Szlak konny "unikatowy" w kolejnym wymiarze

  Szlak konny "unikatowy" w kolejnym wymiarze

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego" - to oficjalny tytuł, jaki nosi Łódzki Szlak Konny, jedna ze sztandarowych inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Przekrętów przy organizowaniu i finansowaniu tej inwestycji dopatruje się Centralne Biuro Antykorupcyjne, a śledztwo wszczęła w lipcu łódzka Prokuratura Apelacyjna. Nie chodzi o kwestie proceduralne, bo jak podano w CBA "stwierdzono uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw polegających m.in. na poświadczeniu nieprawdy w dokumentacji oraz niedopełnieniu obowiązków związanych z przygotowaniem dokumentacji przetargowej i weryfikacją ich pod względem zgodności z ustawą Prawo Zamówień Publicznych".
  Marcin Darda

  Marcin Darda ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Poza tym "istnieje też uzasadnione podejrzenie wyłudzenia środków publicznych w postaci dotacji, stanowiącej mienie wielkiej wartości, w ramach realizacji tego projektu". Co więcej, prokuratura dodaje, że "Województwo łódzkie było beneficjentem tego projektu, zaś instytucją wdrażającą Polska Organizacja Turystyczna (POT). Działania te polegały na przedkładaniu nierzetelnych dokumentów, jak również oświadczeń mających znaczenie dla uzyskania dofinansowania tego projektu ze środków unijnych i doprowadzeniu tym samym instytucji wdrażającej projekt do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie stanowiącej równowartość dofinansowania".

  Na logikę jakieś wnioski z treści takiego komunikatu można wyciągać, tylko ryzyko jest spore, bo z jednej strony CBA i prokuratury w samorządowych sprawach trafiały już kulą w płot, ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę relacje w łódzkim sejmiku, to szlak konny jest bodajże na drugim miejscu najczęściej krytykowanych przedsięwzięć koalicji PO-PSL (zaraz po poziomie zadłużenia województwa) przez opozycję z PiS i SLD.
  Za ojca tego projektu uważany jest były marszałek Włodzimierz Fisiak (wtedy w PO, dziś tylko radny klubu PO), stąd dziś sporo ironicznych komentarzy pod jego adresem, bo swego czasu wykazywał w swych oświadczeniach majątkowych stadninę koni. Natomiast wart ponad 33 mln zł (połowa z UE) najdłuższy w Europie szlak konny miał pobudzić przedsiębiorczość i przynieść - to nie pomyłka - "kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy". "Jeden koń to trzy, cztery miejsca pracy" - przekonywała wówczas wicemarszałek Elżbieta Hibner. Nowa ekipa, już na czele z nowym marszałkiem Witoldem Stępniem (PO), dawnym współpracownikiem Fisiaka, szlaku samemu sobie też nie zostawiła. Marszałek promował go na targach w Berlinie, a w Łodzi organizował parady. Z kolei opozycja nie odpuszczała. Cezary Olejniczak, niegdyś radny SLD, a dziś poseł, pokazywał zdjęcia szlaku, gdy biegnie on po... asfalcie dróg wojewódzkich. Wiceprzewodnicząca sejmiku z PiS Anna Grabek przypominała, że szlak został poprzecinany przez autostrady. Nawet niezmiernie rzadko zabierająca głos na sesji radna Halina Rosiak (PiS) dopytywała, po co ponad 200 tys. zł na monitoring ruchu na szlaku? Czy urzędnicy nie wiedzą, ilu szlak ma klientów?

  Ta fraza pojawiła się w pytaniu, które jakiś miesiąc temu, a więc ze dwa tygodnie przed wszczęciem śledztwa przez prokuraturę, zadałem Ryszardowi Kalińskiemu, dyrektorowi departamentu kultury fizycznej, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego, ale zbył ją zdaniem, że "opozycja ma prawo do pytań". Co zaś się tyczy spodziewanych "kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy", to szlak konny jest przecież "w fazie rozliczania", poza tym "to wciąż małe dziecko, które trzeba wypromować", a "podmioty przy nim funkcjonujące dopiero zaczynają się uaktywniać, przedsiębiorcy pracują nad stworzeniem wspólnej i pełnej oferty".

  Zainteresowanie prokuratury i CBA szlakiem konnym tłumaczył zaś dyrektor Kaliński rutyną, "naturalnym zjawiskiem", bo "ta służba sprawdza projekt wykonywany z dużym zaawansowaniem środków", a poza tym według dyrektora "wszystko z tą inwestycją jest w porządku". To się, niestety, dopiero okaże. Bo czas pokazał też, jak pojemnym pojęciem jest owa "unikatowość" w tytule projektu. Promuje go dziś głównie prokuratura i CBA, a "unikatowy" jest teraz raczej ze względu na śledztwo niż wyjątkowe walory.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szlak konny

  nazad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  Panie Darda zadaj pan pytanie co robiła przy szlaku konnym synowa pani Elżbiety Hibner

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo