Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale w Łódzkiem pilnie potrzebują krwi

Agnieszka Jasińska
Szpitale w regionie łódzkim potrzebują krwi.
Szpitale w regionie łódzkim potrzebują krwi. Dziennik Łódzki/archiwum
Sytuacja wygląda bardzo źle. Szpitale w naszym regionie potrzebują krwi. Po wakacjach zapasy się skurczyły, a chorzy czekają na pomoc.

- Pracownicy szpitala nie mają pełnego komfortu psychicznego, że uda im się na czas uzupełnić zapasy krwi - przyznaje Adrianna Sikora, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. - Na szczęście, na tę chwilę nasz szpital ma na bieżąco zabezpieczoną krew dla chorych. Jednak cały czas prosimy rodziny naszych pacjentów o pomoc.

- Bardzo potrzebujemy krwi - mówi Dariusz Diks, zastępca dyrektora do spraw opieki zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach. - Staramy się mieć zawsze rezerwę i podajemy krew pacjentom tylko w niezbędnych przypadkach. Dlatego apelujemy o oddawanie krwi.

Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Łodzi, tłumaczy, że aby oddać krew, trzeba być pełnoletnim i mieć nie więcej niż 65 lat. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości.

- Trzeba być zdrowym, nie przyjmować leków - podkreśla Włodarczyk. - Przed oddaniem krwi należy zjeść śniadanie, nie przychodzimy na czczo. Trzeba również wypić więcej płynów niż zwykle. Najlepiej, żeby to była na przykład słaba herbata, zapomnijmy o kawie.

Każda osoba przed oddaniem krwi zostanie dokładnie zbadana.

- Nie bójmy się bólu. Ukłucie boli tak jak ugryzienie komara - mówi Włodarczyk. - Krwi nie można wyprodukować, nie można jej długo magazynować. Jeśli możesz oddać, to nie zastanawiaj się. Teraz Ty możesz komuś pomóc, a w przyszłości ktoś inny pomoże Tobie. Potrzebne są wszystkie grupy krwi, ale szczególnie potrzebne są "minusy", bo je można w pewnych sytuacjach podać zamiast "plusów".

Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Jednak przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż dwa miesiące. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi, to tzw. 1 jednostka krwi. Badania potwierdziły, że oddanie do 10 proc. krwi nie powoduje szkodliwych następstw w organizmie, a 450 ml to ok. 8-9 proc.

Krew można oddać m.in. w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 17/25, w Skierniewicach przy ul. Nowobielańskiej 61, w Sieradzu przy ul. Armii Krajowej 7.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki