Szpitale i poradnie w Łodzi i regionie nie spełniają norm. Czy mogą nadal leczyć pacjentów? Oceni to sanepid

Redakcja
Szpitale i poradnie w Łodzi i regionie nie spełniają norm
Szpitale i poradnie w Łodzi i regionie nie spełniają norm Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Do powiatowych inspekcji sanepidu w województwie łódzkim wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków od dyrektorów szpitali i poradni. Czekają na ocenę, czy mogą bezpiecznie leczyć pacjentów. Zabrakło im czasu i pieniędzy na konieczne remonty i nie spełniają standardów.

Do końca grudnia placówki medyczne w całej Polsce miały czas na dostosowanie się do norm określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2012 r., czyli poprawienia infrastruktury i warunków pobytu chorych. Placówkom, które tego nie zrobiły, groziła likwidacja. Ostatecznie jednak, gdy pewne było, że większość szpitali nie zdąży z remontami, resort wycofał się ze ścisłego egzekwowania standardów i los placówek medycznych pozostawił w rękach sanepidu.

To właśnie pracownicy inspekcji sanitarnej oceniają, czy szpital albo poradnia, które nie spełniają wymogów, nie zagrażają z tego powodu bezpieczeństwu pacjentów.

Do pacjenta z trzech stron

Na ocenę sanepidu czeka m.in. szpital kliniczny im. Barlickiego w Łodzi.

- Złożyliśmy dwa wnioski. Do łóżek pacjentów w części oddziału gastrologii nie ma dostępu z trzech stron, co jest wymagane. Podobnie na okulistyce. Remonty przewidziane są w tym roku. Wszystkie pozostałe wymogi spełniamy - zapewnia dr Anna Murlewska, dyrektor ds. medycznych szpitala.

Oddział intensywnej opieki medycznej jest z kolei głównym problemem w wojewódzkim szpitalu im. Kopernika w Łodzi, ale dyrekcja nie wnioskowała do sanepidu o opinię.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrekcją Powiatowej Stacji Sanepidu. Rozporządzenie nie narzuca żadnych terminów dotyczących składania wniosków - mówi Piotr Sobczak, rzecznik „Kopernika”. - W tym roku planujemy rozstrzygnąć konkurs na remont oddziału i rozpocząć go w pierwszym kwartale 2019 r. Prace będą prowadzone bez zamykania OIOM-u, a liczba łóżek zwiększy się z 16 do 30.

Problem z podniesieniem standardów miał też wojewódzki szpital im. Biegańskiego w Łodzi. - Rok temu nie mieliśmy pieniędzy na przebudowę pawilonu „B”. W tym roku mamy gwarancję finansową i możemy ruszyć z pracami. Dlatego liczymy, że sanepid wyda nam pozytywną opinię - tłumaczy Emilia Walas-Frankiewicz, rzeczniczka „Biegańskiego”.

Zobacz też: 20 najlepszych zdjęć porodów 2018. Kontrowersyjne i piękne zdjęcia porodów. Jak wygląda poród? Te zdjęcia porodów przełamują tabu [ZDJĘCIA]

Brak pieniędzy to główny problem szpitali. Inny to zaplanowanie remontów w starych budynkach, które trudno przystosować do zmieniających się wytycznych. Tak jak w wojewódzkim szpitalu w Skierniewicach.

- Podstawowych standardów nie spełnia nasz blok operacyjny, którego konstrukcja została zaprojektowana w latach 60. XX wieku i krzyżują się w nim tzw. drogi czyste i brudne. Podobnie jest ze sterylizatornią i salą cięć. Na te wszystkie zadania ogłaszamy w tej chwili przetarg - mówi Eugeniusz Furman, dyrektor szpitala. - Nie spełniamy też wymogu cyfryzacji diagnostyki, np. w zakresie mammografi. Mamy niezłą aparaturę, ale nieucyfrowioną.

Szpitale do zamknięcia?

W rozporządzeniu z 2012 r. zapisano m.in., w jaki sposób urządzić bloki operacyjne i sale dla pacjentów i jakie mają być podłogi. Przed placówkami postawiono też obowiązek zapewnienia odpowiedniej przestrzeni pomiędzy łóżkami chorych i podjazdu przed izbą przyjęć. Zlikwidowane mają być zsypy, zainstalowane windy.

Placówek, które nie spełniają wymogów ministerialnych, jest znacznie więcej, o ile nie większość, bo wnioski do powiatowych sanepidów wpływają niemal każdego dnia. Dziś jest ich kilkadziesiąt. Według szacunków, w całym kraju nawet kilka tysięcy. - Wnioski placówek medycznych są w trakcie rozpatrywania - informuje nas Urszula Jędrzejczyk, powiatowy inspektor sanitarny w Łodzi. - Podmioty zostały zobowiązane do uzupełnienia wniosków o procedury i rozwiązania, jakie stosują tam, gdzie nie zdążyły z realizacją złożonego programu dostosowawczego - dodaje.

Na razie nie wydano żadnej decyzji. Trudno jednak przypuszczać, by sanepid zdecydował o zamknięciu szpitala, który nie spełnia standardów. Dotyczyć to może raczej skrajnych przypadków.

Standardy z rozporządzenia:

- każda izolatka powinna być wyposażona w wentylację działającą na zasadzie podciśnienia;

- układ pomieszczeń bloku operacyjnego powinien umożliwiać zachowanie zasady rozdziału personelu, pacjentów i materiału czystego od brudnego, brudnych narzędzi, brudnej bielizny i odpadów pooperacyjnych;

- łóżka powinny być dostępne z trzech stron, w tym z dwóch dłuższych

- wejście do oddziału chorób zakaźnych prowadzi przez śluzę umywalkowo-fartuchową, umożliwiającą transport pacjenta na łóżku bez możliwości równoczesnego otwarcia drzwi wewnętrznych;

- w salach operacyjnych i pomieszczeniach diagnostyki obrazowej stosuje się wyłącznie oświetlenie elektryczne;

- w oddziale położnictwa i neonatologii pokoje łóżkowe urządza się co najmniej w jednym z systemów, np. „matka z dzieckiem”, w którym pokoje są przeznaczone dla maksymalnie dwóch matek i dwóch noworodków z możliwością wstawienia trzeciego łóżeczka; są wyposażone w zespół umożliwiający mycie i pielęgnację noworodka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
maniek
a był ktoś w zgierzu na chirurgii?, syf i brud . Sanepid juz dawno powinien to zamknąć
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie