Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Łodzi. Wiemy, które licea i technika są najpopularniejsze

Maciej Kałach
Najpopularniejszym ogólniakiem pod względem liczby zgłoszeń z "pierwszej preferencji" jest III LO
Najpopularniejszym ogólniakiem pod względem liczby zgłoszeń z "pierwszej preferencji" jest III LO Krzysztof Szymczak/archiwum
Trzecioklasiści z gimnazjów od początku kwietnia mieli czas, by zdecydować, w jakiej szkole chcą uczyć się po wakacjach. Elektroniczny nabór skończył się w środę o godz. 13. Trzecioklasista wybierał najpierw szkołę "pierwszej preferencji", a potem dwie rezerwowe - na wypadek, gdyby zabrakło mu punktów otwierających drzwi do wymarzonej placówki.

W systemie rekrutacji dyrektorzy szkół miejskich i dwóch uczelnianych (ale także publicznych) zaproponowali 6215 miejsc. Do wtorku zalogowało się 5821 kandydatów. Łódzki magistrat spodziewał się ich 5400, być może, więcej uczniów niż zakładano zgłosiło się spoza Łodzi. Zapewne także część zgłoszeń zostanie anulowana podczas ich weryfikacji.

Miejsc w ogólnikach jest 3388. Z "pierwszej preferencji" do liceów chce się jednak dostać 3575 trzecioklasistów - wniosek: nie dla wszystkich wystarczy miejsc w LO i najsłabsi pójdą do szkół zawodowych.

Najpopularniejszym ogólniakiem pod względem liczby zgłoszeń z "pierwszej preferencji" jest III LO. Jeśli czwartek i po weryfikacji zgłoszeń to się nie zmieni, trójka zastąpi na pozycji lidera popularności XXI LO, gdzie najwięcej zgłoszeń napłynęło przed rokiem.

Do trójki dostać się nie będzie łatwo. Jest tam klasa, gdzie o 32 miejsca walczy aż 114 chętnych (klasa biologiczno-chemiczno-matematyczna). Ten profil jest także oblegany m.in. w XXI LO i w I LO - w najlepszym łódzkim ogólniaku według ogólnopolskiego rankingu "Perspektyw".

Więcej chętnych niż jest miejsc zgłosiło się do LO: I, II, III, VIII, XII, XIII, XVIII, XXI, XXV, XXVI, XXXI, a także do ogólniaków Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Dyrekcje pozostałych 17 liceów liczą na przyjęcie uczniów z drugiej lub trzeciej preferencji. Technika zaproponowały 2176 miejsc i do wczoraj zgromadziły 1906 chętnych z "pierwszej preferencji".

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19. Zgromadzenie aż 238 chętnych do efekt bogatej oferty technikum, w którym można się wyuczyć ośmiu zawodów. Najpopularniejszy z nich to technik weterynarz (66 kandydatów), ale są też porażki (dwóch chętnych do zawodu technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych).

Dyplom technika żywienia i usług gastronomicznych chce zdobyć 189 tegorocznych absolwentów gimnazjów. Zgłosili się oni do Zespołu Szkół Gastronomicznych, gdzie działa Technikum nr 4, czyli popularny gastronomik. Na drugim miejscu pod względem popularności uplasował się zawód technik informatyk. W tym fachu w najlepszej łódzkiej placówce zawodowej (według "Perspektyw") - Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10, chce się kształcić 111 młodych łodzian.

- To bardzo rozsądne wybory młodzieży - odparła prof. Elżbieta Kryńska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, gdy usłyszała listę najbardziej popularnych zawodów. - Podejrzewam, że modę na zawody związane z gastronomią podtrzymują kulinarne programy telewizyjne, ale w tej branży jest zapotrzebowanie na dobrych fachowców.

Prof. Kryńska podejrzewa, że część uczniów, którzy wybierają LO, będzie uzupełniać wykształcenie, zdobywając zawód w szkołach policealnych. Dlaczego nie przyglądamy się zasadniczym szkołom zawodowym? Zaoferowały one tylko 651 miejsc, a i tak zapełniły się tylko w połowie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki