Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taniej z kartą seniora w ręku. Sprawdź, jaka Ci się należy

Andrzej Gębarowski
Posiadacze miejskiej karty seniora mogą korzystać z ofert, ulg, zniżek i promocji, które są przygotowane dla nich przez instytucje oraz firmy
Posiadacze miejskiej karty seniora mogą korzystać z ofert, ulg, zniżek i promocji, które są przygotowane dla nich przez instytucje oraz firmy Fot. 123rf
Zniżki w sklepach, punktach usługowych, instytucjach kultury - coraz więcej miast oferuje seniorom specjalne karty, które uprawniają do rabatów.

Niektóre miasta przystąpiły do ogólnopolskiego programu Karta Seniora (organizatorem jest Stowarzyszenie MANKO z Krakowa), inne zaś tworzą lokalne programy dla swoich starszych mieszkańców. W takim przypadku każdy urząd miasta i gminy samodzielnie ustala dostępne rabaty lub zniżki, podpisując odpowiednie umowy z partnerami.

Po karty seniora należy udać się do urzędu miasta i gminy. W wielu przypadkach bezpośrednim wydawcą kart są stowarzyszenia lub inne organizacje senioralne, które wygrały przetarg na ich wydawanie i przygotowanie. Karty wydawane są przeważnie dla osób w wieku 60 plus  i są imienne, tzn. że nie można ich przekazywać innym osobom. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy (wniosek) o wydanie karty, wypełnić go i oddać do urzędu. Terminy wydawania kart seniorów są podawane w urzędach gmin.

Ogólnopolska Karta Seniora

Każdy senior, który skończył 60 lat może bezpłatnie wyrobić sobie Ogólnopolską Kartę Seniora. Wystarczy, że przystąpi do Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora, wypełniając formularz zgłoszeniowy. W wybranych miastach karty wydawane są na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora, na targach i wydarzeniach dla seniorów, a także w siedzibach gmin w miastach, które przystąpiły do programu.

Formularz można samodzielnie pobrać ze strony www.glosseniora.pl, wypełnić i przesłać na adres al. J. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem (12) 429 37 28.

Karta umożliwia korzystanie ze zniżek w rozmaitych punktach, instytucjach i ośrodkach zdrowia. Takich punktów jest już ponad 1.500, a z każdym dniem ta liczba rośnie. Do Ogólnopolskiej Karty Seniora przystąpiło już ponad 90 gmin w całej Polsce, korzysta z niej ponad 150 tysięcy osób. Jednym z większych miast, które do niej ostatnio przystąpiły, są Kielce. Miastami partnerskimi są również: Andrychów, Ciechanów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Sandomierz, Piaseczno, Zgierz.

Miejskie karty seniora

W wielu miastach Polski wprowadzono odrębne, miejskie karty seniora, do których uprawnione są osoby w wieku 60 plus lub 65 plus. Częstym warunkiem uzyskania takiej karty jest zamieszkiwanie na terenie danego miasta czy gminy.

Posiadacze miejskiej karty seniora mogą korzystać z ofert, ulg, zniżek i promocji, które są przygotowane dla nich przez instytucje oraz firmy. Wystarczy, że okażą kartę w punktach wskazanych przez partnerów projektu. Wśród już zgłoszonych partnerów znajdują się przychodnie rehabilitacyjne, restauracje, ośrodki sportowo - rekreacyjne, ośrodki wypoczynkowe i wiele innych. Z reguły kartę uzyskuje się na podstawie dowodu osobistego; jest ona bezterminowa i bezpłatna.

Przykładowo na stronie www.seniorzy.#uml.lodz.pl można sprawdzić, jak wysokie są zniżki i w jakich miejscach obowiązują. Wystarczy kliknąć w zakładkę Miejska Karta Seniora, a następnie wybrać interesującą nas dziedzinę, np. „Sport i rekreacja”, „Kina, muzea, teatry” lub „Zdrowie”. Podobnie jest w innych miastach.

Przykłady z Pomorza: w Gdyni od końca 2016 roku działa projekt Karta Seniora Plus, skierowany do wszystkich mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat. Wachlarz usługodawców gwarantuje zniżki w niektórych punktach gastronomicznych, salonach fryzjerskich czy centrach medycznych. Zniżki obejmują także kina, teatry i muzea. W niektórych przypadkach promocje sięgają nawet 30 proc.

W Sopocie starsi mieszkańcy mają do dyspozycji Kartę Sopocką. Upoważnia ona do skorzystania ze zniżek w blisko stu obiektach, m.in. lokalach gastronomicznych, obiektach kulturalnych, sportowych oraz usługowych - w tym usług medycznych w wybranych placówkach.

W Gdańsku nie ma typowej Karty Seniora, pakiet dedykowany tej grupie zawiera jednak Karta Mieszkańca. Pakiet seniora zawarty aktualnie na karcie jest sukcesywnie rozbudowywany o usługi dla grupy 55+. Wyrobienie karty mieszkańca kosztuje 1 zł.

Wojewódzkie karty

Karty obejmują niekiedy większy terytorialnie niż jedno, choćby nawet duże miasto. Na przykład na Śląsku funkcjonuje Śląska Karta Seniora, do której uprawnione są osoby w wieku 60 plus. Jest to oferta specjalnych usług, ulg oraz szczególnych uprawnień pozwalających na udostępnienie instytucji kultury, rekreacji i edukacji. Śląska Karta Seniora upoważnia m.in. do zniżek w takich instytucjach jak: Filharmonia Śląska, Muzeum Śląskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie czy Opera Śląska w Bytomiu.

W styczniu br. wydano pierwsze karty seniora województwa łódzkiego. Ich posiadacze mogą liczyć na wiele ulg, m.in. w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Karta seniora województwa łódzkiego należy się każdemu mieszkańcowi regionu, który ukończył 60. rok życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki