Sytuacja na rynku zbóż a ich ceny i sezonowe zmiany

SA, informacja prasowa
pixabay.com
Udostępnij:
Jednym z najważniejszych czynników hamujących podejmowanie działań inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych są niskie ceny skupu.

W ostatnich 2 latach kwoty wypłacane za zboża były słabsze. - Ceny większości surowców rolnych kształtowały się na poziomie od kilkunastu do dwudziestu procent niższym niż przeciętnie w latach 2011-2015. W tym roku sytuacja może się jednak zmienić – mówi Marta Skrzypczyk, ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

Wysoki eksport pszenicy i kukurydzy z Polski był czynnikiem wspierającym ceny skupu zbóż w I połowie roku br. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi były one od 10 do 19 proc. wyższe niż w II połowie ubiegłego roku. W samym czerwcu br. żyto i jęczmień były o 30 proc. droższe niż w czasie zbiorów w 2016 r., z kolei pszenica o około 20 proc.

– Oczywiście zboże sezonowo drożeje, ale w ostatnich dziesięciu sezonach zmiana ta dla pszenicy wynosiła średnio 14 proc. W związku z tym rolnicy, którzy w ubiegłym sezonie mieli możliwości przechowania zbóż, otrzymali za to wyższą niż przeciętnie premię. W tym roku zbiory zbóż były opóźnione, a ziarno, szczególnie na północy kraju, ma obniżone parametry jakościowe, jednak sam wolumen produkcji prawdopodobnie będzie wyższy niż w 2016 roku – dodaje Marta Skrzypczyk.

Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego przygotowanego jeszcze w lipcu przed żniwami, zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) wyniosą 27,5 mln ton, co oznacza wzrost o około 8 proc. wobec ubiegłego roku, czyli o 1,7 mln ton.

Warto zaznaczyć, że globalnie produkcja pszenicy ma być o 1,6 proc. niższa niż w sezonie 2016/17, natomiast kukurydzy o 5,2 proc. Wprawdzie zapasy utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie, nie powinno więc być trudności z dostępnością ziarna, niemniej ceny są wyższe niż rok wcześniej. Podobnie jest na rynku krajowym. W sierpniu tego roku większość zbóż była droższa - od 5 do 13 proc. niż przed rokiem. W ocenie analityków Banku BGŻ BNP Paribas taka sytuacja utrzyma się do końca roku, choć różnice w cenie mogą się zmniejszać.

Wyższy wolumen zbiorów oraz ceny, przy relatywnie stabilnych kosztach produkcji, przekładają się na wzrost osiąganych nadwyżek finansowych. To z kolei, oraz doświadczenia z ubiegłego sezonu, mogą zachęcać producentów rolnych do inwestowania w bazę przechowalniczą.

Za kilka lat rynek zbóż może się zmienić, zapowiadają eksperci Banku BGŻ BNP Paribas. Może to oznaczać, że coraz mniej ziarna będzie sprzedawane tuż po zbiorach, właściciele gospodarstw będą aktywnie zarządzali zapasami, a sezonowe zmiany cen skupu mogą być mniej widoczne.

Źródło: informacja prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Sytuacja na rynku zbóż a ich ceny i sezonowe zmiany - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie