Tankowanie coraz droższe. Ceny benzyny nie spadają

  Tankowanie coraz droższe. Ceny benzyny nie spadają

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  W ciągu tygodnia wszystkie paliwa w całym kraju podrożały od 6 do 9 groszy na litrze. Ten tydzień ma przynieść kolejne podwyżki cen paliw - o kolejnych kilka groszy na litrze.
  Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex w Łodzi zapowiada, że to jeszcze nie jest koniec podwyżek cen na stacjach

  Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex w Łodzi zapowiada, że to jeszcze nie jest koniec podwyżek cen na stacjach ©archiwum prywatne

  Kolejne złe wieści dla kierowców. Paliwa są coraz droższe, a to jeszcze nie koniec podwyżek. W ubiegłym tygodniu ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu wzrosły od 6 do 9 groszy na litrze, a w tym tygodniu możemy się spodziewać kolejnych podwyżek.

  Z najnowszego notowania Biura Maklerskiego „Reflex” z Łodzi wynika, że średnia cena benzyny 95-oktanowej na stacjach w województwie łódzkim wyniosła 4,37 zł za litr. Litr benzyny 98-oktanowej był w tym samym czasie średnio o 28 groszy droższy, natomiast za litr oleju napędowego kierowcy płacili średnio 4,24 zł. Za litr autogazu trzeba było natomiast przeciętnie zapłacić 1,89 zł. To ceny średnie, co oznacza, ze na części stacji były one wyższe, natomiast na części mogły być niższe.

  W tym czasie średnia cena litra benzyny 95-oktanowej na stacjach w Polsce wyniosła 4,46 zł, a litra benzyny 98-oktanowej 4,78 zł. Za litr oleju napędowego w kraju trzeba było przeciętnie zapłacić 4,27 zł, a autogazu 1,89 zł.

  - W ciągu tygodnia w kraju ceny benzyny wzrosły średnio o 8 groszy na litrze, oleju napędowego o 9 groszy na litrze, a autogazu o 5 groszy na litrze - mówi Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z Biura Maklerskiego „Reflex” w Łodzi. - W tym czasie na stacjach w naszym województwie litr benzyny 95-oktanowej zdrożał średnio o 0 groszy, 98-oktanowej o 8 groszy. O 9 groszy zdrożał litr oleju napędowego na stacjach naszego regionu, a autogazu o 6 groszy na litrze. Skala podwyżek jest duża, a paliwa drożeją nieprzerwanie od początku sierpnia.

  Przez trzy tygodnie litr benzyny zdrożał przeciętnie o 20 groszy, natomiast oleju napędowego aż o 33 grosze. To podwyżki na rynku hurtowym, natomiast na stacjach paliw tak drastyczne jeszcze nie były. Przez ten czas na stacjach litr benzyny zdrożał przeciętnie o 18 groszy, natomiast oleju napędowego o 22 grosze. Zdaniem analityków rynku paliw oznacza to, że na stacjach paliwo nadal będzie drożało.

  Różnica w cenach między olejem napędowym a benzyną przeciętnie wynosi od 7 do 10 groszy. Obecnie jest ona większa, co oznacza, że nie tylko olej napędowy, ale także benzyna będą drożały. Tymczasem od początku roku benzyna zdrożała już o 50-52 grosze na litrze, natomiast olej napędowy o 57 groszy. Za litr autogazu - w porównaniu do stycznia 2016 - płacimy o 17 groszy więcej.

  Obecne ceny nie prezentują się także zbyt korzystnie jeśli porównamy je do tych sprzed roku. Co prawda nadal są niższe, ale te różnice coraz bardziej się niwelują. I tak litr benzyny jest tańszy o niespełna 25 groszy, a oleju napędowego o 4 grosze. Jeszcze gorzej w tym zestawieniu wypada autogaz, kierowcy płacą za litr tego paliwa o grosz więcej niż przed rokiem.

  Z ostatniego notowania Refleksu wynika, że w najgorszej sytuacji są kierowcy z województwa zachodniopomorskiego. Tam pod koniec ubiegłego tygodnia za litr benzyny 95-oktanowej trzeba było zapłacić średnio 4,52 zł, za litr benzyny 98-oktanowej 4,84 zł, a litr oleju napędowego w tym województwie kosztował średnio 4,30 zł. Za litr autogazu trzeba było średnio zapłacić 1,94 zł. Jednak najdroższa benzyna 95-oktanowa pod koniec ubiegłego tygodnia byłą w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie za litr trzeba było przeciętnie zapłacić 4,53 zł. Oleju napędowego lepiej nie tankować w województwach opolskim i podkarpackim, gdzie pod koniec ubiegłego tygodnia litr tego paliwa kosztował średnio 4,32 zł.

  Najniższe ceny paliw zostały odnotowane na stacjach w województwie dolnośląskim. Tam aż trzy razy rodzaje paliwa można było kupić najtaniej, a w jednym przypadku ten region przegrał z województwem łódzkim. To w Łódzkiem najtaniej w kraju można zatankować benzynę 98-oktanową, a litr kosztuje średnio 4,65 zł.

  Co ciekawe, zmieniły się powody podwyżek cen. Do tej pory największy wpływ na ceny paliw miała sytuacja na rynkach światowych oraz kursy walut. Za obecne podwyżki odpowiada natomiast to, co się dzieje w kraju.

  - Za podwyżki w dużym stopniu odpowiada sytuacja na rynku wewnętrznym - czytamy w komunikacie Biura Maklerskiego „Reflex” z Łodzi. - Pierwsze efekty przynosi wprowadzenie przepisów mających na celu ograniczenie szarej strefy. Rośnie zapotrzebowanie na paliwa produkowane w krajowych rafineriach, a co za tym idzie większe utrudnienia w swobodnym realizowaniu dostaw paliw na stacje i pogorszenie oferty rynkowej.

  W tym tygodniu wszystkie paliwa mają znów zdrożeć o kilka groszy na litrze.

  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 22-28 sierpnia 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płaćcie, płaćcie.

  pedalot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  musicie przecież zapracować na nową furę i wakacje prezesikom koncernów paliwowych.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasztan

  Leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  złodzieje

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY