Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt K2 zdobyty zimą! Wielki wyczyn Nepalczyków w górach Karakorum. "Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?"

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Szczyt K2 w Karakorum
Szczyt K2 w Karakorum CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org
Szczyt K2 zdobyty zimą! Dotychczas był to jedyny ośmiotysięcznik, który o tej porze roku opierał się ludzkiej sile, wyobraźni i odwadze, ale właśnie jesteśmy świadkami historii. Grupa Szerpów ogłosiła w sobotę 16 stycznia 2021 roku po godzinie 13 polskiego czasu (po 16 miejscowego), że weszła na K2, szczyt położony w Karakorum na wysokości 8611 m n.p.m. Powrót w ciemnościach do obozu czwartego będzie ekstremalnie trudny, ale zakończył się szczęśliwie.

Szczyt K2 zdobyty zimą! Wielki wyczyn w górach Karakorum

W sobotę rano Szerpowie poinformowali, że minęli wąskie gardło zlokalizowane na Żebrze Abruzzi, które znajduje się 400 metrów przed szczytem. Wkrótce potem zaczęło się odliczanie: 200 metrów do szczytu, 170 metrów... Mieli wejść ok. godziny 9-10 polskiego czasu, ale ostatnie kilkaset metrów śmiałkowie pokonywali bardzo wolno.

„Doniesiono z bazy, że nepalska ekipa planowała zatrzymać się 10 metrów poniżej szczytu K2, aby utworzyć grupę wszystkich 10 wspinaczy i wejść razem szczyt” - takiej treści informacja pojawiła się na Twitterze tuż przed godziną 11

.

Apline Adventures Guide podał na Twitterze tuż przed godziną 12 naszego czasu, że cała dziesiątka zgromadziła się na wysokości 8600 m, czyli 11 metrów przed szczytem. Jednak pół godziny przed zachodem słońca, czyli po godz. 16 miejscowego czasu (w Polsce po 12) wciąż nie było żadnej potwierdzającej informacji ze strony Nepalczyków, czy udało się pokonać ostatni odcinek. Dopiero kilkanaście minut później nadeszło potwierdzenie od Szerpów, że szczyt został zdobyty.

W ataku na drugi szczyt świata brało udział dziesięciu wspinaczy: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa.

Mingma Gaylje (znany jako Mingma G) był w sumie 21 razy na 13 ośmiotysięcznikach, a Nirmal Purja to były komandos, który zasłynął zdobyciem wszystkich 14 ośmiotysięczników w zaledwie 189 dni.

Historyczny rekord w Karakorum

W piątek wieczorem naszego czasu ruszyli z założonego najwyżej obozu czwartego na wysokości 7800 metrów i skierowali się na szczyt (8611 m). Do piątku rekord wysokości osiągnięty w porze zimowej należał do członków polskiej ekspedycji: w 2003 roku Marcin Kaczkan, Piotr Morawski i Denis Urubko dotarli do 7650 m, gdzie założyli obóz przed atakiem szczytowym.

Trzy lata temu próbę zdobycia K2 zimą podjęła inna wyprawa pod przewodnictwem Krzysztofa Wielickiego - wzięli w niej udział Adam Bielecki i Denis Urubko. Gdy dotarli na wysokość 7400 metrów, próbę samotnego, ryzykownego wyjścia podjął Urubko. Osiągnął 7600 metrów i z wielkim trudem się wycofał.

Co istotne, dzisiejszy atak Nepalczyków na K2 nastąpił z tlenem, choć pojawiła się nieoficjalna informacja, że jeden z uczestników wyprawy zaryzykował wejście bez butli. Tak czy inaczej, to jeden z największych wyczynów w XXI wieku.

Do wejścia Szerpów na K2 z zapasem tlenu odniósł się na Adam Bielecki. - Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu? - napisał na Twitterze, co wywołało wiele komentarzy i polemik.

Później odbyła się walka, by wrócić do obozu czwartego, co nastąpiło po zmierzchu. Było więc nie mniejszym wyzwaniem, niż wchodzenie na szczyt, które trwało kilkanaście godzin.

K2 - najwyższy szczyt w Karakorum

Karakorum to łańcuch górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi pod względem wysokości na ziemi. Jego najwyższy szczyt - K2, był do tej pory jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą. Panują wtedy na nim ekstremalne warunki: średnia temperatura w granicach od −45 do −55 °C oraz wiejący wiatr o średniej prędkości 180 km/h.

Dzisiaj była jednak idealna pogoda dla wspinaczy: słońce, temperatura w okolicach −46 stopni, a prędkość wiatru spadła do 10-20 km/h.

Magdalena Gorzowska też wchodzi na K2

W gronie uczestników międzynarodowej wyprawy na K2 jest 28-letnia Magdalena Gorzkowska z Chorzowa, była lekkoatletka, a obecnie himalaistka. To jednak druga, równoległa wyprawa zorganizowana przez agencję Seven Summits Treks. Jej uczestnicy nie mieli szans wejścia dziś na szczyt, celem było dotarcie do niżej zlokalizowanego obozu i powrót do bazy. Gorzkowska wyruszyła do góry wraz z dwoma Szerpami i Oswaldo Rodrigo Pereirą, który kręci film dokumentalny z wyprawy.

Obejrzyjcie zdjęcia w wyprawy na K2 w galerii.

Andrzej Bargiel zjechał z K2 na nartach

22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel wspiął się bez wspomagania dodatkowym tlenem na najtrudniejszy ośmiotysięcznik na ziemi, a następnie zjechał ze szczytu na nartach.

"To najtrudniejszy zjazd, jaki jest na Ziemi", "Przesunął granice potencjału człowieka", "To było nieludzkie" - takie stwierdzenia o wyczynie zakopiańczyka padają w filmie "K2: Pierwszy zjazd" w reżyserii Sławomira Batyry, który przed dwoma laty wyprodukowała agencja Red Bull Media House.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki