Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła spowiedzi dla księży z archidiecezji łódzkiej. Księża uczyli się, co robić gdy penitent mówi o molestowaniu

Anna Gronczewska
archidiecezja łódzka
Księża z archidiecezji łódzkiej wzięli udział w kursie dotyczącego Sakramentu Pokuty i Pojednania Arcybiskup Grzegorz Ryś nazwał go Szkołą Spowiedzi.

Wykłady wygłosił mieszkający w Watykanie ks. prałat Krzysztof Nykiel z Regens Penitencjarii Apostolskiej, który pochodzi z archidiecezji łódzkiej. A także franciszkanin ojciec. Robert Leżohupski. który posługujący w Penitencjarii Apostolskiej oraz ks. dr Tomasz Liszewski, który wykłada psychologi w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

- Dwudniowa sesja duszpasterska była pomyślana jako szkoła dla spowiedników – wyjaśniał abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. - Każdy z nas spowiada, ale myślę, że w każdy z nas jest pragnienie i na pewno jest taka przestrzeń, że możemy spowiadać jeszcze lepiej. Mało jest tak wrażliwych miejsc w  Kościele i posłudze kapłana jak Sakrament Pojednania i Pokuty. Powinniśmy robić wszystko co możliwe, by ta nasza umiejętność i to posługiwanie było co raz lepsze. Wybranie może w nas tak pracować, że sami uważamy się za bezgrzesznych i instytucję, którą tworzymy również uważamy za bezgrzeszną i ją chronimy! Z cała pewnością jest tak, że wtedy, kiedy w naszym przekonaniu jesteśmy bezgrzeszni, nie nadajemy się na spowiedników. Każdy ma pewnie w sobie to zdanie Jana Pawła II, że dobrym spowiednikiem jest dobry penitent.

Ks. prał. Krzysztof Nykiel w swoim wykładzie przywołał słowa papieża Franciszka.

– Tam, gdzie nie ma kapłana w konfesjonale pomału spowiedź przechodzi na drugi plan – zauważał ks. Krzysztof Nykiel. - Kiedy człowiek wejdzie do świątyni i widzi, że  jest zapalone światło w konfesjonale to już jest wówczas rodzi się w człowieku pytanie – a dlaczego ono się świeci i wówczas może rozpocząć się rozmowa z siedzącym w konfesjonale – modlącym się – kapłanem. To będzie pozyskanie – może od lat – zagubionej duszy dla Pana Boga.

Natomiast ojciec. Robert Leżohupski podkreślił, że w wykładach poruszono kwestie dotyczące ewentualnych nadużyć duchowych, z którymi można się spotkać na forum wewnętrznym, czy też samą kwestią forum wewnętrznego z takim wyakcentowaniem noty Penitencjarii Apostolskiej dotyczącym forum wewnętrznego i pieczęci sakramentalnej.

Natomiast ks. dr Tomasz Liszewski, psycholog a także duszpasterz Ofiar Wykorzystania Seksualnego i Ich Rodzin w Archidiecezji Łódzkiej i współpracownik Fundacji św. Józefa - w swoim wykładzie omówił Nowe Vademecum Konferencji Episkopatu Polski zatytułowane - "Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego". Prezentując poradnik, którego jest współautorem, wskazał na to, jak powinny postępować osoby duchowne w przypadku spowiedzi osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. Wyjaśnił czego oczekuje osoba zraniona, przystępując do spowiedzi, co może zrobić kapłan, by nie pogłębić cierpienia skrzywdzonego, uszanować jego ból i wesprzeć na drodze uzdrowienia, a także w jaki sposób pomóc osobie zranionej, zwłaszcza, gdy sprawcą jest duchowny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki