Szpitale Sonnenberga i WAM zostaną połączone?

  Szpitale Sonnenberga i WAM zostaną połączone?

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Szpital im. Sonnenberga zatrudnia 240 osób

  Szpital im. Sonnenberga zatrudnia 240 osób ©Jakub Pokora/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Uniwersytet Medyczny i Urząd Miasta Łodzi chcą, by miejski szpital im. Sonnenberga został połączony z uniwersyteckim szpitalem im. WAM. WAM miałby przejąć zobowiązania zadłużonego "Sonnenberga" i wszystkich 240 pracowników tej placówki. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą łódzcy radni.
  Szpital im. Sonnenberga zatrudnia 240 osób

  Szpital im. Sonnenberga zatrudnia 240 osób ©Jakub Pokora/archiwum Dziennika Łódzkiego

  W środę sprawą zajęła się komisja ochrony zdrowia i opieki społecznej Rady Miejskiej.

  - NFZ przy kontraktowaniu usług medycznych w 2014 r. będzie promował większe placówki, świadczące kompleksowe usługi - przekonywał Robert Kowalik, zastępca dyrektora wydziału zdrowia UMŁ. - Mieszkańcy będą mieli w WAM lepszą diagnostykę. WAM posiada rezonans magnetyczny i tomograf.

  Ortopedia i chirurgia miałaby być przeniesione do Centrum Kliniczno Dydaktycznego (CKD) przy ul. Czechosłowackiej. W budynku szpitala im. Sonnenberga zachowanoby część interny. Tu też miałby powstać oddział geriatryczny i przychodnia o tej specjalizacji oraz zakład opiekuńczo-leczniczy (ZOL).

  - Powstaną tam oddziały dla najstarszych mieszkańców - dodał Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. - Wiem, że NFZ na początku 2014 r. planuje rozpisać konkurs na około stu łóżek opiekuńczo-leczniczych.

  Dr Wiesław Chudzik, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM dodał, że w woj. łódzkim brakuje szpitalnych łóżek dla osób leczonych przewlekle. Tacy chorzy zajmują miejsca przeznaczone dla ostrych przypadków.

  - W "Sonnenbergu" prowadzilibyśmy rehabilitację osób, które - czasem bez ubezpieczenia - kilka miesięcy zajmują łóżka potrzebne dla nagłych przypadków - mówił dr Chudzik.

  Bogusław Hubert, wiceprzewodniczący komisji pytał, czy oddawanie chirurgii i ortopedii - a co za tym idzie kontraktów - konkurencji nie osłabi miejskiego szpitala im. Jonschera, który też leczy w tych specjalizacjach.

  - CKD i "Jonscher" nie stanowią dla siebie konkurencji - zapewniała Bogumiła Mirosławska z wydziału zdrowia UMŁ. - CKD będzie świadczył usługi na wyższym, klinicznym poziomie, zaś "Jonscher" zapewni średni poziom leczenia. "Jonscher" przeszedł remonty i jest gotów do startu w konkursach z poszerzoną ofertą.

  WAM jest gotów zapewnić załodze "Sonnenberga" 12 miesięcy zatrudnienia. Jednak Łukasz Magin, radny niezrzeszony twierdzi, że to zbyt krótki okres. Na jego wniosek radni z komisji zdrowia przyjęli apel do prezydenta Łodzi o rozszerzenie gwarancji zatrudnienia do 5 lat.

  - Nie zamierzamy zwalniać pracowników "Sonnenberga" - zapewniał prof. Radzisław Kordek, prorektor Uniwersytetu Medycznego. - Potrzebujemy kadry do CKD.

  W CKD trwają ostatnie prace budowlane. Władze uczelni liczą, że placówka zostanie oddana do użytkowania najpóźniej w styczniu 2014 r. Latem mają być uruchomione oddziały internistyczne, a jesienią lub zimą zabiegowe. Radny niezrzeszony Sebastian Tylman niepokoił się, co się stanie, jeśli CKD nie będzie gotowe do czasu nowego kontraktowania usług przez NFZ. - I tak przystąpimy do konkursów, jako WAM - zapewniał dyrektor Chudzik. - CKD jest częścią szpitala WAM.

  Podobnie byłoby w przypadku "Sonnenberga". - Nie stać nas na wydanie ponad 20 mln zł na dostosowanie "Sonnenberga" do norm, m.in. na budowę bloku operacyjnego - twierdzi wiceprezydent Piątkowski.

  Dyskusji o połączeniu miejskiego szpitala z WAM słuchał dr Piotr Krysicki, przewodniczący związku zawodowego lekarzy w "Sonnenbergu". - Przychodząc na komisję nie znałem koncepcji połączenia z WAM - mówił dr Piotr Krysicki. - Nie poinformowano o niej ani załogi, ani związków zawodowych. Mamy wrażenie, że władze miasta za wszelką cenę chcą się pozbyć naszego szpitala.

  Po uzyskaniu opinii związków zawodowych uchwała o połączeniu "Sonnenberga" z WAM trafi na sesję Rady Miejskiej (najwcześniej w październiku). Majątek miejskiej placówki miałby przejść do WAM na zasadzie darowizny. WAM zaś przejąłby zobowiązania "Sonnenberga" (szpital zadłużony jest na 8 mln zł).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wam

  jarco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  za przejecie WAM zgarnie od ministerstwa 50milionow

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ubezpieczona

  pacjętka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  nie rozumiem po kie licho płacimy skoro pacjęci bez ubezpieczenia zajmują po kilka miesięcy łózko w szpitalu nie ważne więc czy jestem czy nie jestem ubezpieczona szanse na leczenie mam takie same...rozwiń całość

  nie rozumiem po kie licho płacimy skoro pacjęci bez ubezpieczenia zajmują po kilka miesięcy łózko w szpitalu nie ważne więc czy jestem czy nie jestem ubezpieczona szanse na leczenie mam takie same nie mam nic do szpitala Sonnenberga ale słyszałam dużo dobrego o lekarzach i w ogóle całym personelu dużo pozytywnych opinii no ale niestety jak coś jest dobre trzeba to zepsuć a nie pomoc dlaczego sa zadłużeni dlatego ze nie odmawiają nikomu pomocy nawet tym nie ubezpiezonym w szpitalu WAM odesłaliby do schroniska a z tamtad rzut beretem do Sonnenberga i dalej miasto nie wie dlaczego szpital zadłużony wysilcie trochę swoje mózgizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Malina

  Malina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  czy CKD ruszy w ciągu najbliższych lat? podobno 60 % szpitala to nadal ruina

  Zdjęcie autora komentarza
  Eksperymenty

  Mason

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Eksperymenty na ludziach starszych przecież o nich się nikt już nie upomni. Mam nadzieje ze te mądrale z RM będą miały obowiązek przez pięć minimum lat korzystać tylko z pomocy tego kompleksu !!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobry interes nie jest zły

  Edek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  UMED dobrze kombinuje. Już teraz, gdyby policzyć całościową wartość wszystkich szpitali uniwersyteckich, jest chyba najbogatszą uczelnią w Łodzi.

  A sam pomysł jako taki nie jest zły, bo może UM...rozwiń całość

  UMED dobrze kombinuje. Już teraz, gdyby policzyć całościową wartość wszystkich szpitali uniwersyteckich, jest chyba najbogatszą uczelnią w Łodzi.

  A sam pomysł jako taki nie jest zły, bo może UM podniesie nieco jakość leczenia w oddziałach tego szpitala. Przyjdzie profesor i skończy się samowolka.zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »