Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka konsumpcyjna Natalii LL

Dariusz Pawłowski
Natalia LL i jedna z jej fotografii
Natalia LL i jedna z jej fotografii Łukasz Ziętek/materiały prasowe
Do 27 stycznia można oglądać w łódzkim muzeum ms2 (ul. Ogrodowa 19) prac Natalii LL, laureatki Nagrody im. Katarzyny Kobro 2012. Jej twórczość weszła weszła do kanonu polskiej sztuki II połowy XX wieku.

Natalia LL - Natalia Lach-Lachowicz urodziła się w 1937 roku w Żywcu. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. S. Dawskiego. Od 1964 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1970 roku z Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem Dłubakiem założyła grupę i Galerię Permafo, działającą do końca 1981. Obecnie współtworzy międzynarodowy ruch sztuki feministycznej, biorąc udział w sympozjach i wystawach.

Artystka zajmuje się fotografią, rysunkiem, performance, sztuką wideo, instalacją i rzeźbą. Do jednej z najbardziej znanych realizacji Natalii LL należy kontrowersyjny cykl "Sztuka konsumpcyjna" z początku lat 70. ubiegłego wieku i o kilka lat późniejszy "Sztuka postkonsumpcyjna". Artystka pokazała modelki w zmysłowy sposób konsumujące banany, "paluszki", parówki i lody. Prace tworzą fotograficzny performance, zbliżony do narracji typu filmowego.

W latach 80. Natalia LL podejmowała zagadnienia filozoficzne, religijne czy magiczne.

- Często jako bohaterkę zdjęć umieszcza siebie samą - podkreśla Aneta Dalbiak z Muzeum Sztuki w Łodzi, którego filią jest ms2. - W swoich odważnych realizacjach łączy wątki erotyczne z osobistymi, feministyczne z politycznymi, czerpiąc też świadomie ze świata pop kultury. Jej późniejsze prace, z początku XXI wieku, komentują w indywidualny sposób ważne wydarzenia, w tym polityczne, ale artystka jest przy tym skupiona na problemach osobistych, głównie odwołując się do tradycji body-artu. Ten właśnie kierunek, obok konceptualizmu i pytań o naturę sztuki, okazał się decydujący dla jej twórczości.

Prace artystki prezentowane były na wielu ważnych wystawach sztuki w kraju i zagranicą. Znajdują się m.in. w zbiorach Frauen Museum w Bonn, Museum of Modern Art w Lubljanie, Ludwig Museum w Kolonii, International Center of Photography w Nowym Jorku czy Musée National d'Art Moderne, Centre Georges Pompidou w Paryżu.

Nagroda im. Katarzyny Kobro jest przyznawana w Łodzi od roku 2001. Jej pomysłodawcami są Józef Robakowski i nieżyjąca już Nika Strzemińska, córka Kobro i Władysława Strzemińskiego.
Wstęp na wystawę w ms2 jest bezpłatny.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki