MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak się robi święta! Prezenty dla mieszkańców łódzkich DPS-ów i pląsy klaunów

Piotr Jach
Piotr Jach
Mieszkańców łódzkiego Domu Pomocy Społecznej nr 6 przy ul. Złotniczej święty Mikołaj z prezentami odwiedził w tym roku wcześniej. Towarzyszyli mu weseli klauni, którzy tańcem i bańkami mydlanymi wnieśli odrobinę radości w życie seniorów zamkniętych w placówce, nad którą zawisły ciemne chmury – 6 pensjonariuszy zaraziło się koronawirusem. Nie wiadomo jeszcze, czy zarażonych nie ma więcej. Dziś testom na Covid-19 mieli zostać poddani wszyscy pensjonariusze i pracownicy.

Najpóźniej w poniedziałek 1700 gwiazdkowych paczek trafi też do pozostałych dwunastu DPS-ów w Łodzi. Wszystko dzięki akcji zainicjowanej przez radnego Rady Miejskiej w Łodzi Roberta Pawlaka, który z grupą znajomych (Anną Kacprowską, Przemkiem Ledzianem, Witoldem Michalakiem i Dariuszem Ziembą) postanowił spełnić świąteczne marzenia seniorów. Poprosił łódzkie DPS-y o listy do św. Mikołaja od mieszkańców. Przyszło ich trochę ponad sto, choć w 13 placówkach w mieście przebywa ok. 1700 osób – nie wszyscy byli w stanie napisać. Ale wszyscy dostaną prezenty. Na ogłoszoną w tym celu zbiórkę odzew był lawinowy.

- Łodzianie zasypali nas upominkami, zasypali nas wpłatami pieniężnymi, dzięki czemu niezależnie od tego, czy ktoś napisał list, czy nie, dostanie swoją paczkę – mówi radny Pawlak. - Autorzy listów otrzymają to, o co prosili. To były prozaiczne rzeczy: kawa, herbata, czekolada, jakiś wafelek, landrynki. Oprócz tych wymarzonych prezentów w paczkach poza słodyczami będą też kosmetyki: szampony, żele do kąpieli.


W zbiórce bardzo pomogła Rada Osiedla Chojny-Dąbrowa, która wsparła akcję kwotą 7 tysięcy złotych, co umożliwiło osiągnięcie celu, jakim było zebranie kwoty 25 tys. zł - tyle było potrzeba, żeby paczki świąteczne dostali wszyscy.

Przekazanie darów placówce z ul. Złotniczej, co symbolicznie zakończyło przedświąteczną akcję, musiało odbyć w sposób symboliczny. Z powodu stwierdzonych w placówce zakażeń koronawirusem bezpośredni kontakt z mieszkańcami nie wchodzi w grę. Prezenty spoczęły więc u drzwi, a w ogrodzie DPS-u dla seniorów wystąpili wolontariusze Fundacji Dr Clown. Uśmiechy rozjaśniły twarze wszystkich.

– Pamiętajcie, że nie jesteście sami – wołał do seniorów na pożegnanie radny Pawlak.


Inspiracją dla radnego Pawlaka i jego znajomych była głośna pod koniec listopada akcja pani Soni Bzikowskiej z Łodzi, która przeczytawszy w mediach społecznościowych o bardzo prozaicznych marzeniach mieszkańców DPS przy ul. Rudzkiej (ketchup pikantny, tabliczka czekolady, białe skarpetki i getry, dezodorant, paczka kawy czy słoiczek z tartym chrzanem) zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy na ich realizację. Zebrała ponad 90 tys. zł, co pozwoliło nie tylko ufundować gwiazdkowe wymarzone prezenty seniorom z placówki przy Rudzkiej, ale też zapewnić im paczki na święta. Za resztę kwoty ze zbiórki pani Sonia - w porozumieniu z dyrekcją DPS-u - doposażyła dom w dodatkowe wyposażenie zewnętrznej siłowni DPS-u, choinkę z zewnętrznym oświetleniem, instrumenty muzyczne, specjalną wannę, fotel masujący dla podopiecznych oraz podstawową aparaturę medyczną.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak się robi święta! Prezenty dla mieszkańców łódzkich DPS-ów i pląsy klaunów - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki