MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tabletka "dzień po" - cztery apteki w Łódzkiem już podpisały umowy na realizację programu antykoncepcji awaryjnej. Gdzie można szukać pomocy

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Cztery apteki w województwie łódzkim już podpisały umowy z NFZ i mogą oferować swoim klientkom poradę farmaceutyczną w ramach której kobieta, która ukończyła 15 lat, będzie mogła otrzymać tabletkę "dzień po"
Cztery apteki w województwie łódzkim już podpisały umowy z NFZ i mogą oferować swoim klientkom poradę farmaceutyczną w ramach której kobieta, która ukończyła 15 lat, będzie mogła otrzymać tabletkę "dzień po" Pixabay
Cztery apteki w województwie łódzkim już podpisały umowy z NFZ i mogą oferować swoim klientkom poradę farmaceutyczną w ramach której kobieta, która ukończyła 15 lat, będzie mogła otrzymać tabletkę "dzień po". Kobieta będzie mogła skorzystać z antykoncepcji awaryjnej tylko raz w miesiącu. Wspomniane tabletki nie są refundowane. Kosztują 100 lub 150 zł.

Cztery apteki w Łódzkiem już gotowe

W naszym regionie do pilotażowego programu antykoncepcji awaryjnej, który jest realizowany od 2 maja, zgłosiło się 16 aptek. Cztery z nich już podpisały umowy i mogą udzielać porady farmaceutycznej. Są to Apteka Farm-Med 2 w Łodzi, Dobra Apteka w Pabianicach, Apteka Miła w Radomsku oraz Apteka Miła w Gomunicach. Za poradę farmaceuty NFZ zapłaci aptece 50 zł.
Udział aptek w pilotażu jest dobrowolny – apteki mogą do niego przystąpić, ale nie muszą. Część farmaceutów nie zdecyduje się na wzięcie udziału w programie ze względów światopoglądowych.

Po tabletkę z dokumentem

Aby otrzymać tzw. tabletkę dzień po kobieta musi mieć skończone 15 lat. Do chwili skończenia 18 lat, nastolatka na taką rozmowę z farmaceutą musi przyjść z opiekunek prawnym. Farmaceuta może zweryfikować wiek na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Przed wydaniem recepty ma przeprowadzić wywiad z pacjentką, aby się upewnić czy wydanie leku jest uzasadnione. Rozmowa-wywiad ma się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu, pokoju opieki farmaceutycznej. Farmaceuta zapyta klientkę m.in. o przyjmowane leki (przyjmując niektóre kobieta nie powinna zachodzić w ciążę, inne mogą osłabiając skuteczność działania tabletki "dzień po".

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pacjentka nie przychodzi po receptę tylko na rozmowę - wyjaśnia Łukasz Konka, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi. - Farmaceuta po przeprowadzeniu wywiadu decyduje, czy ma wystawić receptę farmaceutyczną, czy też nie. Przeprowadzenie wywiadu i wystawienie recepty będzie odnotowane na portalu gabinet.gov.pl. Receptę farmaceutyczną będzie można zrealizować tylko w aptece, w której została wystawiona.

100 zł za tabletkę

Farmaceuci mogą wystawiać recepty farmaceutyczne na antykoncepcję awaryjną, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu (nie jest to środek wczesnoporonny). Ten rodzaj antykoncepcji może być stosowany tylko w nagłych przypadkach. Nie jest i nie może być alternatywą wobec standardowej i stale stosowanej antykoncepcji.

W Polsce do obrotu dopuszczone są cztery leki zawierające octan uliprystalu. W zależności od producenta kosztują od 100 do 150 zł. Lek jest pełnopłatny.

W aptece w której jestem kierownikiem w ubiegłym roku zrealizowano siedem recept wystawionych przez lekarz na tabletkę "dzień po" - mówi Łukasz Konka, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki