..to populizm..zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo