MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Łodzi jest w coraz gorszym stanie. Właściciel posesji nie wpuścił konserwatora zabytków!

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora zabytków nie zostali wpuszczeni przez właścicieli posesji do synagogi Reicherów z początku XX wieku stojącej w podwórzu stylowej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28. Można mówić o skandalu, bowiem dokładne obejrzenie i zbadanie świątyni jest niezbędne, aby wpisać ją do rejestru zabytków. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora zabytków nie zostali wpuszczeni przez właścicieli posesji do synagogi Reicherów z początku XX wieku stojącej w podwórzu stylowej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28. Można mówić o skandalu, bowiem dokładne obejrzenie i zbadanie świątyni jest niezbędne, aby wpisać ją do rejestru zabytków. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>Wiesław Pierzchała
Przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora zabytków nie zostali wpuszczeni przez właścicieli posesji do synagogi Reicherów z początku XX wieku stojącej w podwórzu stylowej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28. Można mówić o skandalu, bowiem dokładne obejrzenie i zbadanie świątyni jest niezbędne, aby wpisać ją do rejestru zabytków.

Oczywiście służby konserwatorskie nie poddają się i wkrótce ponowią próbę wejścia do synagogi licząc na większą przychylność ze strony właścicieli posesji.

Usilne zabiegi służb konserwatorskich

Co prawda pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi nie mieli możliwości dostania się do synagogi, jednak nie zmienia to faktu, że wojewódzki konserwator zabytków potwierdza zasadność wpisania do rejestru zabytków całej nieruchomości z synagogą. Ponadto w dalszym ciągu stara się skontaktować ze współwłaścicielami obiektu i ma nadzieję, że z ich pomocą uda się rozpoznać aktualny stan zachowania zabytkowego domu modlitw oraz dokończyć opracowywanie dokumentacji konserwatorskiej powstającej na jego zlecenie. Liczy też na to, że z pomocą współwłaścicieli oraz przy ich czynnym udziale już niedługo postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zostanie owocnie zakończone – informuje Daria Błaszczyńska, rzecznik prasowy WUOZ w Łodzi.

Podobne problemy z wejściem do synagogi mają działacze gminy żydowskiej w Łodzi. A to dlatego, że właściciele posesji najpierw poprosili ich o zdanie kluczy do drzwi wejściowych, a potem – wobec sprzeciwu – wymienili w nich zamki.

Prokuratura w synagodze

Synagoga jest w kiepskim stanie i wymaga pilnego remontu. Jej obraz to odpadające tynki i przeciekający dach. Mecenas Wiktor Celler, przewodniczący Żydowskiej Komisji Śledczej, twierdzi, że właściciele nieruchomości z synagogą nic w tej sprawie nie robią i zaalarmował prokuraturę, która wszczęła dochodzenie.

W sprawie tej powołaliśmy biegłego z zakresu budownictwa, który oceni stan techniczny synagogi i stwierdzi czy doszło do zaniedbań ze strony jej właścicieli. Jego opinia będzie kluczowa w tej sprawie – zaznacza Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Wpis do rejestru jedynym wyjściem

Według Józefa Weiningera, przewodniczącego gminy żydowskiej w Łodzi, skierowanie sprawy do prokuratury jedynie zaogniło sytuację i doprowadziło do wymiany zamków w drzwiach synagogi. Podkreśla on, że w akcie notarialnym jest zapis, że dopóki w synagodze będą modlić się Żydzi, dopóty nie będzie można jej zlikwidować. Problem w tym, że modlitwy są niemożliwe z powodu stanu technicznego synagogi i braku kluczy do niej.

Józef Weininger przyznaje, że gmina mogłaby wyremontować synagogę, jednak jej właściciele nie wykazują chęci do współpracy. Uważa on, że jedynym wyjściem z tej patowej sytuacji jest wpisanie synagogi do rejestru zabytków (obecnie jest w ewidencji zabytków), co zmusiłoby jej właścicieli do remontu zabytku. Obecnie trwa w WUOZ w Łodzi gromadzenie dokumentów i materiałów archiwalnych pod kątem założenia dla zabytku tzw. białej karty i wpisania go do rejestru, co nastąpi zapewne w I półroczu 2023 roku.

O synagodze głośno było w marcu 1998 roku, kiedy odwiedził ją prezydent Czech Vaclav Havel.

W Polsce można znaleźć wiele pięknych, nastrojowych, a czasem zaskakujących miejsc, związanych z kulturą Żydów. Przedstawiamy 9 najciekawszych synagog, kirkutów, muzeów i festiwali żydowskich w Polsce. To gotowe pomysły na wycieczki śladami dawnych i współczesnych polskich Żydów.Na zdjęciu: cenne zabytki z kolekcji synagogi we Wrocławiu.

Żydzi w Polsce: co zostało z dawnej kultury? Przedstawiamy 9...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki