Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja na rynku pracy w Łodzi i województwie. W marcu ubyło bezrobotnych, ale nie dla wszystkich jest praca

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
62,3 tys. mieszkańców województwa łódzkiego formalnie nie ma zajęcia i jest zarejestrowanych w urzędach pracy w Łodzi i regionie. Pod koniec marca - w porównaniu do poprzedniego miesiąca - nieco ich ubyło. Z urzędów zniknęły dane ok. 300 osób.Jak informuje Główny Urząd Statystyczny pod koniec marca stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim wyniosła 5,7 proc. i była taka sama jak w lutym, choć wyrejestrowano ok. 300 osób. W samej Łodzi formalnie bez pracy jest 20,7 tys. osób, podczas gdy pod koniec lutego było ich o ok. 100 mniej.Czytaj dalej
62,3 tys. mieszkańców województwa łódzkiego formalnie nie ma zajęcia i jest zarejestrowanych w urzędach pracy w Łodzi i regionie. Pod koniec marca - w porównaniu do poprzedniego miesiąca - nieco ich ubyło. Z urzędów zniknęły dane ok. 300 osób.Jak informuje Główny Urząd Statystyczny pod koniec marca stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim wyniosła 5,7 proc. i była taka sama jak w lutym, choć wyrejestrowano ok. 300 osób. W samej Łodzi formalnie bez pracy jest 20,7 tys. osób, podczas gdy pod koniec lutego było ich o ok. 100 mniej.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
62,3 tys. mieszkańców województwa łódzkiego formalnie nie ma zajęcia i jest zarejestrowanych w urzędach pracy w Łodzi i regionie. Pod koniec marca - w porównaniu do poprzedniego miesiąca - nieco ich ubyło. Z urzędów zniknęły dane około 300 osób.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny pod koniec marca stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim wyniosła 5,7 proc. i była taka sama jak w lutym, choć wyrejestrowano ok. 300 osób. W samej Łodzi formalnie bez pracy jest 20,7 tys. osób, podczas gdy pod koniec lutego było ich o ok. 100 mniej.

Od wybuchu wojny na Ukrainie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi zarejestrowało się 1200 uciekinierów z Ukrainy, dla których znaleźliśmy już pracę - mówi Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Łodzi. - Mamy napływ osób z Ukrainy w rejestrach, natomiast nie powoduje to wzrostu stopy bezrobocia, która jest na optymalna dla rynku pracy. Pracodawcy ciągle mogą na rezerwy kadrowe, natomiast nie jest ono problemem z punktu widzenia gospodarczego.

Najtrudniej znaleźć jest pracowników budowlanych, wielu Ukraińców wróciło bowiem do ojczyzny. W zakładach produkcyjnych często zastępują ich Ukrainki, które - jak ocenia Piotr Bors - podejmują się cięższych prac niż kobiety z innych krajów Europy.

W Skierniewicach mało miejsc pracy dla kobiet

Jedna z lepszych sytuacji na rynku pracy jest w powiecie skierniewickim. Bez pracy jest tu formalnie ok. 600 osób, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 3,4 proc. W samym mieście bez pracy jest ok. 900 osób, stopa bezrobocia wynosi 5,2 proc.

Nie ma problemu ze znalezieniem pracy dla mężczyzn, zaczyna być natomiast problem z pracą dla kobiet - mówi Ryszard Pawlewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skierniewicach. - Przyjechały do nas uchodźczynie wojenne z Ukrainy, którym także staramy się znaleźć pracę, a poza tym zgłaszają się też Polki. Staramy się je kierować na staże, dopłacamy do tworzenia miejsc pracy. Co piata osoba, która się u nas rejestruje, ma wyższe wykształcenie, natomiast nie potrzeba pracowników do administracji, tylko specjalistów. Brakuje nam szwaczek, pielęgniarek, lekarzy, ale w przypadku zawodów medycznych są dwa problemy: nieznajomość języka polskiego oraz brak nostryfikacji dyplomów.

Od początku roku za pośrednictwem skierniewickiego urzędu pracy zajęcie znalazło 460 Ukraińców i Ukrainek, urząd dofinansował też utworzenie 100 miejsc pracy dla nich.

Unijne pieniądze na ratunek

Według Piotra Borsa sytuacja na rynku pracy poprawi się, gdy do Polski napłyną pieniądze unijne, w tym z Krajowego Planu Odbudowy. Pozwoli to bowiem na uruchomienie różnych programów przez powiatowe urzędy pracy i będzie się wiązało ze spadkiem stopy bezrobocia rejestrowanego.

W całym kraju pod koniec marca w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 902 tys. osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. W ciągu miesiąca z rejestrów zniknęły dane ok. 20 tys. bezrobotnych.

Uważnie obserwujemy wszystkie zmiany zachodzące na polskim rynku pracy – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. - Jak dotąd sytuacja na nim jest stabilna.

Z danych Eurostatu wynika natomiast, że w lutym tego roku faktyczna stopa bezrobocia w Polsce wyniosła jedynie 3 proc. Jest to drugi za Czechami (2,4 proc.) najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej i dużo lepszy od unijnej średniej (6,2 proc.). Tak wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki