Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na koronawirusa z Polski. Mabion podaje nowe informacje o szczepionce przeciw COVID i pokazuje siedzibę w Konstantynowie Łódzkim

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Przedstawiciele firmy Mabion – z siedzibą i zakładem w Konstantynowie Łódzkim oraz z centrum badawczym w Łodzi – podali w poniedziałek (8 marca) nowe informacje na temat szczepionki przeciw koronawirusowi, którą ta biotechnologiczna spółka ma współprodukować dla amerykańskiej firmy Novavax. Doprecyzowali oni m.in., że proces umieszczania szczepionki we fiolkach będzie już zadaniem innej firmy współpracującej z Amerykanami. W poniedziałek Mabion pokazał również część swojej siedziby. Tymczasem, kto wcześniej zainwestował w Mabion na warszawskiej giełdzie, teraz może zbierać zyski. >>> Czytaj dalej przy kolejnych zdjęciach >>>
Przedstawiciele firmy Mabion – z siedzibą i zakładem w Konstantynowie Łódzkim oraz z centrum badawczym w Łodzi – podali w poniedziałek (8 marca) nowe informacje na temat szczepionki przeciw koronawirusowi, którą ta biotechnologiczna spółka ma współprodukować dla amerykańskiej firmy Novavax. Doprecyzowali oni m.in., że proces umieszczania szczepionki we fiolkach będzie już zadaniem innej firmy współpracującej z Amerykanami. W poniedziałek Mabion pokazał również część swojej siedziby. Tymczasem, kto wcześniej zainwestował w Mabion na warszawskiej giełdzie, teraz może zbierać zyski. >>> Czytaj dalej przy kolejnych zdjęciach >>>Grzegorz Gałasiński
Przedstawiciele firmy Mabion – z siedzibą i zakładem w Konstantynowie Łódzkim oraz z centrum badawczym w Łodzi – podali w poniedziałek (8 marca) nowe informacje na temat szczepionki przeciw koronawirusowi, którą ta biotechnologiczna spółka ma współprodukować dla amerykańskiej firmy Novavax. Doprecyzowali oni m.in., że proces umieszczania szczepionki we fiolkach będzie już zadaniem innej firmy współpracującej z Amerykanami. W poniedziałek Mabion pokazał również część swojej siedziby. Tymczasem, kto wcześniej zainwestował w Mabion na warszawskiej giełdzie, teraz może zbierać zyski.

O planowanym zaangażowaniu firmy Mabion w proces produkcyjny szczepionki wiadomo od zeszłego tygodnia. 3 marca rząd poinformował, iż spółka z Konstantynowa zyskała kwotę do 40 milionów zł z Polskiego Funduszu Rozwoju na zwiększenie mocy produkcyjnych – właśnie pod kątem współpracy z Amerykanami (30 mln zł w postaci oprocentowanej trzyletniej pożyczki lub emisji obligacji, z kolei za kwotę do 10 mln zł PFR planuje objąć akcje spółki).

„Dzięki wsparciu finansowemu z PFR polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax” – mówił 3 marca premier Mateusz Morawiecki. – „Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów. Dlatego podjęliśmy starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur”.

Nowa szczepionka na koronawirusa. Produkcja jej substancji czynnej pod Łodzią, „fiolkowanie” już „w innym zakładzie w Europie”

Jednak z taśmy produkcyjnej zakładu w Konstantynowie nie wyjedzie produkt gotowy do podawania w punkcie szczepień.

„Umieszczanie substancji czynnej szczepionki we fiolkach będzie już zadaniem innego zakładu w Europie” – powiedział w poniedziałek Sławomir Jaros, członek zarządu Mabion S. A.

Dirk Kreder, prezes tej firmy dodał, iż jej zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, aby rozpocząć prace nad zwiększeniem skali produkcji „kandydata na szczepionkę firmy Novavax”.

Mowa o „kandydacie”, ponieważ Amerykanie na początku lutego złożyli wniosek rejestracyjny do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie swojej szczepionki na rynek unijny – co prawdopodobnie potrwa jeszcze kilka tygodni.

Zgodnie z zapisami umowy między Mabion i Novavax spółka z Konstantynowa przeprowadzi próby techniczne – w skali komercyjnej – produkcji białkowego antygenu, czyli substancji czynnej nowej szczepionki. Próby poprzedzi przekazanie firmie Mabion przez Amerykanów odpowiedniej technologii. Ten wstępny etap projektu ma się zakończyć do połowy bieżącego roku. Jeśli próby techniczne okażą się sukcesem, spółka z Konstantynowa stanie się elementem łańcucha produkcyjnego preparatu.

„Produkcja serii technicznej (czyli próbnej – red.) zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które Spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Umowa Ramowa określa zakres prac ustalonych w ramach pierwszego zamówienia, natomiast zakresy dalszych potencjalnych zleceń będą ustalane w kolejnych umowach” – informuje firma Mabion w poniedziałkowym komunikacie. – „Spółka wyjaśnia, że na tym etapie jest za wcześnie na określenie finalnej skali współpracy z Novavax oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane”.

Mabion z Konstantynowa Łódzkiego aktualnie zyskuje na giełdzie

Niezależnie od wielkości przyszłych zamówień firma spod Konstantynowa obecnie zyskuje na wartości: np. przed ogłoszeniem wsparcia z PFR jedna akcja spółki Mabion na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kosztowała ok. 30 zł. Szczyt ostatnich notowań przypadł na czwartek (4 marca) – prawie 85 zł – zaś w poniedziałkowe popołudnie kurs ustabilizował się na poziomie ok. 70 zł.

W poniedziałek Konstantynowie, u boku Dirka Kredera i Sławomira Jarosa, pojawiła się Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Poza centrum badawczym Mabion łączą z Łodzią także stypendia fundowane studentom jej uczelni.

Zobacz także nasz pierwszy artykuł o zaangażowaniu firmy Mabion w produkcję szczepionki na koronawirusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki