Szlauchem dolewają wodę do stawu w parku Źródliska

Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Poziom wody w stawie w Parku Źródliska jest tak niski, że trzeba dolewać do niego wody. Pobiera się ją szlauchem z miejskiej kanalizacji.

Widok gumowego węża doprowadzającego wodę do stawu przy ul. Fabrycznej w Parku Źródliska II rozbawił w ostatnich dniach odwiedzających park. Jednak sprawa jest poważna, bo podmokły kiedyś teren wysycha.

Jak tłumaczy Maria Kaczmarska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni Miejskiej, dolewanie wody do stawu jest konieczne, ponieważ staw prawie całkowicie wysechł.

- Woda pobierana jest z kanalizacji. Będzie uzupełniana tak długo, aż poziom wody się nie podniesie - mówi Kaczmarska.
Wody nie ma też w rowie koło stawu. Drugi z parkowych stawów zasilany jest z kanalizacji miejskiej i poziom jego wody łatwiej utrzymać. Jednak reszta parku Źródliska II w ostatnim czasie dramatycznie wyschła. Zasychanie górnych partii koron drzew zaobserwowane zostało w połowie ubiegłego roku.

Z tego względu od wiosny do jesieni ma być prowadzone podlewanie drzew. W tym celu wkrótce uruchomiony zostanie nowoczesny system nawadniania. Zdaniem ZZM przyczyną wysychania mogą być ostatnie suche lata i bezśnieżne zimy. W zeszłym roku pojawiły się jednak obawy, że przyczyną może być budowa trasy W-Z.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 29

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
[email protected]ł
Szanowni Państwo! Dworzec jest położony około 213,5 metra nad poziomem morza łt.Trasa WZ jest położona około 207 metra NPM bałtyckiego.Park Żródliska jest położony około 204 metra NPM bałtyskiego.Wode czerpiemy z głębokości około 16 m od poziomu 213,5m to jest z głębokści okoł197,5 m NPM bałtyckiego a to znaczy że woda pobierana jest około 6,5m poniżej parku.Żadnego komentarza W Łdzi jest znanych mi kilka budynków posadzonych na palach. Przykład: Cerkiew.Zasyłam pozdrowienia. JASIO
e
eldo
oddalony o jakies 500 metrow staw na przedzalnianej tez wyglada na wpol osuszony :(
S
Spisek wszędzie
A sprawdziłeś jaki może mieć wpływ wykonanie odwodnienia w tym parku?
Może w ogóle nie wiesz o tym zacnym projekcie?

A co z osuszeniem stawu na Jasieniu w pobliżu MPH? To dużo bliżej niż do dworca. Też nie ma wpływu?

Opowieści o palach sobie daruj, bo są żałosne. Na poziomie uczniaka po wycieczce do Malborka.
M
Mason
szlauf to jedno ale że tam wpompowują ścieki z kanalizacji to drugie -:)
z
zx
o zabudowywaniu obszarów zielonych? Obecne władze Łodzi dbają o intensywne odtworzenie tychże.W planach są przecież kolejne woonerfy.Posadzi się na nich może aż 14-15 drzewek.Jako że zieleń dla miasta nie ma ceny której nie warto zapłacić za nowe nasadzenia, można być pewnym, że 15-20 tys. za sztukę zapłacimy.
M
Mason
czy naprawdę nie umiecie przeprosić za ten bełkot i umieścić sprostowanie a paniusię która te brednie napisała wywalić na bruk!!!
w
w.
Problem jest zbyt poważny by zajmować się słowem szlauf.
Chwała jej za to, że swoim potocznym językiem sygnalizuje poważny problem.

Dla cwaniaków pytanie;
Co to jest klotoida?
Tylko bez internetu proszę.
Podpowiadam, ze szlauf można ułożyć w kształt klotoidy :))))))))))
k
kacperek
i wszystko jasne.
r
redaktor
w czasach jak miała jeszcze mały kalfas...
G
Gość
... należy lać "dziennikarkę", może nauczy się pisać po polsku.
J
JzM
Czy został sprawdzony wpływ posadowienia trzech rzędów ścian szczelinowych na długości ponad kilometra w niedalekim sąsiedztwie od "żródliska"?
Bo żeby źródło gdzieś wybijało musi mieć zasilanie w postaci cieku podziemnego. Jeśli taki ciek zostanie przecięty to woda przestaje wybijać w swoim tradycyjnym miejscu za to wybija w innym. Mogą to być np ściany tunelu WZ :)))

Trop z obniżaniem wody przy Fabrycznym jest naturalnym pierwszym tropem do rozwiązania tego problemu,
Ściany szczelinowe na WZ to trop nr 2.

Jest jeszcze sprawa INTEGRALNIE związana z brakiem wody w parku.
Otóż większość kamienic Łódzkich w miejscach naturalnie podmokłych (mamy 12 cieków wodnych) stawiano na palach drewnianych. Takie pale zanurzone w wodzie zachowują się bardzo stabilnie w długim okresie. Jednak taki pal osuszony gwałtownie gnije. Ale jak piszę gwałtownie to jest to naprawdę gwałtownie. No i budynki pękają a nawet zawalają się.
Czy ktoś to sprawdza?
.
Chyba tylko o polewaniu wodą w poniedziałek wielkanocny. Już tytuł o schlauchu i kanalizacji, jako źródle wody sugeruje, że artykuł jest poważny ale tylko na na miarę łódzkiej gazety.
t
to
Brakująca woda jest pod fabrycznym a także jest bezustannie wpompowywana do kanalizacji w okolicach ul. Niciarnianej, prze stadionie Widzewa - więc nie są to obawy ZZM lecz fakty
...
Niestety nie ma - to bydło 45-, tnie wszystkich powyżej 49+.
W
Weisskopf
Przecież całkiem nie tak dawno – 20 lat temu w południowo-zachodniej części Parku Źródliska odtworzono naturalne bagienko wraz ze źródełkiem, z którego od setek lat wypływał strumyk, zasilający pobliskie leśne rozlewiska. Dopiero w XIX wieku zostały one przekształcone w widokowe stawy, dziś stanowiące zabytek łódzkiej architektury parkowej..
Niestety, zwyczaj wymiatania wszystkich starych pracowników magistratu, którzy „nie pasują” do co i rusz nowych, najczęściej młodzieżowych, nie mających więc zielonego pojęcia o historii Łodzi ekip rządzących spowodował, że nikt we władzach nie pamięta dokonań władz poprzednich.

Czy naprawdę, do kroćset, nie ma już w Urzędzie Miasta nikogo, kto by pamiętał , że nie tak dawno odtworzono zabytkowe „źródliska” od których cały park wziął nazwę? Czy naprawdę nikomu nie przyszło do głowy, że wystarczy po prostu systematycznie konserwować tamtą inwestycję?

Czy naprawdę, do kroćset, nie ma już w Dzienniku Łódzkiem nikogo, kto by pamiętał choćby najnowszą historię Łodzi; czy naprawdę pracują tam tylko darmowi stażyści-wyrobnicy, jak w Gazecie Wyborczej?

Wstyd !!!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie