Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Łodzi usunęła zakaz farbowania włosów, ale powinny być w kolorze naturalnym. Spór o statut SP nr 149. Czy łamał Konstytucję RP?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 149 w Łodzi mogą od stycznia 2021 roku stosować makijaż, choć – zgodnie ze zmienionym właśnie statutem tej podstawówki – nie wskazane, aby był on "mocny". Ze statutu łódzkiej SP nr 149 zniknął też zakaz farbowania włosów. Zastąpił go mniej kategoryczny zapis, zgodnie z którym „włosy ucznia powinny być w kolorze naturalnym”. Skąd wziął się obyczajowy spór w podstawówce? >>> Więcej informacji przy kolejnej ilustracji >>>
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 149 w Łodzi mogą od stycznia 2021 roku stosować makijaż, choć – zgodnie ze zmienionym właśnie statutem tej podstawówki – nie wskazane, aby był on "mocny". Ze statutu łódzkiej SP nr 149 zniknął też zakaz farbowania włosów. Zastąpił go mniej kategoryczny zapis, zgodnie z którym „włosy ucznia powinny być w kolorze naturalnym”. Skąd wziął się obyczajowy spór w podstawówce? >>> Więcej informacji przy kolejnej ilustracji >>>pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 149 w Łodzi mogą od stycznia 2021 roku stosować makijaż, choć – zgodnie ze zmienionym właśnie statutem tej podstawówki – nie wskazane, aby był on "mocny". Ze statutu łódzkiej SP nr 149 zniknął też zakaz farbowania włosów. Zastąpił go mniej kategoryczny zapis, zgodnie z którym „włosy ucznia powinny być w kolorze naturalnym”. Natomiast szczegóły związane z ubiorem władze szkoły mają konsultować z samorządem uczniowskim. Skąd wziął się obyczajowy spór w podstawówce z ulicy Tatrzańskiej 69 A?

Liberalizacja wewnętrznych przepisów Szkoły Podstawowej nr 149 w Łodzi nastąpiła po interwencji w sprawie tej podstawówki, którą podjęło Stowarzyszenia Umarłych Statutów (SUS). Organizacja ta (z siedzibą w Gródku na Podlasiu) nagłaśnia przypadki zapisów w szkolnych dokumentach, jej zdaniem, sprzecznych z polskim prawem.

Czy szkoła w Łodzi łamała Konstytucję RP zakazem farbowania włosów?

Łódzką interwencję SUS opisaliśmy w połowie grudnia 2020 r. Stowarzyszenie zwróciło uwagę na SP nr 149, ponieważ w jej statucie znalazł się długi punkt na temat dbania o wygląd zewnętrzny. Dotyczył on stroju, a dodatkowo, według jego ówczesnej treści, w szkole zabronione było „stosowanie makijażu, piercingu, farbowanie włosów”.

„To zbyt szeroka kwestia, która nie leży w gestii statutów szkolnych w przeciwieństwie do ubioru” – stwierdziło SUS w wystąpieniu do Kuratorium Oświaty w Łodzi, powołując się potem m.in. na Konstytucję RP. – „Regulowanie wyglądu uczniów (jak zakaz stosowania makijażu, piercingu czy farbowania włosów) jest przekroczeniem uprawnień szkoły, której statut nie może zawierać regulacji w tak wysokim stopniu ograniczającym prawa i wolności człowieka”.

Makijaż dla uczniów SP nr 149 w Łodzi już nie jest zakazany. Ale "mocny" niewskazany. Co z farbowaniem włosów?

Jak na interwencję SUS zareagowała podstawówka z Tatrzańskiej? Wiemy to, ponieważ witryna internetowa tej szkoły zamieściła nową wersję statutu – datowaną na styczeń 2021.

Liberalizacja objęła przede wszystkim kwestię makijażu. Wcześniej zabroniony, teraz stał się dozwolony, choć „niewskazane jest stosowanie mocnego makijażu”.

Trudno uznać za precyzyjny nowy zapis dotyczący farbowania włosów. Ze statutu zniknął kategoryczny zakaz tego zabiegu – natomiast zastąpiło go stwierdzenie, zgodnie z którym „włosy ucznia powinny być w kolorze naturalnym”. Czy oznacza to, iż blondynce wolno farbować fryzurę na inny odcień jasnego koloru, ale brunetką stać się nie może? Uczniowie z prawnym zacięciem mają teraz okazję rozwijać swoje talenty, testując nowy statut SP nr 149.

Piercing niebezpieczny dla uczniów, bo mogą uszkodzić ciało na zajęciach

Piercing (kolczykowanie np. ucha, nosa czy języka) jest w podstawówce z ul. Tatrzańskiej wciąż zabroniony – ze względu na ryzyko uszkodzenia ciała ucznia podczas zajęć. To argument, który wykorzystała dla utrzymania zakazu piercingu także Szkoła Podstawowa nr 1 w Rawie Mazowieckiej (rawska „jedynka” również stała się przedmiotem interwencji SUS w 2020 r. Ale w tej szkole całkowicie nie ostał się, obowiązujący wcześniej, zakaz farbowania włosów oraz makijażu).

Ważne zadanie mają, według statutu SP nr 149, uczniowie wchodzący w skład samorządu reprezentującego dzieci i młodzież tej podstawówki. Władze szkoły są zobowiązane do konsultowania z samorządem kwestii szczegółowych związanych z ubiorem (choć statut określa go obecnie dość precyzyjnie: m.in. „minimalna długość spodenek lub spódnicy powinna sięgać do połowy uda, bluzki powinny zakrywać brzuch, plecy i ramiona”).

Organizacja walcząca o prawa uczniów z Łodzi nagłośniła "zakaz seksu" w szkole w Krakowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki