Syndrom Nocy Muzeów

  Syndrom Nocy Muzeów

  Jacek Grudzień

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zastanawiam się często na czym to polega. Łódzkie muzea, często z bogatą i ciekawą ofertą, przez cały rok świecą pustkami, a w jeden wieczór w roku biją rekordy popularności. Serce rośnie, gdy patrzy się na "gigantyczne" kolejki do Dętki, tłum przed wejściem do Muzeum Miasta Łodzi i tramwaje pełne ludzi, którzy prześcigają się w opowieściach co widzieli i co jeszcze chcą zobaczyć.
  Jacek Grudzień jest szefem i publicystą Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego

  Jacek Grudzień jest szefem i publicystą Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego ©Krzysztof Szymczak

  Zawsze zastanawiam się co powoduje, że my łodzianie tak niechętnie wychodzący z domu i uczestniczący w wydarzeniach kulturalnych, pokochaliśmy noce muzeów. Może dlatego, że cały świat się tak bawi? I chcemy być nie gorsi niż inni ? Może z bardzo prostego powodu, czyli tego, że wiele placówek kulturalnych zamyka się, gdy większość z nas jest jeszcze w pracy.

  Najbezpieczniejsza noc w roku


  Dużo osób traktuje muzea jak niedostępne twierdze i tylko w dniu gdy odwiedzają je tłumy decyduje się na wizytę w nich. Inna sprawa, że właśnie na ten dzień przygotowywany jest tak atrakcyjny program zwiedzania, że w jednej tylko placówce atrakcji jest tyle co przez cały rok. I nie wiem jak to się dzieje, być może te uśmiechnięte twarze powodują, że to taki wieczór podczas którego na łódzkich ulicach można się czuć bezpiecznie.

  I aż chce się, żeby tak było przez cały rok. Żeby miasto było pełne ludzi, którzy chcą i uczestniczą w jego życiu. Tak jak podczas pięknego festiwalu światła, tak jak w magiczne miejsca zmieniały się podwórka podczas niedawnego Festiwalu Czterech Kultur. I takie imprezy, które chciałoby się mieć przez cały rok, można by wymieniać jeszcze długo.

  Jak to zapakować do jednej marki


  Bardzo ciekaw jestem jak te wydarzenia wpiszą się w nową strategię promocji województwa łódzkiego. Strategię, która ma bardzo dobre założenia. Bo choć to jest bardzo proste i logiczne, do tej pory nikt na to nie wpadł. O co chodzi? O to, że zamiast tworzyć nowe produkty i wydarzenia, markę regionu można budować jego różnorodnością i tymi niesamowitymi rzeczami, które już mamy.

  Świetnym przykładem dla innych może być festiwal Kolory Polski, dzięki któremu ludzie z całego regionu poświęcają letnie weekendy na podróże po województwie, zwiedzanie i słuchanie wspaniałej muzyki. Wspieranie inicjatyw oddolnych i docenienie tych, którzy realizują swoje pasje w działalności na rzecz swoich małych ojczyzn może i powinno być przedsięwzięciem integrującym region.

  Sądzę, że przy dobrym wsparciu promocyjnym wielkim sukcesem nie tylko w województwie mogą być tego roku wyprawy szlakiem zamków łódzkich, o których wiedza cały czas jest zbyt mała. Może warto podczas wiosenno-letnich wypadów zobaczyć piękną warownię w Oporowie, odbudowane mury w Inowłodzu, lub szukać pozostałości po budowlach w Przedborzu i Łowiczu? Każdy kto choć raz płynął kajakowym szlakiem Pilicą lub Wartą łatwo może wyobrazić sobie tłumy zachwyconych zagranicznych turystów w tych miejscach. Bo żeby poczuć kontakt z prawdziwie dziką przyrodą nie trzeba wyjeżdżać w Bieszczady.

  Nieznane cuda małych ojczyzn


  Lipce Reymontowskie to maleńka miejscowość mająca trzy niesamowite muzea, tworzone przez wielkich pasjonatów tej ziemi. Niedaleko w Bolimowie można odnaleźć bajkowy garncarski warsztat i zobaczyć jak się wytwarza ceramikę zgodnie dawno ustalonymi zasadami łowickiej ziemi. Takie miejscowości jak Uniejów i Tomaszów już wiedzą jakim biznesem może być turystyka i to na z pozoru mało atrakcyjnych terenach naszego województwa. Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy, termy, to już rozpoznawalne w kraju marki.

  Tylko logo nie takie


  Twórcy strategii zwracają uwagę na to, żeby mówienie o przemysłowym dziedzictwie nie dotyczyło tylko Łodzi, ale także innych ośrodków mających wspaniałe tradycje w tej dziedzinie, takich jak Zgierz i Pabianice. Wielokrotnie pisałem państwu o tym, jak bardzo przeszkadza mi akcyjność, zachwycanie się wszystkim co obce, nie nasze. Dlatego nowa strategia tak bardzo mi się podoba, bo dzięki niej i docenieniu oddolnych inicjatyw jest szansa na to, żeby od Kutna do Radomska, Skierniewic do Wieruszowa czuć poczucie dumy z przynależności do tak ciekawego i różnorodnego województwa.

  Najmniej w zaprezentowanej w tym tygodniu koncepcji przekonują mnie logo i hasło. "Łódź promuje" nie przekonuje mnie do tego, żeby zajrzeć na stronę internetową z atrakcjami regionu. A literce "Ł" w kółku moim zdaniem trudno będzie uniknąć porównań z symbolem Legii Warszawa i samodzielnie istnieć i kojarzyć się z regionem. Ale to kolejny dowód na to, że najsłabszym ogniwem są nowinki. Na szczęście w strategii promocji są tylko instrumentami do pokazania tych rzeczy, które już mamy i którymi będziemy chwalić się w świecie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bieda

  niki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Panie Grudzień, jak pan nie wiesz dlaczego łodzianie, tak rzadko odwiedzają muzea, to podpowiem: bo nie mają pieniędzy na bilet, który na łódzka kieszeń nie jest tani. W jakim świecie Pan żyje?...rozwiń całość

  Panie Grudzień, jak pan nie wiesz dlaczego łodzianie, tak rzadko odwiedzają muzea, to podpowiem: bo nie mają pieniędzy na bilet, który na łódzka kieszeń nie jest tani. W jakim świecie Pan żyje? Jestem zdziwiony, że z taką niewiedzą o mieście można kierować lokalną telewizją, teraz rozumiem dlaczego program lokalny jest tak nędznej dziennikarskiej jakości.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  snobizm

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Pomysł był zacny. Udostępnienie zbiorów wszystkim zapracowanym w dzień. To zjawisko przerodziło się w snobistyczny, owczy pęd z którego nic nie wynika...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo