Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szachy. Perfekcyjna Oliwia Kiołbasa. Polka przyćmiła Kollywood! Nie do pokonania

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Podczas 44. edycji Olimpiady Szachowej w Madrasie, znakomicie spisuje się nasza Oliwia Kiołbasa, która dotychczas wygrała wszystkie dziewięć partii
Podczas 44. edycji Olimpiady Szachowej w Madrasie, znakomicie spisuje się nasza Oliwia Kiołbasa, która dotychczas wygrała wszystkie dziewięć partii facebook/polski związek szachowy
Od najmłodszych lat przejawiała wielki talent, ale dzisiaj jest na ustach niemal całego świata. Podczas 44. Olimpiady Szachowej, która odbywa się w „indyjskiej stolicy zdrowia” - Madrasie, fenomenalnie spisuje się dziewczyna z Augustowa, Oliwia Kiołbasa. 22-letnia Polka zagrała dotychczas dziewięć partii, wszystkie wygrywając! Legitymuje się najlepszym wynikiem w turnieju na trzeciej szachownicy, mając takie pokusy na miejscu, jak Kollywood - jedno z największych centrów filmowych na Półwyspie Indyjskim.

Oliwia Kiołbasa jako jedyna w całym turnieju pozostaje z perfekcyjnym, 100-procentowym wynikiem (9 punktów z 9 partii), gdyż w rywalizacji open, 16-letni reprezentant Indii II Dommaraju Gukesh, po ośmiu kolejnych zwycięstwach, po raz pierwszy zremisował. Pół punktu odebrał mu lider ekipy Azerbejdżanu Szachrijar Mamiedjarow.

Szczególny podziw obserwatorów szachowych, wzbudził występ Oliwii Kiołbasy w ostatnim meczu, z prowadzącą w klasyfikacji drużyną Indii (rozstawione z numerem 1). Debiutująca na Olimpiadzie Szachowej brązowa medalistka ubiegłorocznych indywidualnych mistrzostw Europy pokonała białymi - na trzeciej szachownicy, po 80 posunięciach - o rok młodszą, ale legitymującą się wyższym rankingiem Rameshbabu Vaishali, starszą siostrą „cudownego dziecka indyjskich szachów” Rameshbabu Praggnanandhy (grającego na olimpiadzie w drugiej reprezentacji kraju), która do tego momentu także wygrała wszystkie partie.

W hotelu „Four Points by Sheraton Mahabalipuram Resort Hotel Hotel&Convention Center” w Madrasie, a dla bardziej współczesnych Ćennaj, żeńska reprezentacja Polski spisuje się wybornie - po ośmiu rundach - z 15 punktami - lideruje w zawodach, wraz drużynami Indii I, Kazachstanu i Gruzji.
W dziesiątej, przedostatniej rundzie, podopieczne trenera Marcina Dziuby zmierzą się z ekipą Gruzji, rozstawioną z numerem 3. Rywalką Oliwii będzie mistrz międzynarodowy Lela Jawachiszwili.
Impreza zakończy się po jedenastu rundach we wtorek, tj. 9 sierpnia br. Kolejna Olimpiada Szachowa odbędzie się w 2024 roku w Budapeszcie.

Czym skorupka za młodu...

Mistrzyni międzynarodowa (WIM) Oliwia Kiołbasa pochodzi z północnego Podlasia, z najmilszego miasta może nawet i całego kraju, Augustowa. Znaczące sukcesy zaczęła odnosić w bardzo młodym wieku.
W 2010 roku zdobyła w Batumi tytuł mistrzyni Europy do 10 lat (za osiągnięcie to Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała jej tytuł mistrzyni FIDE). Cztery lata później, wywalczyła w Durbanie wicemistrzostwo świata juniorek do 14 lat.
W styczniu 2016 roku wypełniła pierwszą normę na tytuł arcymistrzyni. W sierpniu 2021 roku, W znajdującym się na północnym-wschodzie Rumunii mieście Jassy, sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy, wypełniając normę na mistrza międzynarodowego (IM) i arcymistrzynię międzynarodową (WGM).
Obecnie reprezentuje barwy KS Gwiazda Bydgoszcz, podobnie, jak startująca w Madrasie Alina Kaszlinska, startująca w ostatnich latach w barwach rosyjskich. Aktualnie 12. szachistka świata, otrzymała polskie obywatelstwo i zgodę FIDE na występy w „biało-czerwonych” barwach.

Z kim wygrała Oliwia Kiołbasa w Madrasie

* Ahmad Murad Fatema Alzahraa (Syria)
* mistrzyni międzynarodowa (WIM) Ana Berke (Chorwacja)
* arcymistrzyni międzynarodowa (WGM) Nguyen Thi Mai Hung (Wietnam)
* mistrz FIDE (FM) Machteld Van Foreest (Holandia)
* mistrzyni FIDE (WFM) Alessia-Mihaela Ciolacu (Rumunia)
* arcymistrzyni międzynarodowa (WGM) Jovana Erić (Serbia)
* mistrz FIDE (FM) Biełosława Kracewa (Bułgaria)
* arcymistrzyni międzynarodowa (WGM) Pallathur Venkatachalam Nandhidhaa (Indie 3)
* mistrz międzynarodowy (IM) Rameshbabu Vaishali (Indie 1)

Listę kandydatów do medali wśród kobiet otwierają reprezentacje Indii I (średni ranking: 2486), Ukrainy (2478) i Gruzji (2475). Polska w tym zestawieniu jest czwarta (2423), przed Francją (2400) i Azerbejdżanem (2399).

W 44. edycji najważniejszej drużynowej imprezy szachowej zabrakło silnych ekip Rosji i Chin. Nieobecność Rosjan, a także Białorusinów, to efekt zawieszenia reprezentacji tych krajów w rozgrywkach pod patronatem FIDE w następstwie inwazji militarnej na Ukrainę.
Absencja broniących tytułów w obydwu kategoriach Chin tłumaczy się restrykcjami wyjazdowymi w tym kraju w związku z pandemią COVID-19, a także przyczynami politycznymi, których podłożem są konflikty z Indiami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki