"Sztuczna inteligencja w służbie samorządu" i wiele innych tematów | II edycja Konferencji Samorządowej "Czas na regiON" już 24-25 maja

Akcja specjalna Konferencja Samorządowa "Czas na regiON"
W czasie Konferencji Samorządowej „Czas na regiON” jej prelegenci będą między innymi podpowiadali uczestnikom, jak najnowsze technologie z dziedziny komunikacji mogą wpływać na rozwój samorządu.

Jednym z nich będzie Szymon Mamrot, zastępca kierownika Grupy Badawczej Gospodarki Cyfrowej, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Jest on ekspertem z zakresu e-administracji i e-gospodarki. Od wielu lat zaangażowany jest też w realizację krajowych i międzynarodowych projektów związanych z rozwojem cyfrowych usług publicznych w Polsce. To koordynator krajowy ds. Jednolitego Portalu Cyfrowego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, autor publikacji naukowych z zakresu e-administracji i e-prawa.

Nowoczesne technologie mogą usprawniać pracę

- W ostatnich latach jesteśmy świadkami przyspieszonej transformacji cyfrowej polskiej administracji publicznej – zauważa Szymon Mamrot.
- Pandemia COVID-19 stanowiła punkt zwrotny w tym procesie. Samorządy lokalne, w których obywatele załatwiają większość swoich spraw, koncentrują swoje wysyłki na tym, aby umożliwić obywatelom załatwianie spraw w sposób zdalny (telefon, internet). Nowoczesne technologie takie jak sztuczna inteligencja mogą w tym pomóc. Stąd coraz więcej samorządów lokalnych wykorzystuje chatboty czy voiceboty. Ostatnie doświadczenia z Chat GPT pokazują, jak duży potencjał posiada sztuczna inteligencja, który może być także wykorzystany przez administrację publiczną. Sztuczna inteligencja oprócz tego, że może ułatwić kontakty obywatela z urzędem, może także zwiększyć efektywność działania samego urzędu. Kryzys finansowy jakiego doświadczamy powoduje, że samorządy lokalne muszą ograniczać koszty. Problemem jest także zapewnienie odpowiedniego zatrudnienia w urzędach. Dlatego ważne jest aby nowoczesne technologie usprawniały pracę urzędów. W pierwszym kroku warto byłoby wprowadzić rozwiązania, które ograniczą czy wręcz wyeliminują konieczność wykonywania przez urzędników prostych i powtarzalnych czynności. W tym celu warto zastosować technologie związane z robotyzacją procesów (Robotic Process Automation). Kolejnym krokiem byłaby automatyzacja podejmowania decyzji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. To jednak wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych narzędzi, a także analiz z zakresu prawa czy etyki.

Sprzedaż biletów trwa

Przypominamy, że II edycję Konferencji Samorządowej „Czas na regiON” zaplanowano na 24 i 25 maja w Copernicus Toruń Hotel. Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwa Rada Programowa pod kierownictwem organizatora Polska Press Grupa wraz z partnerami strategicznymi wydarzania, którymi są już tradycyjnie: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego" oraz Miasto Toruń.

Bilety na konferencję dostępne na stronie czasnaregion.pl. Zapraszamy również do jej śledzenia, ponieważ tam pojawiają się też najnowsze informacje na temat tego wydarzenia. Oprócz tego zamieszczamy je także sukcesywnie na naszych łamach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki