Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak kiedyś składano sobie życzenia. Archiwalne pocztówki bożonarodzeniowe z lat 50-70

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Przejdź na kolejny slajd, by oglądać dalej!Zobacz również: Ferie sprzed lat: Zabawy z czasów PRL. Pamiętacie te zabawy i zabawki z czasów PRL? Zabawy w latach 80. Zabawki w latach PRL-uNa święta: Przepisy na 12 potraw na wigilijnym stole. Gessler, Makłowicz, Wachowicz, Brodnicki, Okrasa, Starmach polecają swoje świąteczne przepisy
Przejdź na kolejny slajd, by oglądać dalej!Zobacz również: Ferie sprzed lat: Zabawy z czasów PRL. Pamiętacie te zabawy i zabawki z czasów PRL? Zabawy w latach 80. Zabawki w latach PRL-uNa święta: Przepisy na 12 potraw na wigilijnym stole. Gessler, Makłowicz, Wachowicz, Brodnicki, Okrasa, Starmach polecają swoje świąteczne przepisy Natalia Zwolińska
Kartka pocztowa, zwana pocztówką, w ubiegłym wieku była główną formą przesyłania sobie życzeń bożonarodzeniowych. Jak wyglądały te kartki? Jakie życzenia sobie składano? Zobaczcie w galerii.

Świąteczna kartka pocztowa

W dobie internetu, MMS-ów, SMS-ów i telefonów zapomnieliśmy już o wysyłaniu kartek bożonarodzeniowych. Nawet wyjeżdżając na wakacje nie korzystamy z widokówek. Najczęściej robimy zdjęcia i wysyłamy je znajomym. A jeszcze częściej wrzucamy takie zdjęcia na portal społecznościowy. Podobnie z życzeniami świątecznymi.

Jednak w ubiegłym wieku prześcigano się w wyborze najpiękniejszej kartki bożonarodzeniowej. W latach 50. i 60. kartki świąteczne były kopiami ręcznie rysowanych obrazków. Od połowy lat 70. zaczęła się już typowa produkcja kart świątecznych. Oczywiście z motywami kojarzącymi się z Bożym Narodzeniem.

Historia pocztówki

Pierwszą kartkę pocztową wysłano już w 1840 roku. Wysłał ją Theodore Hook, pisarz angielski, co ciekawe - sam do siebie. Natomiast 1 października 1869 roku ukazała się pierwsza "odkrytka", jak wtedy nazywano pocztówki. W Polsce długo szukano odpowiedniego określenia na kartonik z obrazkiem, na którym wysyłano korespondencję. 27 listopada 1900 roku, Henryk Sienkiewicz zgłosił słowo "pocztówka" w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną. Do dzisiaj używamy tego określenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki