5/7
O Łysej Górze od zawsze krążyły tajemnicze legendy o czarnej...
fot. slawojar, CC BY-SA 3.0

Niepokojąca Łysa Góra

O Łysej Górze od zawsze krążyły tajemnicze legendy o czarnej magii, sabatach i czarownicach. Co ciekawe, najprawdopodobniej było to rzeczywiście miejsce pogańskiego kultu. To drugi najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Na szczycie znajduje się Sanktuarium, które ufundował według legendy Bolesław Chrobry, a według historyków Krzywousty na początku XII w.

Łysa Góra to wyjątkowe miejsce na mapie pogańskiej Polski, bo stykają się na niej dwie kultury. Sanktuarium zostało wzniesione najprawdopodobniej po to, aby oderwać miejscowych od swoich dawnych praktyk. Kościół wybudowano na terenie, który prawdopodobnie służył do pogańskich obrzędów.

Dookoła szczytu znajduje się starożytny wał kultowy, podobny do tego na Ślęży. Jest podzielony na dwa łuki i ma łączną długość 1,5 km. W Górach Świętokrzyskich znajdziecie więcej takich śladów – na Górze Grodowej, Zamkowej, Witosławskiej i Dobrzeszowskiej, choć to Łysa Góra jest spośród nich najpopularniejsza.




Fot. slawojar, CC BY-SA 3.0

6/7
Według średniowiecznych kronik w Wolinie na Pomorzu...
fot. Radosław Drożdżewski, CC BY 3.0

Tajemnicza Wyspa Wolin

Według średniowiecznych kronik w Wolinie na Pomorzu znajdowała się niegdyś kącina, czyli słowiańska świątynia. Nie wiemy, komu oddawano tu cześć, natomiast według dawnych kronik czczono tu tajemniczą świętą włócznię o magicznej mocy. Świątynia miałaby znajdować się w południowej części miasta.

Rzeczywiście archeolodzy znaleźli tu miejsce, w którym kiedyś prawdopodobnie stała świątynia. Odkryto w nim drobne kości, ceramikę, a także miejsca, gdzie wbijano kiedyś słupy, być może rytualne. W pobliżu Wolina miała się również znajdować osada Wikingów – Jomsborg.

W Wolinie jest też Wzgórze Wisielców – na tym wzniesieniu o dość przerażającej nazwie odnaleziono średniowieczne kurhany z grobami różnych kultur, bo w mieście niegdyś mieli żyć zarówno Słowianie, jak i Wikingowie, a potem chrześcijanie niemieccy. Chowano tu więc i prochy i szkielety.

Dzisiaj w Wolinie znajduje się skansen Centrum Słowian i Wikingów, gdzie możecie zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznej wioski. Co roku odbywa się tu też Festiwal Słowian i Wikingów, który przyciąga entuzjastów z całej Europy. Rekonstrukcje dawnych wydarzeń mogą przywrócić w to miejsce pogańskiego ducha dawnej Polski.




Fot. R. Drożdżewski, CC BY 3.0

7/7
Zapraszamy na wycieczkę po Polsce śladami kamiennych kręgów,...
fot. Merlin, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Gdzie w Polsce znajdują się miejsca kultu dawnych pogan? Przedstawiamy najbardziej niezwykłe z nich

Zapraszamy na wycieczkę po Polsce śladami kamiennych kręgów, idoli i świętych gór - do miejsc, gdzie dawni poganie spotykali swoich bogów.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Ile pieniędzy dać na pierwszą komunię w 2024 r.? Takie kwoty trafią do kopert

Ile pieniędzy dać na pierwszą komunię w 2024 r.? Takie kwoty trafią do kopert

Droga Światła, pielgrzymka do Łagiewnik i Parzna

Droga Światła, pielgrzymka do Łagiewnik i Parzna

Polecamy

Tych piłkarzy ŁKS Łódź trzeba zatrzymać w Ekstraklasie. LISTA

Tych piłkarzy ŁKS Łódź trzeba zatrzymać w Ekstraklasie. LISTA

Matura 2024 w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi ZOBACZ ZDJĘCIA I FILM

Matura 2024 w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi ZOBACZ ZDJĘCIA I FILM

Maturzyści XLVII LO i XXVI LO zdają egzamin maturalny z języka polskiego

Maturzyści XLVII LO i XXVI LO zdają egzamin maturalny z języka polskiego