18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześciu nowych księży [ZDJĘCIA ZE ŚWIĘCEŃ!]

Matylda Witkowska
Absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi otrzymali w sobotę święcenia prezbiteratu.
Absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi otrzymali w sobotę święcenia prezbiteratu. Matylda Witkowska
Leżeli krzyżem przed ołtarzem, obiecali posłuszeństwo biskupowi, a potem otrzymali szaty liturgiczne. Absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi otrzymali w sobotę święcenia prezbiteratu.

Wśród sześciu wyświęconych jest ksiądz Paweł Wronkowski z Tomaszowa Mazowieckiego. Myśl, by zostać kapłanem przyszła do głowy już... w przedszkolu.

- Potem ta idea odchodziła i wracała, ale zawsze gdzieś ze mną była - mówi.

Jak zapewnia tomaszowianin, bycie księdzem daje szczęście.
- Największą radość sprawia, gdy człowiek szukający Boga w końcu go odnajduje - mówi.

Zgodnie z tradycją kandydaci leżeli przed ołtarzem krzyżem, a następnie arcybiskup Władysław Ziółek przez nałożenie rąk udzielił im święceń. Ręce nałożyli też pozostali kapłani, biskup namaścił też wyświęconym dłonie olejem krzyżma.

Po mszy nowi księża otrzymali prezenty i życzenia od bliskich. W czasie wakacji zastąpią księży przebywających na urlopach, od września otrzymają nowe parafie.

Tymczasem w piątek w seminarium rozpoczyna się już nabór nowych kandydatów.
- Kilka osób już się poważnie zastanawia - mówi ks. Jacek Kacprzak, prefekt seminarium. -Wierzymy, że Pan Bóg nie zostawi nas bez kandydatów.

Kto chce wstąpić do seminarium musi mieć maturę, napisać własnoręcznie podanie, odbyć rozmowę kwalifikacyjną, zaliczyć test z religii i dostarczyć świadectwo zdrowia.

Z przyjętych na pierwszy rok do święceń dociera mniej więcej jedna trzecia. Obecni kapłani zaczynali w osiemnastu.

- Najtrudniejsze są dwa pierwsze lata, gdy trzeba przestawić się na nowy tryb nauki i życia - przyznaje ks. Kacprzak. Jeśli ktoś rezygnuje to najczęściej w tym czasie, jeszcze przed przyjęciem sutanny - dodaje.

Nauka w seminarium trwa sześć lat. Klerycy mieszkają na terenie uczelni i oprócz nauki mają też tzw. formację duchową. Od trzeciego roku mają prawo chodzenia w sutannie, po piątym roku mają święcenia diakonatu, a po szóstym otrzymują tytuł magistra teologi.

W diecezji łódzkiej, podobnie jak w całym kraju liczba chętnych do zostania księżmi w ostatnich latach stopniowo maleje. Rok temu wyświęcono 13 księży, w tym - sześciu. Za rok będzie jeszcze mniej, bo na piątym roku jest tylko trzech kleryków. Za to później roczniki będą nieco liczniejsze.

W kończącym się roku w seminarium uczyło się 55 alumnów, jednak przed laty bywało ich nawet 140.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki