Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Kopernika w Łodzi ma już 40 lat

Joanna Barczykowska
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika wybudowano w miejscu dawnej cegielni Ottona Krausego
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika wybudowano w miejscu dawnej cegielni Ottona Krausego Krzysztof Szymczak
Budowano za Gomułki, otwarto za Gierka. Powstał, by zapewnić opiekę mieszkańcom szybko rozwijającej się Łodzi. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M.Kopernika kończy 40 lat. Jest obecnie jedną z największych i najbardziej znanych w Polsce lecznic województwa łódzkiego. To tu znajduje się jedyny w województwie Ośrodek Onkologiczny i Centrum Urazowe. Jak wyglądały początki szpitala? Dlaczego patronuje mu Mikołaj Kopernik?

Szpital im. Mikołaja Kopernika powstał w miejscu dawnej cegielni Ottona Krausego. Budynek zaprojektowali architekci Miejskiego Biura Projektów w Łodzi. Był to wówczas największy i najnowocześniejszy obiekt szpitalny w mieście. Siedmiopiętrowy gmach przy ulicy Pabianickiej oddawany był w kilku etapach. Uruchamiano poszczególne oddziały tuż po ich wykończeniu. To przyspieszone tempo podyktowane było ogromnym w latach 70. zapotrzebowaniem na stacjonarne i ambulatoryjne leczenie w rozwijającej się Łodzi.

Uroczyste otwarcie nowo powstałego szpitala miejskiego i nadanie mu imienia Mikołaja Kopernika miało miejsce 29 kwietnia 1973 roku. W tym samym czasie Łódź obchodziła 550-lecie nadania praw miejskich i 150-lecie powstania Łodzi przemysłowej. Dlaczego Kopernik? Bo w 1973 roku w Polsce świętowano 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Słynny astronom był też cenionym lekarzem.

Pierwszego pacjenta przyjęto 10 kwietnia 1973 roku, jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Działał już wtedy oddział wewnętrzny. Następnie uruchomiono oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy przyszło tu na świat dwustu mieszkańców Łodzi. Sala noworodków została zaopatrzona w telewizję przemysłową, dzięki której ojcowie mogli oglądać swoje nowo narodzone pociechy.

W lipcu 1973 roku oddano do użytku oddział neurochirurgiczny, który dysponował absolutną nowością na skalę Łodzi, czyli wydzielonymi łóżkami dla potrzeb neurochirurgii dziecięcej. 3 września 1973 roku rozpoczął działalność oddział chirurgiczny. Wtedy wpisał się na stałe w grafik ostrych dyżurów w mieście.

W 1973 roku uruchomiono kolejne oddziały: zakład anatomii patologicznej, zakład radiologii, aptekę, oddział wewnętrzny, zakład diagnostyki laboratoryjnej, oddział ginekologii i położnictwa, oddział noworodków, blok operacyjny, oddział neurochirurgii, dział rehabilitacji leczniczej, oddział chirurgii urazowej, klinikę chorób wewnętrznych, przychodnię przyszpitalną, klinikę urologiczną, klinikę chirurgiczną.

Początkowo "Kopernik" był szpitalem miejskim. W jego strukturę włączony został działający od 1966 roku Ośrodek Onkologiczny przy ulicy Gagarina 4 (dziś Paderewskiego).

Przez te 40 lat szpital kilkakrotnie zmieniał właścicieli: od miasta Łodzi, przez wojewodę łódzkiego po samorząd województwa łódzkiego.

Od 1999 roku władze nad szpitalem sprawuje marszałek województwa łódzkiego. Wtedy placówka zyskała obecnie brzmiącą nazwę: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki