Sześć medali studentów, w tym srebrny naszej dziewczyny z Pilicy Tomaszów

Karolina Gąsecka, Magdalena Czyszczoń i Olga Kaczmarek z dumą prezentowały srebrne krążki Paweł Skraba
Łyżwiarstwo szybkie. Polscy panczenisci wywalczyli sześć medali Akademickich Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie szybkim, które od wtorku odbywały się w Amsterdamie.

Medali mogło być więcej, ale zawody zostały przerwane z powodu zagrożenia związanego z koronawirusem.
- Szkoda, że mistrzostwa kończą się w taki sposób, zwłaszcza, że mieliśmy dużą szansę wywalczyć nawet trzy medale w piątkowych zawodach. Ale oczywiście rozumiemy decyzję władz Holandii w związku z zaistniałą sytuacją. Zdrowie wszystkich uczestników mistrzostw jest najważniejsze – mówi Andżelika Wójcik, brązowa medalistka na dystansie 500 m.
Polscy panczeniści wywalczyli sześć medali: jeden złoty (Marcin Bachanek), cztery srebrne (Kaja Ziomek na 500 m, Magdalena Czyszczoń na 5000 m, drużyna kobiet i drużyna mężczyzn) i jeden brązowy (Andżelika Wójcik na 500 m).
W srebrnej drużynie dziewcząt jechała skutecznie Karolina Gąsecka z Pilicy Tomaszów Mazowiecki, studentka AWF Katowice. Karolina oraz dwie zawodniczki AZS AWF Katowice Magdalena Czyszczoń i Olga Kaczmarek przegrały tylko z Holenderkami.
– Zrobiłyśmy na pewno dużo dobrej roboty, tym bardziej, że do Holenderek zabrakło nam naprawdę niezbyt dużo. Zdarzało nam się trenować w takich warunkach, więc byłyśmy na nie przygotowane – dodała Karolina Gąsecka.
– Jestem bardzo dumna z dziewczyn, że możemy dziś stanąć na podium, tym bardziej, że to moje ostatnie akademickie mistrzostwa – mówiła Czyszczoń, która w Amsterdamie zdobyła też srebrny medal na dystansie 5000 metrów.
Niestety, nie udało się zdobyć medalu w rywalizacji na 1500 metrów kobiet. Karolina Gąsecka była bardzo blisko podium, ale straciła dwie dziesiąte sekundy i zajęła czwarte miejsce. – Karolina troszkę na własne życzenie była czwarta, bo mogła stanąć na podium. Niestety, nie wytrzymała chyba mentalnie w końcówce i nie ukończyła biegu tak, jakbyśmy chcieli. Trochę to boli, ale mam nadzieję, że wyciągnie wnioski na przyszłość – komentował trener polskich zawodników Ryszard Białkowski. Dziesiąta była na tym samym dystansie Olga Kaczmarek.
Głównym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa Lotos. Udział w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierało Ministerstwo Sportu.
To nie był pierwszy sukces Karoliny Gąseckiej. W Pucharze Świata w biegu ze startu wspólnego zajęła świetną siódmą pozycję. ą