Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Sztuki i sztuczki”, czyli teatralny rewers Andrzeja Barta

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Książka ukazała się w Narodowym Centrum Kultury
Książka ukazała się w Narodowym Centrum Kultury materiały promocyjne
Pięć tekstów dramatycznych związanego z Łodzią pisarza i jej ambasadora w kraju, Andrzeja Barta, ukazało się właśnie w jednym tomie.

Pięć dramatów, od odtworzonej po latach niemal młodzieńczej sztuki o tytule „Pan i sługa” po najświeższą „Owację na stojąco”, znaleźć można w tomie „Sztuki i sztuczki”. Choć odległe w czasie, łączy je tematyka - rozważania nad egzystencją, rolą i losem artysty, nawiązania do historii Polski.

Przez ostatnie lata właśnie z teatrem najmocniej związany był Andrzej Bart. Z powodzeniem mającym odzwierciedlenie w nagrodach, np. na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” (w roku 2011 - za „Boulevard Voltaire” m.in. z Januszem Gajosem, w 2013 roku - „Bezdech”). Obie sztuki zrealizowane zostały najpierw jako słuchowiska Teatru Polskiego Radia (w reżyserii autora), potem w Teatrze TV. Z tymi to dwoma zjawiskami i obliczami teatru Bart ceni sobie współpracę najbardziej, we współczesnym krajowym teatrze postdramatycznym dostrzegając jałowość, a u jego realizatorów bezsilność. Zaś teatr radiowy bezlitośnie obnaża braki reżysera i aktorów.

Od lat trwają przygotowania do ekranizacji głośnej powieści Barta „Fabryka muchołapek”, której bohaterem jest m.in. Chaim Rumkowski, podczas wojny kontrowersyjny prezes Starszeństwa Żydów w getcie w Łodzi. Wniosek trafił do PISF-u, a reżyserować ma Bart.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki