Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System sterowania ruchem w Łodzi. Nie ma GPS, nie ma realnego rozkładu

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Tablice nadal pokazują taki sam rozkład jazdy, jak w gablotach. Nie wiadomo, kiedy będzie się na nich wyświetlał realny czas przyjazdu autobusów i tramwajów na poszczególne przystanki
Tablice nadal pokazują taki sam rozkład jazdy, jak w gablotach. Nie wiadomo, kiedy będzie się na nich wyświetlał realny czas przyjazdu autobusów i tramwajów na poszczególne przystanki Krzysztof Szymczak
Jeszcze nie wszystkie tramwaje i autobusy mają zamontowane GPS-y, dlatego tablice na przystankach nie pokazują, za ile przyjedzie pojazd MPK

Do końca listopada miał być gotowy system sterowania ruchem, którego częścią są tablice świetlne na przystankach MPK. Założenie jest takie, że mają pokazywać realny rozkład jazdy, czyli uwzględniać opóźnienia i podawać, za ile przyjedzie dany tramwaj lub autobus. Tak, jak do tej pory miało to miejsce na trasie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Niestety, mija już drugi tydzień grudnia, a tablice nadal wyświetlają ten sam rozkład, który jest umieszczony w gablotach. Dlaczego?

Żeby system mógł podać, za ile minut na dany przystanek przyjedzie tramwaj, do systemu musi trafiać informacja o bieżącej lokalizacji pojazdu. A nie jest to możliwe, bo nie wszystkie autobusy i tramwaje zostały wyposażone w urządzenia GPS. To znaczy, że wykonawca obszarowego systemu sterowania ruchem, czyli firma Sprint, nie dotrzymała terminu. Przypomnijmy, że 1 grudnia Waldemar Matukiewicz, wiceprezes Sprintu, zapewniał na konferencji, że tabor MPK jest już w GPS-y wyposażony.

A tablice na przystankach, jak nie pokazywały realnego rozkładu jazdy, tak nie pokazują.

Zmiany na trasie W-Z po interwencji korporacji taksówkarskich

Przedstawiciel Zarządu Dróg i Transportu tłumaczy to kłopotami poddostawcy Sprintu.

- Szwajcarska firma miała problemy z produkcją urządzeń GPS - mówi Piotr Grabowski, rzecznik ZDiT.

W ostatnich dniach liczba autobusów i tramwajów, wyposażonych w autokomputery (GPS-y), znacznie się zwiększyła (obecnie stanowią one 90 proc. taboru). Nadal jednak brakuje 10 proc. Z czego to wynika?

Tablice na trasie W-Z w Łodzi wprowadzają w błąd przyjezdnych

- Wszystkie autokomputery zostały już dostarczone, jednak jest problem z ich montażem. Bo autobusy i tramwaje, które jeszcze nie mają GPS-ów, ciągle kursują na trasach - mówi Piotr Grabowski. - W ciągu najbliższych dni ostatnie autobusy i tramwaje powinny zostać wyposażone w autokomputery.

Mimo to przedstawiciele ZDiT nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, kiedy tablice świetlne na przystankach MPK zaczną pokazywać realny rozkład jazdy. W każdym razie założenie jest takie, że nastąpi to w grudniu.

Na nowej trasie W-Z jest mniej wypadków i kolizji niż przed remontem

ZDiT nie chce też na razie informować czy naliczy firmie Sprint karę za opóźnienia w montażu GPS-ów.

- Za wcześnie, by o tym mówić, bo nie zakończyły się jeszcze odbiory systemu - tłumaczy Piotr Grabowski.

Bydgoszcz, w której system sterowania ruchem również budowała firma Sprint (ukończony w grudniu 2014 r. ), nie narzeka na opóźnienia z jej strony. Wręcz przeciwnie. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zapewnia, że inwestycja została ukończona w terminie. Natomiast realizowano ją etapami.

Na łódzkich przystankach jest około 150 tablic z informacją pasażerską. Natomiast w Bydgoszczy przed rozpoczęciem budowy systemu sterowania ruchem było ich 120, a podczas realizacji inwestycji domontowano kolejne 180 tablic.

Nie tylko tablic na przystankach w Bydgoszczy jest więcej, ale też umożliwiają one wyświetlanie różnych informacji, bo są LCD, a nie diodowe jak w Łodzi. Umieszczane są na nich komunikaty urzędowe, reklamy, rysopisy osób poszukiwanych i np. informacje o strajku przewoźnika (Miejski Zakład Komunikacji w Bydgoszczy), co miało miejsce na początku grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki