MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takimi pieniędzmi więcej nie zapłacisz w sklepach w 2024 roku! Nowe przepisy wymiany pieniędzy weszły od stycznia 17.07.2024

MK
Wideo
od 16 lat
W 2024 roku obowiązują przepisy dotyczące wymiany pieniędzy. Banknoty używane obecnie wydane są bezterminowo, ale są sytuacje, w których tracą one swoją wartość i ważność. Pieniądze są pełnoprawnym środkiem płatniczym, chyba że zostaną zniszczone. Zobacz, kiedy musimy wymienić pieniądze.

Jakimi pieniędzmi nie zapłacisz?

Obecnie w Polsce używamy pieniędzy, które do obiegu wprowadzono 1 stycznia 1995 roku, a od 7 kwietnia 2017 funkcjonują banknoty w odświeżonej szacie graficznej. Obie wersje banknotów są równocześnie w obiegu i są bezterminowo ważnym środkiem płatniczym w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdym pieniądzem możemy zapłacić, kiedy jest on zniszczony lub uszkodzony.

Sprawdź, jakie pieniądze musisz wymienić

Sprzedawca lub kasjer w sklepie ma prawo nie przyjąć od nas uszkodzonego banknotu, podobnie my możemy odmówić przyjęcia banknotów, które uległy uszkodzeniu. To posiadacz banknotu musi wiedzieć, co z nim zrobić i na nim ciąży obowiązek wymiany zniszczonych pieniędzy.

Jakie pieniądze wychodzą z obiegu?

Pieniądze, które aktualnie są używane jako środek płatniczy w Polsce są bezterminowo ważne, jednak należy mieć na uwadze, że nie każdym banknotem możemy zapłacić. Zniszczone banknoty, których może nie przyjąć bankomat lub sprzedawca w kasie

Wymianie podlegają banknoty podarte, postrzępione, odbarwiona, sprane, przedarte, uszkodzone, zabrudzone, posklejane, zaplamione. Takie pieniądze powinniśmy wymienić w kasie dowolnego banku.

W przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP.

Pieniądze to środek płatniczy, którego używamy na co dzień. Choć często płacimy bezgotówkowo to nadal w wielu sytuacjach przydają nam się pieniądze. Przy okazji pieniędzy w formie fizycznej warto wiedzieć o kilku ważnych zasadach dotyczących ważności i wartości pieniędzy.

Takimi pieniędzmi więcej nie zapłacisz w sklepach w 2024 rok...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki