Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taniej z kartą seniora w ręku. Sprawdź, jaka Ci się należy

Andrzej Gębarowski
Posiadacze miejskiej karty seniora mogą korzystać z ofert, ulg, zniżek i promocji, które są przygotowane dla nich przez instytucje oraz firmy
Posiadacze miejskiej karty seniora mogą korzystać z ofert, ulg, zniżek i promocji, które są przygotowane dla nich przez instytucje oraz firmy Fot. 123rf
Zniżki w sklepach, punktach usługowych, instytucjach kultury - coraz więcej miast oferuje seniorom specjalne karty, które uprawniają do rabatów.

Niektóre miasta przystąpiły do ogólnopolskiego programu Karta Seniora (organizatorem jest Stowarzyszenie MANKO z Krakowa), inne zaś tworzą lokalne programy dla swoich starszych mieszkańców. W takim przypadku każdy urząd miasta i gminy samodzielnie ustala dostępne rabaty lub zniżki, podpisując odpowiednie umowy z partnerami.

Po karty seniora należy udać się do urzędu miasta i gminy. W wielu przypadkach bezpośrednim wydawcą kart są stowarzyszenia lub inne organizacje senioralne, które wygrały przetarg na ich wydawanie i przygotowanie. Karty wydawane są przeważnie dla osób w wieku 60 plus  i są imienne, tzn. że nie można ich przekazywać innym osobom. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy (wniosek) o wydanie karty, wypełnić go i oddać do urzędu. Terminy wydawania kart seniorów są podawane w urzędach gmin.

Ogólnopolska Karta Seniora

Każdy senior, który skończył 60 lat może bezpłatnie wyrobić sobie Ogólnopolską Kartę Seniora. Wystarczy, że przystąpi do Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora, wypełniając formularz zgłoszeniowy. W wybranych miastach karty wydawane są na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora, na targach i wydarzeniach dla seniorów, a także w siedzibach gmin w miastach, które przystąpiły do programu.

Formularz można samodzielnie pobrać ze strony www.glosseniora.pl, wypełnić i przesłać na adres al. J. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem (12) 429 37 28.

Karta umożliwia korzystanie ze zniżek w rozmaitych punktach, instytucjach i ośrodkach zdrowia. Takich punktów jest już ponad 1.500, a z każdym dniem ta liczba rośnie. Do Ogólnopolskiej Karty Seniora przystąpiło już ponad 90 gmin w całej Polsce, korzysta z niej ponad 150 tysięcy osób. Jednym z większych miast, które do niej ostatnio przystąpiły, są Kielce. Miastami partnerskimi są również: Andrychów, Ciechanów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Sandomierz, Piaseczno, Zgierz.

Miejskie karty seniora

W wielu miastach Polski wprowadzono odrębne, miejskie karty seniora, do których uprawnione są osoby w wieku 60 plus lub 65 plus. Częstym warunkiem uzyskania takiej karty jest zamieszkiwanie na terenie danego miasta czy gminy.

Posiadacze miejskiej karty seniora mogą korzystać z ofert, ulg, zniżek i promocji, które są przygotowane dla nich przez instytucje oraz firmy. Wystarczy, że okażą kartę w punktach wskazanych przez partnerów projektu. Wśród już zgłoszonych partnerów znajdują się przychodnie rehabilitacyjne, restauracje, ośrodki sportowo - rekreacyjne, ośrodki wypoczynkowe i wiele innych. Z reguły kartę uzyskuje się na podstawie dowodu osobistego; jest ona bezterminowa i bezpłatna.

Przykładowo na stronie www.seniorzy.#uml.lodz.pl można sprawdzić, jak wysokie są zniżki i w jakich miejscach obowiązują. Wystarczy kliknąć w zakładkę Miejska Karta Seniora, a następnie wybrać interesującą nas dziedzinę, np. „Sport i rekreacja”, „Kina, muzea, teatry” lub „Zdrowie”. Podobnie jest w innych miastach.

Przykłady z Pomorza: w Gdyni od końca 2016 roku działa projekt Karta Seniora Plus, skierowany do wszystkich mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat. Wachlarz usługodawców gwarantuje zniżki w niektórych punktach gastronomicznych, salonach fryzjerskich czy centrach medycznych. Zniżki obejmują także kina, teatry i muzea. W niektórych przypadkach promocje sięgają nawet 30 proc.

W Sopocie starsi mieszkańcy mają do dyspozycji Kartę Sopocką. Upoważnia ona do skorzystania ze zniżek w blisko stu obiektach, m.in. lokalach gastronomicznych, obiektach kulturalnych, sportowych oraz usługowych - w tym usług medycznych w wybranych placówkach.

W Gdańsku nie ma typowej Karty Seniora, pakiet dedykowany tej grupie zawiera jednak Karta Mieszkańca. Pakiet seniora zawarty aktualnie na karcie jest sukcesywnie rozbudowywany o usługi dla grupy 55+. Wyrobienie karty mieszkańca kosztuje 1 zł.

Wojewódzkie karty

Karty obejmują niekiedy większy terytorialnie niż jedno, choćby nawet duże miasto. Na przykład na Śląsku funkcjonuje Śląska Karta Seniora, do której uprawnione są osoby w wieku 60 plus. Jest to oferta specjalnych usług, ulg oraz szczególnych uprawnień pozwalających na udostępnienie instytucji kultury, rekreacji i edukacji. Śląska Karta Seniora upoważnia m.in. do zniżek w takich instytucjach jak: Filharmonia Śląska, Muzeum Śląskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie czy Opera Śląska w Bytomiu.

W styczniu br. wydano pierwsze karty seniora województwa łódzkiego. Ich posiadacze mogą liczyć na wiele ulg, m.in. w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Karta seniora województwa łódzkiego należy się każdemu mieszkańcowi regionu, który ukończył 60. rok życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki