Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System szkolnictwa zawodowego. Zbadano losy absolwentów łódzkich szkół zawodowych

Paweł Patora
Krzysztof Szymczak
Jak udoskonalić system szkolnictwa zawodowego, zastanawiali się we wtorek na konferencji w magistracie dyrektorzy szkół i pracodawcy.

Spotkanie, w którym wzięli udział dyrektorzy szkół, pracodawcy, przedstawiciele władz oświatowych oraz instytucji i organizacji zainteresowanych szkolnictwem zawodowym, zatytułowano "Monitorowanie losów absolwentów szkół zawodowych".

Punktem wyjścia do dyskusji była prezentacja raportu, z którego wynika m. in., że wiele jest jeszcze do zrobienia, aby lepiej dostosować ofertę edukacyjną szkół zawodowych do potrzeb rynku pracy. Większość (58 proc.) aktywnych zawodowo absolwentów wyraziła przekonanie, że ich pierwsza praca nie jest zgodna z wyuczonym zawodem.

To tylko jeden z wyników badania losów absolwentów łódzkich szkół zawodowych, przeprowadzonego w roku szkolnym 2013/2014.

Badaniem objęto 459 absolwentów z 7 zespołów szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli szkołę zawodową nie wcześniej niż w roku szkolnym 2010/2011. Absolwenci ci zostali wykształceni w 15 zawodach, m. in. technik hotelarstwa, pojazdów samochodowych, cukiernik, fryzjer, technik ekonomista, technik technologii żywności czy technik mechatronik.

Badanie przeprowadziło Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, we współpracy z Agencją Analiz Statystyczno-Ekonomicznych "An-Stat" i Powiatowym Urzędem Pracy w Łodzi.

Raport z wyników badania zawiera wnioski, jakie wynikają z odpowiedzi absolwentów udzielonych na 33 pytania zadane im przez ankieterów.

Dowiadujemy się na przykład, że absolwenci wysoko ocenili swoje przygotowanie teoretyczne do zawodu (ponad 90 proc. respondentów), a niżej przygotowanie praktyczne (66,2 proc.). Aż jedna trzecia pytanych uznała, że szkoła nie przygotowała ich do poszukiwania pracy.

Znalezienie zatrudnienia dla wielu absolwentów okazało się poważnym problemem. Aż 27 procent badanych podjęło pierwszą pracę po czterech miesiącach lub później, a kolejne 27 proc. w chwili badania jeszcze w ogóle nie podjęło pracy.

Pytani o przyczyny trudności ze znalezieniem etatu, absolwenci wskazują przede wszystkim na brak odpowiedniego doświadczenia zawodowego i wygórowane wymagania pracodawców, ale także na trudną sytuację gospodarczą w kraju, niedostatecznie aktywne poszukiwanie zatrudnienia, brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych, brak ofert pracy i brak znajomości.

Podczas konferencji podkreślano, że przeprowadzone badanie miało charakter pilotażowy i nie upoważnia do uogólnień, ale monitorowanie losów absolwentów trzeba w sposób systemowy wprowadzić do praktyki, aby szkoły zawodowe w porę dostosowywały się do szybko zachodzących zmian na rynku pracy.

Małgorzata Janiuk-Piątkowska, dyrektor ZSP nr 5 w Łodzi, zauważyła, że szkoły nie mają pracowników ani narzędzi, by samodzielnie prowadzić rzetelne badania losów swych absolwentów, do czego zobowiązało je ministerstwo. Zaproponowała, aby do badania losów absolwentów wykorzystać Łódzką Platformę Edukacyjną.

Jan Kamiński, łódzki kurator oświaty, wyraził zadowolenie, że rośnie znaczenie szkolnictwa zawodowego i podkreślił, że wreszcie liczba kandydatów do szkół zawodowych była większa niż do ogólnokształcących.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki