Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef musi dbać o twoje bezpieczeństwo w pracy

Dorota Domienik
Piotr Kamionka/polskapresse
Wypadki w pracy są zagrożeniem zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstwa. Liczba osób przebywających na zwolnieniach wpływa na wydajność pracy, a w ekstremalnych przypadkach może uniemożliwić działalność firmy, chociażby poprzez zatrzymanie produkcji.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują jednoznacznie, że poziom zabezpieczeń w przedsiębiorstwach jest zbyt niski - tylko w pierwszym półroczu 2012 roku przy pracy zostało poszkodowanych ponad 40 tys. osób. Jak wiadomo, w większości przypadków wiązało się to z niezdolnością do dalszego wykonywania obowiązków - po podliczeniu wszystkich dni zwolnienia okazało się, że łącznie wszyscy poszkodowani nie mogli wykonywać swoich obowiązków przez 9 lat.

Przyczyną utraty zdrowia, a w niektórych przypadkach także życia, na skutek wypadku w miejscu pracy, jest przede wszystkim niewłaściwa organizacja pracy, złe wyszkolenie bądź świadome łamanie przepisów bhp przez pracownika, ale także pozostawiający wiele do życzenia stan techniczny używanych maszyn. Według Państwowej Inspekcji Pracy, 46,8 procent wypadków w pracy powstaje z winy pracownika, a na 42 procent mają wpływ przełożeni (m.in. przez brak nadzoru lub złe przeszkolenie).

Kodeks pracy wyraźnie mówi, że za bezpieczeństwo w miejscu pracy są odpowiedzialni w równym stopniu pracownicy i pracodawcy. Za nieprzestrzeganie zasad określonych w regulaminie pracy, pracodawca może zastosować wobec pracownika karę upomnienia, nagany lub pieniężną. Z kolei pracownik może odmówić wykonywania obowiązków, jeśli stwierdzi, że coś mu zagraża.

Zdaniem ekspertów, gruntowne szkolenie pracowników, używanie odpowiednich zabezpieczeń oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, mają ogromne znaczenie nie tylko w celu zapobiegania takim zdarzeniom, ale są niezmiernie istotne w celu uzyskania świadczenia od ubezpieczyciela.

Okazuje się, że w niektórych przypadkach, agent ubezpieczeniowy może odmówić wypłaty odszkodowania. Przykładem jest brak aktualnych badań Urzędu Dozoru Technicznego, obowiązkowych przy niektórych typach wózków.

- Aby uniknąć wypadku, pracodawca powinien cyklicznie dokonywać kontroli stanu używanych maszyn - mówi Eliza Świętochowska z firmy STILL. - W przypadku wózków widłowych należy kierować się wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi dodawanej przez producenta do pojazdu. Bardzo istotna jest też sama jakość użytkowanego sprzętu. Nie warto bowiem ryzykować zdrowia pracowników dla złudnego zaoszczędzenia kilku groszy.

Świadczenie nie zostanie wypłacone także w sytuacji, gdy w chwili zdarzenia poszkodowany był nietrzeźwy albo naruszył przepisy bezpieczeństwa.

Obowiązkowe składki ZUS pozwalają na uzyskanie świadczeń w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Z tego tytułu można ubiegać się m.in. o zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy jednorazowe odszkodowanie. Warto jednak pomyśleć także o dodatkowej polisie.

W przypadku, gdy wypadek zdarzył się z winy pracodawcy, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie lub rentę. Aby zabezpieczyć firmę przed ponoszeniem tego typu kosztów, stosuje się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest ono całkowicie dobrowolne, jednak zmniejsza ryzyko wypłaty świadczeń z budżetu firmy. Dzięki temu zabezpieczone zostają finanse przedsiębiorstwa, ale wzrasta także poczucie bezpieczeństwa pracowników.

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie interesów przedsiębiorstwa jest zabezpieczenie sprzętu nie tylko na okoliczność błędu człowieka, czy zagrożeń technicznych, ale także warunków atmosferycznych. Podstawowe formy ubezpieczenia nie zawsze gwarantują zwrot kosztów zastępczego sprzętu, jego transportu czy dodatkowych kosztów przy likwidacji szkody. Tego typu świadczenia dostępne są w ofertach serwisowych typu full service.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki