Sztuka na wagę w byłym lumpeksie wywołała emocje

  Sztuka na wagę w byłym lumpeksie wywołała emocje

  Katarzyna Lubińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Marta Krześlak, Grzegorz Demczuk, Szmatrix oraz Dom Mody Limanka pod kuraturą Galerii Czynnej w budynku byłego lumpeksu przy Placu Wolności w Łodzi

  Marta Krześlak, Grzegorz Demczuk, Szmatrix oraz Dom Mody Limanka pod kuraturą Galerii Czynnej w budynku byłego lumpeksu przy Placu Wolności w Łodzi ©archiwum Galerii Czynna

  Łódzki Dom Mody Limanka zadrwił z zamkniętego rynku sztuki wystawiając rysunki i obrazy na sprzedaż w byłym lumpeksie na Placu Wolności.
  Marta Krześlak, Grzegorz Demczuk, Szmatrix oraz Dom Mody Limanka pod kuraturą Galerii Czynnej w budynku byłego lumpeksu przy Placu Wolności w Łodzi

  Marta Krześlak, Grzegorz Demczuk, Szmatrix oraz Dom Mody Limanka pod kuraturą Galerii Czynnej w budynku byłego lumpeksu przy Placu Wolności w Łodzi ©archiwum Galerii Czynna

  Festiwal sztuki współczesnej Blask Brzask opanował w weekend Księży Młyn, ulicę Piotrkowską i okolice. W ramach Festiwalu odbyło się 16 wydarzeń - koncertów, performansów, wystaw i instalacji. Można było usłyszeć wiele muzyki eksperymentalnej, m.in. w Hotelu Andel’s grała związana z Galerią EL performatywna grupa SoundLab Elbląg. Muzeum Kinematografii zaprezentowała się zbiorowa wystawa sztuki, podobnie było przy ul. Przędzalnianej 59, w lokalu, który jeszcze do niedawna był zwykłym mieszkaniem.

  Tam, podczas otwarcia wystawy, Grupa Kuratorki w performansie „Koncert organowy” wykorzystała dwuznaczności słów i zagrała na instrumentach w zabawny sposób imitujących ludzkie organy wewnętrzne. Galeria Czynna przejęła zaś lokal przy Placu Wolności, gdzie grupa Dom Mody Limanka postanowiła zagrać z historią tego miejsca i przeistoczyła przestrzeń po salonie odzieży używanej w Centrum Taniej Sztuki, gdzie za śmieszne pieniądze sprzedawała na wagę rysunki obrazy i rzeźby.

  - O prace poprosiliśmy znajomych i nieznajomych z ASP. Najwyraźniej wszystkim spodobał się pomysł, bo ludzie chętnie oddawali nam swoje stare prace, których już nie potrzebowali. Podczas nauki w Akademii produkuje się bardzo dużo martwych natur czy rysunków modeli, które potem idą do śmieci, albo kurzą się za szafą - wyjaśnia Tomasz Armada, jeden z artystów. Okazało się, że chętnych na takie odrzucone prace nie brakuje.

  - Akcja odbiła się szerokim echem, bardzo rozbawił nas żartobliwy komentarz znajomego, iż „to skandal, że ludzi stać na sztukę”. Jesteśmy zaskoczeni sukcesem. Czuć było prawdziwy szał zakupów - mówi Kacper Szalecki. Prace sprzedawane były na wagę i ceny rysunków zaczynały się już od 50 groszy, a do dyspozycji klientów były dwie przymierzalnie.  - Wszyscy wiemy, że obraz powinien przede wszystkim pasować do koloru kanapy i zasłon. Dlatego zorganizowaliśmy przymierzalnie, a w nich kanapy, każda w innym stylu. Można było powiesić tam obraz i zastanowić się, czy będzie pasował do naszego wnętrza - wyjaśnia Sasa, która podczas akcji stała na kasie. Zebrane pieniądze artyści przeznaczyli na Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej. Na piętrze dawnego lumpeksu można było znaleźć więcej nawiązań do historii tego miejsca - grupa Szmatrix wystawiała białe t-shirty, na które naszyto metki znanych marek, a obok Grzegorz Demczuk prezentował rzeźby z ubrań, które zastygły jakby na niewidzialnych ludziach. W piwnicy zaś Marta Krześlak stworzyła hawajskie solarium przeistaczając stare, przerażające pomieszczenia w strefę relaksu. Wszystkie atrakcje pojawiły się tylko na czas Festiwalu Blask Brzask.

  - Cieszymy się, że przyszło dużo osób z ulicy, którzy zwykle wybierają raczej galerie handlowe, a nie sztuki. Wiele osób pytało, czy powtórzymy akcję, bo bardzo podobał im się pomysł i to, że mogli nie wydając zbyt wiele kupić prace naprawdę niezłych artystów. Jednak nie planujemy otwierać Centrum Taniej Sztuki na stałe, bo nie o to nam chodzi, zrobiliśmy to w formie performansu - wyjaśnia Sasa. Jednak nie wszyscy byli zachwyceni pomysłem:

  - Kiedy zapraszałem przechodniów do środka, jedna pani odburknęła: Tania sztuka? Ja kupuję tylko drogą! - śmieje się Tomasz Armada.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Swietneee

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Prawdziwy performance i skecz !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzeczywiście, to skandal jak plebs stać na kupowanie sztuki

  jak można było do tego dopuścić (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  poprzewraca się takim w głowach i będą chcieli złotych mercedesów i sedesów, pałaców, jachtów a to towar wbrew pozorom reglamentowany i przysługuje wybranym.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na prowincji koteria trzyma się mocno

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A feeee plebssss....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To miasto jest jednym wielkim rakiem.

  Przykro patrzeć co się tu dzieje. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo