Szkolenie wojskowe podczas ferii. Łódzka brygada obrony terytorialnej ma propozycję dla studentów i uczniów

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Udostępnij:
9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej ma niekonwencjonalną propozycję dla studentów i uczniów, którym znudziły się już normalne ferie – wojskowe szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej.

Pierwsze szkolenia w województwie łódzkim w ramach „Ferii z WOT” 2020 r. rozpoczną się już 12 stycznia. Wszyscy, którzy chcą wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT” powinni już zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych w dni wolne od pracy.

Równolegle z naborem na szkolenie podczas ferii trwa normalny zaciąg chętnych. W miniony weekend ponad 500 ochotników zasiliło szeregi łódzkiej brygady. Powołania do służby w 92 batalionie lekkiej piechoty w Kutnie, podległym 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaczęły się już w piątek. Wśród żołnierzy są 24 panie. 30 listopada złożą uroczystą przysięgę wojskową w Zgierzu. Kolejne przyjęcia do łódzkiej brygady odbędą się 29 listopada i 14 grudnia.

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w styczniu 2018 roku. W województwie łódzkim planowane są cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim z czego 91 batalion w Zgierzu jest już prawie w pełni sformowany. Po sformowaniu batalionu w Kutnie, następny będzie batalion w Łasku.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowych mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. 20 procent żołnierzy łódzkiej Brygady stanowią kobiety. Każdy, kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień w Skierniewicach, Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim lub Sieradzu. Szkolenie podstawowe trwa 16 dni dla osób, które nigdy nie odbywały służby wojskowej, natomiast żołnierze rezerwy uczestniczą w 8.dniowym szkoleniu wyrównawczym. Następnie trzeba poświęcić jeden weekend w miesiącu na służbę w WOT. Jest ona płatna - ok. 600 zł miesięcznie. Osobno płatne są zajęcia na poligonie, które odbywają się po każdym roku służby.

Obecnie w WOT służbę pełnią ponad 22 tysiące żołnierzy. W łódzkiej brygadzie jest ich około 800, docelowo brygada ma liczyć około 3500 żołnierzy.

Zmiany na stanowiskach

W ubiegłym tygodniui nastąpiły zmiany na wyższych stanowiskach w 9. ŁBOT. Szefem sztabu łódzkiej brygady został ppłk Dariusz Ostrowski, a na dowódcę 92. batalionu lekkiej piechoty w Kutnie został wyznaczony ppłk Paweł Malec.
Obaj są doświadczonymi oficerami. Pełnili obowiązki na różnych stanowiskach w Polsce, a także w ramach misji zagranicznych w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Miesiąc wcześniej zaszła inna zmiana. Zastępcą dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej został dotychczasowy szef sztabu brygady ppłk Marcin Siudziński. Poprzedni zastępca – ppłk Piotr Mitkowski został szefem WKU w Skierniewicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie kraje są najbardziej “odporne klimatycznie?

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xn

Ogólnie śmieszne to pospolite ruszenie.zabawa w wojsko dla dużych chłopców i dziewczynek .bez wielkich wartości bojowych

M
Myszka Miki

A tu piosenka o najlepszej snajperce .

https://youtu.be/fuPX8mjeb-E

D
DSZK

Koncert czas zacząć .Moja ulubiona piosenka

https://youtu.be/AT9CNOOImM0

Слава ВДВ!

To jest Wojsko a nie amerykańskie pażie.

https://youtu.be/Km7DyecXEao

O
OLa

Za Królową umrzeć to można .Ale za pana dyrektora jego kochanke i synalka co po narkotykach czarnym samochodem ludzi rozjeżdża zdychać nie będe .

Boże chroń królowa . (niedługo UK pogoni to EU )

https://youtu.be/PGrxHO-B2TY

R
Russel

Zajęcia dla gejów.

Dawka męskiej przygody...

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie