Szara strefa w Polsce kwitnie: handel w internecie, wynajem mieszkań i puste faktury [RAPORT]

Alicja ZboińskaZaktualizowano 
Hydraulicy, mechanicy samochodowi, osoby, które mogą posprzątać mieszkanie, krawcy są skłonni przyjąć mniej pieniędzy za usługę, jeśli nie będą musieli wystawiać faktury.
Hydraulicy, mechanicy samochodowi, osoby, które mogą posprzątać mieszkanie, krawcy są skłonni przyjąć mniej pieniędzy za usługę, jeśli nie będą musieli wystawiać faktury. Krzysztof Szymczak
W tym roku w szarej strefie powstanie około 19,5 procent polskiego PKB. Płacenia podatków unikają m.in. osoby, które sprzedają towary w internecie.

Aż 150 identycznych bluzek można było kupić na aukcji internetowej, którą prowadziła jedna z mieszkanek naszego województwa. Wzbudziło to podejrzenia pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi, którzy bliżej przyjrzeli się działalności tej pani. Uznali, że kobieta trudni się handlem w sieci na dużą skalę, ale nie założyła firmy i nie płaci podatków, a powinna to zrobić. Kontrolerom usiłowała wmówić, że ubrania kupiła dla siebie, a na portalu aukcyjnym sprzedaje te, które... przestały jej się podobać. Urzędnicy jednak w to nie uwierzyli. Niewiarygodne wydały im się także tłumaczenia bezrobotnej kobiety, która na portalu aukcyjnym sprzedawała perfumy i także nie płaciła podatków. Kontrolerom wmawiała, że jest... kolekcjonerką perfum.

To właśnie handel w internecie znajduje się na czele branż, w których dominuje szara strefa.

- Mamy tu do czynienia z osobami, które handlują w sieci na naprawdę dużą skalę, ale nie założyły działalności gospodarczej i jej nie opodatkowały - mówi Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi. - Powinny zapłacić 18-procentowy podatek dochodowy. Dużo interwencji dotyczy także najmu, który nie jest zgłaszany i za co także nie odprowadza się podatku. Tymczasem gdy dochód z najmu przekroczy 3 tys. zł, właściciel mieszkania powinien zapłacić od tego 18-procentowy podatek.

Z obserwacji Agnieszki Pawlak i jej kolegów z pracy wynika, że kolejnym przykładem szarej strefy są tzw. puste faktury, czyli fikcyjne koszty przedsiębiorców, co ma obniżyć wysokość podatu.

Z danych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Visa Europe wynika, że aż 19,5 proc. polskiego PKB w tym roku zostanie wytworzone w szarej strefie.

Portal wynagrodzenia.pl przyjrzał się natomiast cenom usług w szarej strefie. Pracownicy telefonicznie skontaktowali się z 240 firmami, które świadczą różne usługi dla ludności. Okazało się, że hydraulicy, mechanicy samochodowi, osoby, które mogą posprzątać mieszkanie, krawcy są skłonni przyjąć mniej pieniędzy za usługę, jeśli nie będą musieli wystawiać faktury.

ILE KOSZTUJĄ USŁUGI BEZ FAKTURY? SPRAWDŹ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Posprzątanie mieszkania kosztuje więc 340 zł, a doprowadzenie go na błysk na czarno, czyli bez żadnych dokumentów i odprowadzonego podatku, tylko 230 zł. Skrócenie rękawów w garniturze pięciu krawców wyceniło na 31 zł (z fakturą), a tylko jeden na 25 zł. Tańszy fachowiec nie był jednak zainteresowany wystawieniem ani paragonu, ani faktury.

Także część łódzkich fachowców nie ma oporów przed oszukiwaniem fiskusa. Nasza reporterka skontaktowała się z kilkoma mechanikami, by poznać cenę wymiany oleju samochodowego. W jednym z nich cena samej usługi (bez kosztów oleju) wzrosła z 40 do 50 zł. Tańsza wersja zakładała, że klientka zadowoli się samą wymianą oleju, bez domagania się dokumentów.

Urzędnicy skarbowi i kontroli skarbowej od lat prowadzą akcje pod hasłem "Nie bądź jeleń, weź paragon". Ma ona zachęcić sprzedawców do rejestrowania obrotów na kasach fiskalnych, a klientów do domagania się dowodów zakupu. Urzędnicy nie tylko edukują handlowców i klientów, ale także wystawiają mandaty. Podczas letniej i zimowej odsłony akcji urzędnicy nakładają nawet po 600 mandatów w woj. łódzkim.

A wysokość mandatu waha się obecnie od 168 (jedna dziesiąta minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę) do 3.360 zł (dwukrotność tego wynagrodzenia).

Wysokość kary zależy m.in. od skali zjawiska, a także tego, czy handlujący został pierwszy czy kolejny raz przyłapany na łamaniu prawa.

Wpółpraca Edyta Hanszke

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 126

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
lodzermansz

nie usłyszeliśmy tu od ciebie żadnego argumentu jakieś dziecinne potupywania nóżką , brak zrozumienia zasad ekonomii, przełożenia ekonomii na demografię i emigrację we współczesnym świecie, rozłączne myślenie ekonomiczne, obskuranckie manipulatorstwo przy liczeniu różnicy przy vacie.Jest taka książka "Efekt odwrócenia. Niezamierzone skutki działań społecznych" To jedna pozycja tylko na początek opisuje jak pewne zmiany dają skutki dokładnie odwrotne od zamierzonych. I tak jej nie zrozumiesz za trudna dla ciebie ale chociaż kup ją sobie i postaw na półce żeby goście widzieli będziesz mógł dalej udawać mądrego .

H
Hmm

Wylewasz swoje żale od sasa do lasa, a kupy to się nie trzyma. Z uporem maniaka wtykasz mi jakiegoś idola, itd.

Przypomnę: artykuł jest o szarej strefie, a ja jestem za uszczelnianiem systemu podatkowego. Nie zależy od tego kto rządzi, ani nawet od wysokości VAT, którego podwyżka też stała się dyskusyjna, choć to kuriozalne, bo to matematyka.

Ty mi pleciesz o złocie, o Cameronie, o tysiącu innych rzeczy.

Wiesz co - uszyj sobie misia pluszowego. Wciśnij mu do brzuszka wszystkie poglądy, z którymi się nie zgadzasz, a potem tego misia pokonuj w dyskusji. Miś ci nie podskoczy, miś nie zwróci ci uwagi, że pleciesz od rzeczy, czy zmieniasz temat.

Na tym kończymy.

PS. Wiesz kto wygra wybory ? ;-)))

l
lodzermansz

pamiętam jak twój świątek Tusk beształ Camerona jak parobasa z czworaków że angole powinni brać przykład z nas jak uniknąć kryzysu. Oficjalna propaganda PO w tym czasie była taka że dzięki jej działaniom uniknęliśmy kryzysu i jego skutków. Pamiętam że Cameron mając w pamięci że to 3 miliony Polaków jest na Tamizą a nie Anglików nad Wisłą słysząc to popatrzył się na Tuska tak jakby ten oświadczył że jest kosmitą z planety Melmak. W tym samym czasie kiedy nasz Pinokio siedział z palcem we własnej d**ie angole robili wszystko żeby pobudzić gospodarkę, oszczędzić na wydatkach i zmniejszyć bezrobocie. Niemcy nie słyszeli o żadnym kryzysie kiedy jeszcze miałem jakiś kontakt z tamtym rynkiem to na samo pytanie o kryzys okazywało się że ilość zamówień wzrosła im o 20-30 % i nie wyrabiają się z robotą. U nas w tym czasie chłopcy z ferajny podnosili wszystkie podatki i akcyzy do poziomu w którym przekroczyli punkt na krzywej Laffera w którym przestało się opłacać prowadzić interes w Polsce z powodu sumy obciążeń fiskalnych. Zdajesz sobie sprawę ile firm obecnie w Polsce nie jest już w stanie płacić i nie płaci samego ZUSU ?. Skąd informacja o komercyjnych kredytach zaciąganych przez zus na spłatę tylko bieżących zobowiązań?. Praca w Polsce jak opodatkowana jak wódka to nie jest podatek ale właściwie akcyza czyli podatek od dóbr luksusowych - praca wg leberałów gdańskich jest luksusem. Jak podniesiesz ceną przykładowo słodkiej bułki w sklepie z 1,5 na 1,6 to ludzie jeszcze to kupią , jeśli jednak cena będzie rosła 1,6 -1,7. 1,8 nieprzerwanie od lat i w pewnym momencie przekroczy 2 złote ludzie po prostu przestaną kupować lub wybiorą inny towar. Istnieje granica powyżej której tracisz konsumenta i granica powyżej której podnoszenie podatków staje się zabójcze dla wpływów. W jednym z najbogatszych państw Europy vat wynosi 8 % - czy coś już świta ???.

H
Hmm

Znasz datę bankructwa Polmosu w Łodzi? Pasuje do teorii? NIE.
Przy okazji: bankructwo Polmosu to nic nadzwyczajnego, bo to wcale nie są firmy o mega-zarobkach. To akcyza jest duża.

Skąd informacja, że przemyt tytoniu jakoś raptownie wzrósł?
A co do wpływu podniesienia podatków - wystarczy abyś zechciał przeczytać to co napisałem. Ale ty nie chcesz. Wolisz udowadniać, że całe zło tego świata to wina Tuska. Organiczna, ślepa nienawiść.

PS. Nie kocham Tuska. Nie ufam żadnemu politykowi.

H
Hmm

I odnieś do obrotu.
Bo wiesz, był ten, no jak mu tam, jak to szło?
KRYZYS!
KRYZYS mieliśmy. Lehman Brothers, potem czerwona Europa i zielona wyspa. Ledwiutko powyżej zera, czyli gorzej niż było.

Oczywiście to wina Tuska ten cały kryzys.

l
lodzermansz

mimo podwyższenia vatu wpływy z tego podatku są najniższe od 4 lat . Dlaczego ?. Dlaczego doszło do sytuacji kiedy w Polsce zaczęły bankrutować Polmosy , skąd taki gigantyczny import nielegalnych wyrobów tytoniowych. Dlaczego skoro podniesienie podatku o 1 % nie wywołuje negatywnych skutków jak twierdzisz nie podnosimy go co rok ?. Czy w fundamentalistycznym Polibanie obowiązuje wyłącznie doktryna Tuskaha i o takich rzeczach nie wolno nawet myśleć.

H
Hmm

Albo równowartość Giewontu pomnożonego przez most Kierbedzia.
Jasne?

l
lodzermansz

3000 * 40 000 000 * 1 % = 37 TON przez lata działania ustawy. Cały obecny zapas polskiego zgromadzony od 45 roku to około 100 ton . Jasne ?

H
Hmm

Tylko jaką - to bez znaczenia.
Nie przerasta moich możliwości przekazanie ci wiedzy, tylko przerasta twoje możliwości jej przyjęcie.
Nawet nie dlatego, że jesteś gł.pi, tylko że z nienawiści do świata wypierasz logiczne rozumowanie, zastępujesz je złymi emocjami. To typowe w pewnych stanach znanych psychiatrii.

Ale spróbujmy wytłumaczyć co dała podwyżka VAT z 22 na 23%: DAŁA WZROST PRZYCHODÓW DO BUDŻETU.

Jaki? 1%, 4,5% ?
Żadna z tych liczb nie jest prawdziwa. Nie da się określić tego wzrostu z aptekarską dokładnością, bo wzrost podatków ma wpływ na obroty (ujemny), ale nie wiemy jak duży, bo w tym czasie działają inne, dużo istotniejsze czynniki.
Jedyną sensowną informacją jest porównanie danych GUS nt. wpływów z VAT do budżetu. Np. rok do roku.

I tu masz dylemat: męczyć się z danymi GUSowskimi, czy od razu założyć, że GUS jest PeOlski i nie warto tego czytać. Tak jest łatwiej. ;-)))

Oczywiście, gdyby przyjąć teoretyczny model, gdzie nikt się nie rodzi i nie umiera, nie ma kryzysów i hoss, nie ma zmian cen na świecie, to wzrost wpływów z VAT wyniesie jak 23 do 22 (dowolnych jednostek), czyli ok. 4,5%.
Ale klient w tym modelu zapłaci jedynie 0,81% więcej. Jak to możliwe? Ano możliwe i logiczne ;-)))

l
lodzermansz

nie ma dla mnie sensu. Niczego nie przyjmuje na wiarę czy to katolicką czy jeszcze gorzej peolicką. Skoro przerasta twoje możliwości intelektualne pokazanie po co była podwyżka vatu o 1 % i jakie były jej skutki to po prostu to przyznaj. Fundamentaliści peolscy !!! powieście sobie ojca Donka z lewej i ojca Rydzunia z prawej przed nimi na kolana i czołem o ziemię.

H
Hmm

Nie odróżniasz procentu od kwoty, może i umiesz rachować, ale absolutnie nie rozumiesz po co to się robi.
Możesz tylko narzekać. Obecnie na PO. Kiedyś PO odejdzie od władzy (może dożyjesz) i wówczas będziesz miał nowych wrogów. Bo całemu złu tego świata winni są ONI.

A
A PO i tak wygra

Gó*wna ci nie wystarczy.
I gó*wno ci to da, bo PO wygra wybory.

l
lodzermansz

takie jest wasze POparcie !!!

l
lodzermansz

a działanie konsekwencji . Vat płacony się nie sumuje ani nie dodaje. Rzeczy dzieją się same bez powodu. Vat podwyższono z powodów zdaje się religijnych mamy wierzyć w niego jak w Allaha, Jahwe , Świętą Trójcę i co tam jeszcze. Taka PeOlska obskurancja . Beze mnie, mnie ciemnota umysłowa i ignorancja zawsze odstręczały.

H
Hmm

Nie zrozumiesz, nie ma szans.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3