Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak 100 lat temu wyglądały polskie szpitale i leczenie w nich. Zobacz archiwalne fotografie

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Pobyt w szpitalu nie należy do przyjemnych i każdy z nas chce o uniknąć. Jako pacjenci narzekamy na stan naszych szpitali, na długie oczekiwania na badania. A jak wyglądały polskie szpitale 100 lat temu? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Pobyt w szpitalu nie należy do przyjemnych i każdy z nas chce o uniknąć. Jako pacjenci narzekamy na stan naszych szpitali, na długie oczekiwania na badania. A jak wyglądały polskie szpitale 100 lat temu? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pobyt w szpitalu nie należy do przyjemnych i każdy z nas chce o uniknąć. Jako pacjenci narzekamy na stan naszych szpitali, na długie oczekiwania na badania. A jak wyglądały polskie szpitale 100 lat temu? Zobaczcie w galerii.

Historia najstarszego polskiego szpitala

W Polsce już w XIII wieku w największych miastach zaczęły powstawać szpitale, które były zakładane najczęściej przez zakony. W XIV wieku powstawały tak zwane parafie szpitalne z własnym kościołem i odrębnym uposażeniem. Taki właśnie szpital został ufundowany w Bieczu w 1395 przez królową Jadwigę. W mieście liczącym ponad 3000 mieszkańców taka instytucja okazała się niezbędna. W dokumencie z 25 lipca 1395 roku z Krakowa napisano, że królowa Jadwiga zgadza się na budowę szpitala, uwalnia od podatków dwa łany pod miastem i folwark w Libuszy z trzema stawami rybnymi stanowiące uposażenie, a nadto ofiaruje pod szpital plac koło murów, gdzie niegdyś stał zamek, zniszczony w czasie pożaru w 1388 roku. Szpital Szpital Świętego Ducha w Bieczu działał już w 1399 roku. Następni królowie zwiększają uposażenie szpitala. Uposażenie to było jednym z najbogatszych w kraju.

W 1837 roku kościół świętego Ducha został rozebrany. Natomiast w XIX wieku szpital został odremontowany i służył do 1950 roku. Następnie został przekazany szkole średniej na internat dla chłopców. Po wybudowaniu nowego gmachu liceum budynek opuszczono i zaczął popadać w ruinę. W latach 80. XX wieku próbowano go remontować, jednak remont został przerwany ze względu na zmiany polityczne w Polsce. Dewastacja w latach 1991-1997 doprowadziła do tego, że zachowane zostały tylko mury i dach.

Dzisiejsze szpitale kojarzą nam się z wielkimi budynkami podzielonymi na pawilony i skrzydła, niekończącymi się korytarzami. Zmieniają się na naszych oczach. Czyste i zadbane sale chorych, najnowocześniejsza aparatura i sprzęt medyczny to standard. A czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak wyglądały polskie szpitale 100 lat temu, w jakich warunkach przebywali pacjenci, jak wyglądały sale operacyjne. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki