Szpital Pirogowa w Łodzi budowany w systemie modułowym. Blok...

  Szpital Pirogowa w Łodzi budowany w systemie modułowym. Blok operacyjny jak z klocków. Ułożyli go w dwa tygodnie [ZDJĘCIA, FILM]

  Jarosław Kosmatka, Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Budowa bloku operacyjnego przy szpitalu Pirogowa w Łodzi
  1/26
  przejdź do galerii

  Budowa bloku operacyjnego przy szpitalu Pirogowa w Łodzi ©Agnieszka Jędrzejczak

  Przy szpitalu im. Pirogowa na Wólczańskiej w Łodzi powstaje nowoczesny blok operacyjny z oddziałem intensywnej terapii i centralną sterylizatornią. Budowa jest o tyle ciekawa, że cała konstrukcja powstaje w systemie modułowym. Budynek nowego bloku operacyjnego powstał w niecałe dwa tygodnie i jest to pierwszy w naszym województwie szpital wybudowany właśnie w ten sposób.

  Szpital Pirogowa jak z kloców


  Najcięższe moduły, z których ułożono nowy blok operacyjny szpitala, ważyły około 20 ton. By je postawić jeden na drugim, firma musiała pracować w nocy, kiedy ruch na ulicach był minimalny i można było zablokować Radwańską. To tam ustawił się wielki dźwig i podjeżdżały ciężarówki z gotowymi szkieletami, które następnie lądowały na placu budowy. Utrudnieniem był wąska ulica i znajdujące się tuż przy niej budynki. Manewrowanie w takich warunkach szerokim na 4 metry modułem, było wyczynem.

  Nowoczesny system budowy jest tak zorganizowany, że do pracy wcale nie potrzeba kilkudziesięciu pracowników. Podczas montażu modułu tak naprawdę pracuje od kilku do kilkunastu pracowników, którzy dbają o bezpieczne podpięcie go i odpięcie od lin dźwigu oraz odpowiednie umieszczenie modułu w wyznaczonym miejscu.

  Jak się buduje szpital z "klocków"


  W Ostrowcu Świętokrzyskim firma w ogromnej hali produkcyjnej produkuje gotowe moduły. Każdy moduł to prostopadłościan o długości 18,66 m, szerokości 4,23 m i wysokości 4,09. Łatwo policzyć, że każdy z takich "klocków" ma ponad 72 mkw. powierzchni i najczęściej po montażu jest samodzielną salą szpitalną.

  Każdy z modułów wykonany jest ze stali i waży ok. 20 ton. Z fabryki do Łodzi przewieziono i zamontowano przy pomocy ogromnego dźwigu 33 moduły (w tym dwa, które będą łącznikiem ze starym budynkiem szpitalnym) oraz attykę.

  Co ciekawe, przy tym montażu modułów pracowało zaledwie 6 osób - brygadzista i 5 pracowników. Całość nadzorował inspektor nadzoru budowlanego. Przy tradycyjnej metodzie budowy musiałoby pracować około 50 ludzi a czas stawiania budynku wydłuża się do nawet kilkunastu miesięcy.  Budowa w niecałe dwa tygodnie


  Budowa, a właściwie układanie samej konstrukcji nowego bloku operacyjnego szpitala Pirogowa trwało niecałe dwa tygodnie. Inwestycja rozpoczęła się w marcu 2018 roku, ale przez ponad miesiąc przygotowano teren i fundamenty pod moduły. Tylko fundamenty powstały w tradycyjny sposób.

  Szpital Pirogowa to jeden z najstarszych łódzkich szpitali. Nowy blok operacyjny powstał od północnej strony szpitala. Budynek jest trzykondygnacyjny, a w środku będą cztery sale operacyjne (w tym jedna hybrydowa), sala wybudzeń, oddział intensywnej terapii i centralna sterylizatornia. Nowy budynek zostanie połączony ze szpitalem łącznikiem.

  Nowy blok operacyjny w niecały rok  Koszt tej inwestycji to około 46 mln zł. Najwięcej, bo 37 mln zł ma kosztować sama budowa, a reszta to koszty wyposażenia. Prace mają potrwać do stycznia 2019 roku. Po rozbudowie szpitala planowane jest przeniesienie do Pirogowa oddziałów zabiegowych ze szpitala w Tuszynie, m.in. torakochirurgii.

  Zobacz galerię

  Inne szpitale budują tradycyjnie


  Budowa modułowa szpitala Pirogowa to ciekawy kontrast dla wielkich inwestycji, które właśnie się rozpoczęły w dwóch innych łódzkich szpitalach. W "WAM-ie" na Żeromskiego powstaje Ponadregionalne Centrum Zabiegowe, ale w tradycyjnym budownictwie. Inwestycja ma zakończyć się za dwa lata.

  SOR i Pediatryczne Centrum Urazowe buduje z kolei Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Te prace mają potrwać do końca 2019 roku.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu budują!

  kataklizm !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A to fontanna i czapka nie wystarczą?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie wypadki, tu trzeba wiedzy o czym się pisze

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakie wypadki?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ćpałeś?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fiku miku jest szpitalik jak w filmiku....

  Miś Yogi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czyli już został zbudowany i działa. Rewelacja, gratulacje za fotki. Pulitzer gwarantowany.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Robi wrażenie.

  Kazimierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Gratulacje.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »