Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szermierka w łódzkiej Międzynarodowej Szkole Mistrzostwa Sportowego „Edukacja i Sport”

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
MSMS Edukacja i sport
Szermierka ćwiczy nie tylko ciało, ale też umysł. Można ją trenować w każdym wieku, choć aby zostać mistrzem, warto zacząć w dzieciństwie. Szkoła Podstawowa „Edukacja i Sport” i Liceum Ogólnokształcące „Edukacja i Sport” w Łodzi rozpoczynają nabór do klas sportowych, w których jedną z dyscyplin jest właśnie ten piękny sport.

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z floretem, szablą lub szpadą?
Uprawianie szermierki od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na wszechstronny rozwój człowieka. Poprawia sprawność całego ciała, ćwiczy zmysł równowagi i koordynację, zwinność oraz precyzję. To także nauka wytrwałości w dążeniu do celu i systematyczności.
- Naukę szermierki warto rozpocząć od najmłodszych lat. Sport ten kształtuje bowiem nie tylko zdolności motoryczne, ale również charakter. Mogę to potwierdzić – sam zaczynałem kiedyś od floretu i szabli, co zapoczątkowało przygodę z innymi dyscyplinami i pod wieloma względami miało wpływ na całe moje życie sportowe i zawodowe – mówi Janusz Rześniowiecki, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego „Edukacja i Sport” w Łodzi.
Jakie korzyści niesie za sobą uprawianie tego sportu walki?
1. Rozwija umysł
W szermierce na równi z szybkością, precyzją i refleksem liczy się myślenie. Zarówno szabla, jak i szpada czy floret jest bardzo wymagająca pod tym kątem. Trening rozwija percepcję, umiejętność przetwarzania informacji oraz logiczne myślenie.
2. Buduje charakter
Szermierka to sport wymagający skupienia i kontroli emocji. Bez determinacji, systematyczności i samodyscypliny trudno odnieść w niej sukces. Zajęcia szczególnie pozytywnie wpływają na dzieci nieśmiałe, ucząc je funkcjonowania w grupie. Dzieciom nadpobudliwym pomaga z kolei rozładować nadmiar energii.
3. Ćwiczy całe ciało
Rozwój fizyczny to największa zaleta szermierki. Podczas zajęć dzieci i młodzież ćwiczą równowagę i refleks. Trening ułożony jest w taki sposób, by zaangażowane były wszystkie mięśnie, co daje później niezwykłą wytrzymałość i zwinność.
4. Pomaga w zdobywaniu nowych znajomości
Szermierka to doskonała okazja, by nawiązywać nowe przyjaźnie – nawet jeśli zaczynają się od walki na macie o każdy punkt. Fechtunek to zwykle zdrowa rywalizacja, motywująca do działania i dalszej pracy.
5. Rozwija szacunek wobec zasad fair-play
Zasady fair-play to konieczność w szermierce. Jest to sport niezwykle szlachetny i elegancki. Sama walka rozpoczyna się od wzajemnego przywitania przeciwników, a podczas pojedynku przestrzegane są wszelkie zasady bezpieczeństwa.
- Szermierka uprawiana jest na całym świecie, a zawody rozgrywane są na wszystkich kontynentach, co umożliwia odbywanie wiele ciekawych podróży. Warto umożliwić dzieciom poznanie tego wspaniałego sportu, by przekonać się, jak wiele korzyści za sobą niesie – dodaje Janusz Rześniowiecki.
Treningi szermierki proponuje Międzynarodowa Szkoła Mistrzostwa Sportowego „Edukacja i Sport” w Łodzi od I klasy Szkoły Podstawowej do Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie poznają trzy konkurencje: floret, szablę i szpadę. Zajęcia prowadzić będzie Jakub Ociński – finalista Mistrzostw Świata, Reprezentant Polski Juniorów w latach 2012-2013, reprezentant Polski Młodzieżowców w latach 2012-2016 i reprezentant Polski Seniorów w 2012-2018. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, finalista Mistrzostw Europy, wieloletni reprezentant Polski w Mistrzostwach Europy oraz Świata.
Oprócz szermierki w ramach programu I klasy Szkoły Podstawowej odbywać się będą także zajęcia z elementami piłki ręcznej, piłki nożnej, judo, badmintona oraz boksu. Łącznie 10 godzin zajęć sportowych w tygodniu. Dodatkowo w I klasie szkoła oferuje naukę dwóch języków obcych (angielski, hiszpański) i 1 godzinę gimnastyki korekcyjnej. W klasach wyższych (od IV klasy SP), godziny treningów zwiększone zostają do 16 godzin w tygodniu i treningi skupiają się na jednej wybranej dyscyplinie olimpijskiej (do wyboru: piłka nożna, piłka ręczna, boks, badminton, judo, szermierka, koszykówka, strzelectwo sportowe). W liceum oprócz klas sportowych i mistrzostwa sportowego prowadzony jest nabór także do klas: taneczno-teatralnej z Klubem Sportowym Ad Astra, tanecznej z Klubem Czarne Stopy, aktorskiej oraz e-sportowej.
Więcej informacji: www.msms.eu

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki