Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześcioro laureatów prestiżowej nagrody 'Świadek Historii". Wręczenie nagród odbyło się w zabytkowej willi Edwarda Herbsta w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Uroczyste wręczenie nagrody  „Świadek Historii” odbyło się w zabytkowej willi Edwarda Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72 w Łodzi
Uroczyste wręczenie nagrody „Świadek Historii” odbyło się w zabytkowej willi Edwarda Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72 w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Uroczyste wręczenie nagrody „Świadek Historii” odbyło się w czwartek 18 sierpnia w zabytkowej willi Edwarda Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72 w Łodzi. W uroczystości wziął udział m.in. prezes IPN Karol Nawrocki, który honorowe wyróżnienia wręczył sześciu laureatom ósmej łódzkiej edycji tego prestiżowego konkursu.

- Nagroda „Świadek Historii” to nagroda dla tych, którzy są z nami na co dzień, opisują świat, którego już nie ma, upominają się zarówno o wielkich bohaterów, jak i tych mniejszych, lokalnych. Za tę walkę o prawdę o polskiej historii bardzo wam dziękuję – oznajmił Karol Nawrocki zwracając się do laureatów.

Gromadzą pamiątki z zakresu wojskowości

Wśród nich jest Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”, które reprezentował ubrany w kopię przedwojennego munduru plutonowego 54-letni łodzianin Piotr Gilewski, na co dzień przedstawiciel handlowy w prywatnym przedsiębiorstwie. Oznajmił nam, że stowarzyszenie powstało w 2004 roku, skupia około 50 pasjonatów historii i II RP z całego kraju i prowadzi aktywną działalność w Izbie Tradycji powstałej na terenie dawnych koszar wojskowych przy ul. Żeligowskiego 7/9 w Łodzi.

- W ramach naszej działalności prowadzimy lekcje dla młodzieży, spotykamy się z rodzinami wojskowych o patriotycznych tradycjach, bierzemy udział w uroczystościach państwowych z okazji świąt narodowych. Ponadto gromadzimy pamiątki z zakresu wojskowości, jak dokumenty, fotografie, mundury, ekwipunek i uzbrojenie. I właśnie ta działalność, jak się okazuje, została doceniona i nagrodzona – przyznaje Piotr Gilewski.

„Odkłamać przeszłość” i „Rozmowy o historii”

Nagrody „Świadek Historii” otrzymali też: Blanka Hauke, emerytowana nauczycielka i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej pod Zgierzem, inicjatorka i współzałożycielka Izby Pamięci Narodowej poświęconej losom dziewcząt polskich więzionych w Dzierżąznej - filii niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Agata Zielińska, dziennikarka, publicystyka i reportażystka Radia Łódź. Jest autorką licznych audycji radiowych poświęconych najnowszej historii Polski - m.in. „Odkłamać przeszłość”, „Ostatni z rodu”, „Nieść chętną pomoc bliźnim” i „Rozmowy o historii”.

Jarosław Warzecha, dziennikarz specjalizujący się w najnowszej historii Polski, autor ponad 800 audycji emitowanych na antenie Radia Łódź w cyklu „Magazyn historyczny” i „Rozmowy o historii”, twórca wielu słuchowisk radiowych.

Rajdy plenerowe w miejscu bitew

Wiesław Paluchowski, prezes Stowarzyszenia Pułku 37 zrzeszającego pasjonatów historii wojskowości i tradycji patriotycznej. Organizator jednego z największych w Polsce zlotów grup rekonstrukcyjnych pod nazwą Odyseja Historyczna. Od lat zajmuje się  pielęgnowaniem pamięci o tradycjach narodowych. Działa na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy historycznej poprzez organizację prelekcji dla dzieci i młodzieży w szkołach. Zajmuje się też renowacją historycznego wyposażenia i uzbrojenia oraz sprawuje opiekę nad grobami poległych żołnierzy.

Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty. Działa od 1998 roku. Głównym jej zadaniem jest krzewienie wiedzy na temat historii i dziedzictwa narodowego, upamiętnianie wydarzeń historycznych - m.in. poprzez organizację licznych ekspozycji plenerowych, młodzieżowych spotkań z historią, budowę szlaków turystycznych oraz rajdów plenerowych na miejscu bitew.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki