Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły mundurowe i rekrutacje lekiem na braki kadrowe w policji

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Policjanci w Łódzkiem nie od dziś narzekają na braki kadrowe. Okazuje się, że w woj. Łódzkim, w którym pracuje 6,4 tys. stróżów prawa, jest aż 500 wakatów. Dlatego każdy sposób na pozyskanie nowych funkcjonariuszy jest dobry. Stąd regularne rekrutacje oraz współpraca ze szkołami średnimi mundurowymi, w których są klasy policyjne.

Owocem tej współpracy było spotkanie policjantów z 35 uczniami z klas drugich i trzecich – chłopcami i dziewczętami – Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Klaretyńskiej w Łodzi, do którego doszło w czwartek w koszarach Oddziału Prewencji Policji przy ul. Pienistej w Łodzi. Uczniowie wzięli udział w pokonaniu specjalnego toru przeszkód w sali gimnastycznej. Ponadto dowiedzieli się, co ich czeka podczas naboru do policji, czyli zapoznali się z testami wiedzy i odbyli próbne rozmowy kwalifikacyjne. Ponadto posłuchali, co doświadczeni funkcjonariusze mają do powiedzenia o pracy w policji.

Oprócz wspomnianej szkoły na Bałutach, w woj. łódzkim są także inne szkoły mundurowe. Jedna z nich znajduje się na osiedlu im. Montwiłła – Mireckiego w Łodzi, a pozostałe koło Zduńskiej Woli i pod Piotrkowem Trybunalskim. Wprawdzie owe szkoły średnie kończą się maturami, to jednak nie wszyscy uczniowie je zdają. To żadna przeszkoda do pracy w policji, bowiem podczas naboru są też przyjmowane osoby bez świadectwa dojrzałości. Dla odmiany część uczniów szkół mundurowych kontynuuje edukację i kończy studia wyższe. Także wtedy przyjmowani są w policji z otwartymi ramionami.

Policjanci współpracują ze szkołami mundurowymi, aby w ten sposób zainteresować uczniów służbą w policji. Pamiętajmy, że w tego typu szkołach uczniowie nabywają wiedzę ogólną o działaniach policyjnych oraz o wybranych zagadnieniach z zakresu kryminalistyki, działań prewencyjnych czy ruchu drogowego. Do tego dochodzi szkolenie strzeleckie.

Wszystko to procentuje, bowiem podczas naboru do policji, który polega na egzaminach teoretycznych i praktycznych oraz rozmowie kwalifikacyjnej, uczniowie szkół mundurowych – jak zapewnia podinspektor Stanisław Kaleta z KWP w Łodzi - mogą liczyć na dodatkowe punkty.

W tym roku odbyły się już cztery nabory do pracy w policji, podczas których przyjęto 226 osób. Trafią one na przeszkolenie do szkoły policyjnej, po czym otrzymają przydziały do komend, komisariatów i posterunków. To wciąż za mało. Dlatego zaplanowano kolejne nabory, które odbędą się 7 listopada i 30 grudnia. Stanisław Kaleta zapewnia, że w woj. łódzkim każda osoba, która pomyślnie przejdzie przez egzaminy, przyjmowana jest do policji.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki