Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły po 1 września 2020 w nowym roku szkolnym 2020/21. Zasady bezpieczeństwa w szkole w czasie epidemii: czy nauka zdalna?

[email protected]
Nowy rok szkolny w 2020 roku.
Nowy rok szkolny w 2020 roku. archiwum
Zasady bezpieczeństwa w szkole od 1 września. Jak pracują szkoły w nowym roku szkolnym? Procedury bezpieczeństwa w szkole od 1 września: jakie są wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020/2021? Czy od 1 września maseczki w szkołach będą obowiązkowe? Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Czy dzieci wrócą do szkoły 1 września? Dyrektor będzie mógł podjąć decyzję, za zgodą sanepidu i samorządu, o ponownym przejściu na zdalny tryb nauki - lub na tryb mieszany. Pomimo epidemii MEN pojął decyzję o powrocie do szkół od 1 września!

DZIECI WRÓCIŁY DO SZKOŁY 1 WRZEŚNIA

Tę zasadę krytykują władze Łodzi. Wśród wytycznych MEN brak obowiązkowego zakrywania ust i nosa przez uczniów, za to m.in. wśród rekomendacji: różne godziny przerw dla różnych klas.

Jak pracują szkoły od 1 września 2020

Na dwa tygodnie przed nowym rokiem szkolnym Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, ogłosił wytyczne dla szkół, które mają obowiązywać w nich od 1 września w związku z epidemią koronawirusa. Mimo jej trwania uczniowie w całej Polsce mają wrócić do nauki w siedzibach swoich placówek. Jednak dyrektor będzie miał prawo do podjęcia decyzji o powrocie do trybu zdalnego lub zarządzenia trybu częściowo zdalnego (część oddziałów przebywałaby wtedy w szkole, z innymi klasami nauczyciele prowadziliby e-naukę). Jest to spełnienie zapowiedzi MEN z końcówki lipca.

Powierzeniu takiej odpowiedzialności dyrektorom sprzeciwia się UMŁ.

Panie Ministrze, dyrektorzy nie są lekarzami ani specjalistami od epidemii, więc na jakiej podstawie mają podejmować takie decyzje? - napisała, w ogłoszonym w środę liście do MEN, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta odpowiedzialna w Łodzi za oświatę (już wcześniej informowaliśmy w "DŁ" o obawach samych dyrektorów).

Wszyscy uczniowie wracają do szkół. Ale dyrektor może decydować o powrocie do zdalnej nauki - za zgodą sanepidu

Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że dyrektora w decyzji o przejściu w tryb zdalny - lub częściowo zdalny - wspomoże sanepid. Jego powiatowy szef będzie musiał bowiem zaakceptować dyrektorski wniosek. Takie, według MEN, będą się pojawiać, jeśli jeden z uczniów zachoruje na koronawirusa, albo region, w którym działa szkoła, stanie się szczególnie zagrożony epidemią.

Na dzień 5 sierpnia minister stwierdził, że szkoły w całej Polsce powinny od 1 września wznowić tradycyjną naukę.

W ogłoszonych w środę wytycznych nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa przez uczniów. A co w nich znajdziemy? Oto wybrane cytaty z ministerialnych wytycznych:

Zasady bezpieczeństwa w szkole od 1 września. Rok szkolny 2020/21

  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  • Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  • Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  • Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  • Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  • Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
  • W miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

Ponadto Dariusz Piontkowski na środowej konferencji w Warszawie zapowiedział, że dyrektorzy mają promować dojazdy uczniów do szkoły rowerem - albo spacery.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki