Szkoła od 1 września. Nie wszystkie szkoły w łódzkiem będą uczyć stacjonarnie. Pojawi się nauka hybrydowa

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Udostępnij:
Szkoły i przedszkola w woj. łódzkim przystąpią 1 września do zwykłej pracy. Wyjątkiem są dwie placówki: Szkoła Podstawowa w Łyszkowicach w powiecie łowickim, gdzie nauka odbywać się będzie hybrydowo: w domu i szkole, a także Przedszkole nr 2 w Działoszynie w powiecie pajęczańskim, które zawiesi swoją działalność. Przyczyną jest epidemia koronawirusa i zachorowania wśród pracowników.

Jak będą pracować szkoły od 1 września?

Szkoły i przedszkola w woj. łódzkim przystąpią 1 września do zwykłej pracy. Wyjątkiem są dwie placówki: Szkoła Podstawowa w Łyszkowicach w powiecie łowickim, gdzie nauka odbywać się będzie hybrydowo: w domu i szkole, a także Przedszkole nr 2 w Działoszynie w powiecie pajęczańskim, które zawiesi swoją działalność. Przyczyną jest epidemia koronawirusa i zachorowania wśród pracowników.

Informacje te podano w poniedziałek na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Okazuje się, że placówki oświatowe po dłuższej przerwie są dobrze przygotowane do zajęć w dobie pandemii.

- Żadna szkoła nie poinformowała nas, że brakuje w niej maseczek ochronnych lub płynów do dezynfekcji – zaznaczył Andrzej Krych, p.o. kuratora oświaty w Łodzi. Dodał, że zapotrzebowanie w tej sprawie można jeszcze składać do 10 września.

Jaka będzie nauka w szkołach: stacjonarna czy zdalna?

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wyjaśnił, że w końcu sierpnia odbyły się spotkania dyrektorów wszystkich szkół z przedstawicielami sanepidu. Chodziło o omówienie działalności placówek w dobie pandemii. Dyrektorzy odetchnęli. A to dlatego, że obawiali się samodzielnie podejmować decyzje, jak dana szkoła ma funkcjonować: stacjonarnie, zdalnie czy może w systemie mieszanym. Teraz przekonali się, że mogą liczyć na konsultacje i sugestie ze strony inspektorów sanepidu.

Maseczki w szkołach. Czy obowiązkowe?

I jeszcze jeden problem: maseczki. Zasada jest taka, że uczniowie nie muszą w szkole ich zakładać. Jednak dyrektorzy szkół po konsultacjach z rodzicami będą mogli podejmować decyzje o noszeniu maseczek przez uczniów.

W konferencji wzięła też udział Urszula Sztuka - Polińska, wojewódzki inspektor sanitarny w Łodzi, która zaznaczyła, że dzieci rzadko chorują na koronawirusa i rzadko się zarażają. Niemniej profilaktyka jest wskazana. Najważniejsze, aby zakażony uczeń nie wszedł na teren szkoły. Stąd – jak zauważyła pani inspektor – duża rola rodziców i opiekunów, aby natychmiast reagowali na niepokojące objawy.

Okazuje się, że jest jeszcze jedna placówka, w której zajęcia nie rozpoczną się 1 września. Jest to Szkoła Podstawowa w Ksawerowie w powiecie pabianickim. Chodzi o to, że dyrektor tej placówki, Maria Szaszkiewicz, wzięła tzw. dni dyrektorskie, co oznacza, że od środy do piątku zamiast zajęć dydaktycznych będą odbywały się zajęcia opiekuńczo – wychowawcze. Co się stało?

- Powodem tej sytuacji jest remont części szkoły wydzielonej na przedszkole. Prace zakończyły się praktycznie 31 sierpnia i teraz pora na odbiory techniczne, które zajmą kilka dni. Dlatego po konsultacji z kuratorium i gminą Ksawerów podjęłam decyzję, że wykorzystam trzy z ośmiu tzw. dni dyrektorskich. Chodzi o środę, czwartek i piątek. Mam nadzieję, że w tym czasie zakończą się odbiory techniczne i od przyszłego poniedziałku szkoła, w której 1 września zacznie się rok szkolny, podejmie normalną działalność – mówi dyrektor Szaszkiewicz. Zapewnia też, że jej decyzja zyskała akceptację rady rodziców, rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie