Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Kopernika w Łodzi. Jak funkcjonuje łódzki Szpital Kopernika? O czym powinni pamiętać pacjenci onkologii i ich najbliżsi?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Szpital Kopernika w Łodzi
Szpital Kopernika w Łodzi
Szpital Kopernika w Łodzi. Pacjenci, którzy w czasie epidemii muszą osobiście zjawić się w Szpitalu Kopernika (Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi), powinni pamiętać o kilku obowiązujących zasadach.

Szpital Kopernika w Łodzi

Każda osoba wchodząca do szpitala ma mierzoną temperaturę, również za pomocą kamer termowizyjnych i przeprowadzany jest z nią wywiad epidemiologiczny. Osoby do wnętrza budynku wpuszczane są zazwyczaj pojedynczo. Oczekując w kolejce, należy pamiętać o zachowaniu minimum 2 metrów dystansu od innych. Bardzo ważne jest, by osoby wchodzące do szpitala stosowały się do wytycznych personelu. To usprawnia działania i ułatwia pacjentom poruszanie się we właściwym kierunku. Każdy musi założyć maseczkę i zdezynfekować ręce. Personel służy pomocą. W razie potrzeby udostępnia maseczki i rękawiczki.

Szpital Kopernika w Łodzi

- Prosimy pacjentów o wyrozumiałość i uważne czytanie informacji, które są umieszczone w widocznych miejscach - mówi Julia Ścigała z Działu Promocji i Biura Prasowego Szpitala Kopernika w Łodzi. - Dla pacjentów uruchomione są wejścia od ul. Pabianickiej (niski parter, pod podjazdem), od ul. Ciołkowskiego i od ul. Paderewskiego. Do Ośrodka Onkologicznego osobne wejście funkcjonuje dla osób, które zgłaszają się na izbę przyjęć, chemioterapię i radioterapię, a osobne dla osób, które zgłaszają się do poradni i na badania obrazowe. Personel pomaga kierować się do właściwych drzwi. Po wejściu odzież wierzchnią należy zostawić w szatni. Będąc w szpitalu, w każdym miejscu należy przestrzegać zalecenia o trzymaniu dwumetrowego dystansu.
W przypadku SOR stosowany jest „przedtriage”, czyli dodatkowa kwalifikacja pacjentów do leczenia. Do tego celu zabezpieczone są specjalne, profesjonalne kontenery, pełniące funkcje izolatek. Takie kontenery znajdują się przy wszystkich wejściach.
Wszystkie wytyczne zostały wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu.

Szpital Kopernika w Łodzi - przedłużanie recept

Pacjenci onkologiczni nie muszą zjawiać się w szpitalu osobiście, by „przedłużyć” receptę. Lekarze mają możliwość wystawiania recept zdalnie, a z pacjentami kontaktują się w ramach teleporad. W przypadku kontynuacji leczenia chemiotearpeutycznego i programów lekowych lekarze mogą wystawić receptę na ilość leków wystarczającą maksymalnie na 6 miesięcy (normalnie na 3
miesiące).

- Dopuszczono wydawanie leków pacjentom na okres 6-miesięcznej terapii, na podstawie indywidualnej oceny lekarza prowadzącego leczenie - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił parametry w systemie informatycznym, umożliwiające rejestracje wydań leków na ten okres.

Anna Leder dodaje, że na podstawie decyzji Ministra Zdrowia możliwe jest:
- dostarczenie leków przez szpital bezpośrednio do miejsca zamieszkania pacjenta lub do jego przedstawiciela ustawowego,
- wydanie leku pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu albo osobie przez niego upoważnionej z apteki szpitalnej.
We wskazanej powyżej sytuacji świadczeniodawca sprawozdaje w systemie informatycznym wydanie leku, w ilości zleconej przez lekarza prowadzącego oraz pozyskuje od pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego dokument poświadczający odebranie zleconej ilości leku. Dokument ten powinien być dołączony do indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta. Wydanie pacjentom leków do stosowania w domu, w tym trybie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, zrealizowaną osobiście lub udzieloną w formie konsultacji telefonicznej z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.
Termin realizacji teleporady może odbiegać od terminu rzeczywistego wydania lub doręczenia leków pacjentom.

Szpital Kopernika w Łodzi - wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne u pacjentów w stanie stabilnym mogą zostać udzielone w formie konsultacji telefonicznych z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności. Odpowiednia adnotacja o sposobie udzielenia świadczenia powinna znaleźć się w dokumentacji medycznej pacjenta.

Szpital Kopernika w Łodzi - onkologia

Poradnie onkologiczne (bez skierowania) i poradnie chirurgii onkologicznej (ze skierowaniem) w Łódzkiem są otwarte i udzielają porad. W zależności od placówki odbywają się wizyty osobiste, teleporady, wizyty kontrolne. NFZ prosi o telefoniczne ustalanie wizyt. Codziennie aktualizowane informacje na temat otwartych i zamkniętych poradni specjalistycznych są na stroni www.nfz-lodz i pod numerem całodobowej infolinii 800 190 590.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki