Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnica kościoła świętej Anny w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Kościół pw. św. Anny został zbudowany w 1905 roku w stylu neoromańskim
Kościół pw. św. Anny został zbudowany w 1905 roku w stylu neoromańskim Łukasz Kasprzak
Nowe ustalenia pozwalają przypuszczać, że brama przed kościołem św. Anny na Zarzewie nie pochodzi z pałacu Scheiblerów w Kwietnie na Śląsku.

Wiele emocji wzbudziły nasze teksty o okazałej bramie przy kościele św. Anny, który wpisano do rejestru zabytków. Znawca dawnej Łodzi, senator Ryszard Bonisławski, przypuszcza, że jest to brama barokowa z pałacu Scheiblerów w Kwietnie na Śląsku. Pochodzi z XVII lub XVIII wieku, o czym mają świadczyć ubytki po ostrzeniu szabel przez wojsko. Rodzina „króla bawełny” podczas remontu lub rozbudowy śląskiej rezydencji miała podarować ją parafii w Łodzi.

Z tą opinią nie zgodził się nasz Czytelnik, Ramo Olejnik. Łodzianin po wojnie mieszkał w pobliżu kościoła pw. św. Anny i doskonale pamięta, że na bramie z piaskowca parafianie ostrzyli swoje noże kuchenne.

W tej sytuacji sprawę zbadał szczegółowo Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, który zrobił kwerendę i w ostatnim czasie dokonał ważnych ustaleń.

Kościół św. Anny w Łodzi. Na bramie świątyni ostrzono szable czy... noże kuchenne?

Łódzki kościół pw. św. Anny, jako filia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego (przy ulicy Sienkiewicza), został zbudowany w 1905 roku w stylu neoromańskim. Cztery lata później ustanowiono tam samodzielną parafię. Pierwszym proboszczem został ksiądz Władysław Wyrzykowski.

Nowy proboszcz otrzymał zgodę na budowę trzypiętrowej kamienicy przy ulicy Wacława, która stoi do dzisiaj. Autorem projektu był architekt Romuald Miller, który zaprojektował również plebanię.

Kościół św. Anny w Łodzi oficjalnie zabytkiem [ZDJĘCIA]

Oba budynki były w stylu neobarokowym, ale w przypadku plebani inwestorzy zrealizowali tylko część zaprojektowanych, dekoracji. W tym czasie powstała brama, której projektu jak dotąd nie udało się odnaleźć. Pochodzi ona z tego okresu, co kamienica i plebania. To oznacza, że i ją zbudowano w stylu neobarokowym.

- Całkowitej pewności nie mamy, ale wszelkie przesłanki wskazują na to, że bramę zbudowano na miejscu w Łodzi. Nie sprowadzono jej ze Śląska. Tym bardziej, że pałac Scheiblerów w Kwietnie pochodzi z przełomu lat 1891-92 i nic nie wskazuje na to, żeby przedtem znajdowała się tam jakaś inna rezydencja z bramą barokową - mówi Piotr Ugorowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki