Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia dla więźniów z regionu łódzkiego. Uczą się ekologii i fachu drwala

Agnieszka Jasińska
Dziesięciu skazanych z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim uczy się, jak zostać drwalem
Dziesięciu skazanych z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim uczy się, jak zostać drwalem Dariusz Śmigielski
Skazani z Piotrkowa uczą się o ekologii i ochronie środowiska. W sierpniu podobne szkolenie dla osadzonych zorganizowane zostanie w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi. Dzięki kursom skazani zdobędą także fach drwala. Pieniądze na naukę pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

- Od kilkunastu dni dziesięciu skazanych z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim uczy się, jak zostać drwalem. Obecnie osadzeni na zajęciach teoretycznych zdobywają podstawową wiedzę z zakresu ochrony środowiska oraz ekologii - opowiada kapitan Bartłomiej Turbiarz, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi. - Po części teoretycznej osadzeni będą mieli zajęcia praktyczne, które prawdopodobnie będą odbywały się w którymś z nadleśnictw w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.

Areszt śledczy w Piotrkowie. Zobacz, gdzie siedzi Radislav Krstić [ZDJĘCIA]

W 2013 roku polska Służba Więzienna pozyskała ponad 15 milionów euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 - 2014. - Celem programu jest podniesienie poziomu wykonywania kary pozbawienia wolności zgodnie z odpowiednimi międzynarodowymi instrumentami praw człowieka - tłumaczy kapitan Turbiarz. - Pieniądze, pozyskane z Norwegii, wykorzystujemy przede wszystkim do szkolenia naszych funkcjonariuszy. Jednak są również zajęcia, przeznaczone dla skazanych. Kursy cieszą się dużym zainteresowaniem.

Szkolenia kierowane są przede wszystkim do skazanych, przebywających w zakładach karnych typu półotwartego i którym do końca kary lub warunkowego zwolnienia zostało nie więcej niż pięć lat. - Chodzi o to, aby skazani nabytą wiedzę i umiejętności mogli wykorzystać po wyjściu na wolność i rozpocząć pracę oraz normalne życie, nie wracając do więzienia - tłumaczy kapitan Turbiarz. - Tematy szkoleń z zakresu ekologii były polecane przez Norwegów.

Oprócz szkoleń przyuczających do zawodu drwala, osadzeni z Łódzkiego będą mogli wziąć udział w szkoleniach ogrodnika lub konserwatora terenów zielonych.

Osadzeni z Łódzkiego chętnie korzystają także ze szkoleń unijnych. Zdobywają umiejętności w takich specjalnościach jak: kucharz, fryzjer, brukarz, malarz, ogrodnik, elektryk, monter okien, kosmetyczka czy operator wózków widłowych. Każdy z osadzonych po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie, potwierdzające zdobycie kwalifikacji. Na dokumencie nie jest napisane, że uczył się w więzieniu.

Służba Więzienna na bieżąco współpracuje z urzędami pracy, które przekazują informacje o tym, w jakich zawodach poszukiwani są pracownicy. Zakłady karne w województwie łódzkim prowadzą też specjalne szkolenia dla osób, które trafiły za kratki za jazdę rowerem po pijanemu. Więźniowie uczą się, jak odmawiać picia alkoholu. Warsztaty mają zmienić myślenie osadzonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki