Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szusza w powiecie zduńskowolskim. Komisje gminne szacują szkody

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Pixabay
We wszystkich gminach powiatu zduńskowolskiego powołane zostały komisje, które szacują szkody spowodowane suszą.Teren powiatu został uznany za zagrożony wystąpieniem suszy przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Rolnicy, których szkody zostaną potwierdzone przez komisje mogą liczyć na kredyty klęskowe.

W powiecie zduńskowolskim gminy Zduńska Wola oraz Szadek wnioski przyjmowane są do 12 lipca. Do 20 lipca przyjmują jeszcze wnioski o oszacowanie szkód spowodowanych suszą w gminie Zapolice.

Na razie w Zapolicach zgłoszeń jest niewiele. Komisja obecnie ma do sprawdzenia wnioski z dwóch gospodarstw.

W gminie Zduńska Wola do środy złożono 6 wniosków, ale już oszacowane zostały dwa. Zgłoszono szkody dotyczą zbóż - żyta ozimego i mieszkanki zbóż oraz pszenżyta. Komisja stwierdziła wystąpienie szkód na około 4 ha upraw.

Najwięcej wniosków spłynęło od rolników z gminy Szadek. Przyjęto ich około 40. Komisja powołana przez burmistrza zdążyła odwiedzić 4 gospodarstwa.

Zagrożenie suszą w powiecie zduńskowolskim instytut z Puław stwierdził w okresie od 1 kwietnia do 20 czerwca. Na naszym obszarze dotyczy zbóż ozimych i jarych oraz krzewów owocowych i roślin strączkowych na glebach kategorii pierwszej, czyli bardzo lekkich: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty i piasek słabo gliniasty pylasty.

Instytut z Puław ustala tzw. Klimatyczny Bilans Wodny. Określa on skalę niedoboru wody na danym obszarze. Zagrożenie susza występuje dla gleb lekkich przy wartości od około minus 160 do około minus 170.

Średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -174,5 mm.

Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród wszystkich monitorowanych upraw:

zbóż jarych,
zbóż ozimych,
roślin bobowatych,
krzewów owocowych,
warzyw gruntowych,
truskawek
tytoniu,
drzew owocowych,
rzepaku i rzepiku,
kukurydzy na ziarno,
kukurydzy na kiszonkę,
chmielu
ziemniaka
buraka cukrowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki